Planirate da prodate stan? EVO GDE SE KRIJU "SKRIVENI TROŠKOVI" i koliko ova rabota MOŽE DA VAS STVARNO KOŠTA
Na putu od planiranja prodaje stana do njegove realizacije, čeka vas puno prepreka i izazova.
Jedno od prvih pitanja je ujedno i jedno od najčešćih pitanja koje vlasnici stanova postavljaju sebi, svojim prijateljima i saradnicima. A kako i ne bi, kada je proces prodaje poprilično zahtevan za nekoga ko nije dovoljno upoznat sa tematikom.
Dakle, prodaja stanova preko agencije ili prodaja stana bez agencije?
Ovo je jedna od najčešćih nedoumica koja se javlja kod vlasnika stanova. Ukoliko angažujete agenciju, dobićete procenu vrednosti nekretnine, a upravo je ovo jedan od najtežih poslova, koji ćete sami teško uraditi dovoljno precizno. Imaćete na raspolaganju pravni tim, kao i profesionalne i licencirane agente, a agencije imaju i svoje platforme na kojima objavljuju ponudu.
Koliko novca mogu dobiti za stan i kako se dobija ta vrednost, drugo je pitanje koje ljudi sebi postavljaju.
Vrednost stana određuju:
– lokacija nekretnine – dva tipa lokacije, od čega se prvi odnosi na lokaciju zgrade u kojoj se stan nalazi (grad, opština, naselje), dok se kod drugog tipa lokacije misli na poziciju stana u samoj zgradi (spratnost, položaj);
– struktura stana – najskuplje su garsonjere i stanovi od preko 120 kvadrata (klijentela spremna da plati potrebnu količinu novca);
– terase, veranda ili balkon povećavaju cenu;
– sistem grejanja – sve popularniji stanovi sa opcijom kontrole količine grejanja i samim tim troškova;
– lift u zgradi.
Potrebna dokumentacija za prodaju stana
Neophodno je da kao prodavac dostavite dokumenta za prodaju stana, a to su: vlasnički list, kupoprodajni ugovor, ugovor o poklonu, ugovor o doživotnom izdržavanju i rešenje o nasleđivanju.
Kako bi kupoprodaja bila finalizovana, neophodno je sastaviti predugovor i ugovor o prodaji nepokretnosti. Kada se kreira ugovor, potpišu ga obe strane, i overi se kod notara.
Kod prodaje stana važno je znati i koji su vam troškovi. Osim onih vezanih za preseljenje (angažovanje nosača, masjtora koji će vam rastaviti nameštaj, pa čak i boksova za skladištenje stvari), tu su i troškovi uređenja stana iz kojeg izlazite i stana koji kupujete. To može da vas košta i više hiljada evra.
Vodite računa o tome da, u slučaju da prodajete stan da biste kupili drugi, to uradite u roku od 90 dana. Prema našim zakonima, da biste izbegli plaćanje poreza na kapitalnu dobit prilikom prodaje stana, potrebno je da budete vlasnik nekretnine najmanje 10 godina. Ako prodate stan pre isteka tog roka, obavezni ste da platite porez na kapitalnu dobit, koji iznosi 15% na ostvareni profit (razlika između kupovne i prodajne cene).
Međutim, postoje izuzeci ako novac dobijen prodajom nekretnine koristite za kupovinu druge nekretnine za stanovanje u roku od 90 dana, gde porez na kapitalnu dobit može biti oslobođen ili smanjen.