SJAJNE VESTI SA TESTIRANJA NOVIH ŠINA Tanasković: Voz na pruzi Novi Sad-Subotica dostigao brzinu od 200 kilometara na sat DO MAĐARSKE GRANICE ZA 77 MINUTA
Brzina od 200 kilometara na čas je dostignuta...
Direktorka kompanije Infrastruktura železnice Srbije Jelena Tanasković izjavila je danas da testiranje brze pruge Novi Sad-Subotica, koje je počelo 23. septembra, još traje, ali da je u petak dostignuta zadata brzina od 200 kilometara na čas, koja će omogućiti da se iz Beograda do mađarske granice stigne za oko 77 minuta, čime će se putovanje skratiti za više od tri sata.
Tanasković je istakla da je tokom prvih testiranja brzina bila 50 kilometara na sat.
"To pokazuje da je posao dobro odrađen. Naravno da tu ima još puno podešavanja pre puštanja u rad, ali ono što je bitno jeste da je nemačka kompanija zajedno sa našim stručnjacima postigla brzinu od 200 kilometara na sat", rekla je Tanasković.
Prema njenim rečima, plan je da nemačka kompanija Dojče ban do 4. oktobra boravi u zemlji, nakon čega će testiranje preuzeti domaći stručnjaci do 10. oktobra.
"Konačni izveštaj čekamo do 8. novembra kada ćemo znati da li smo spremni. Paralelno sa tim radićemo i administrativne stvari, kako bismo ispoštovali administrativni okvir, evropske sertifikate kako bi pruga mogla da se pusti u rad do kraja novembra", kazala je ona.
Tanasković ističe da je ovo izuzetno velika stvar za Srbiju i sve građane.
"Ova brza pruga je duga 183 kilometra, sve stare stanice su renovirane, samo na pruzi Novi Sad-Subotica obnovljeno je 12 stanica, odnosno devet je obnovljeno, a tri su izgrađene. Pored toga, sagrađeno je šest mostova, pet galerija, 15 podvožnjaka, 27 nadvožnjaka", naglasila je.
Dodaje da se projekat nalazi u završnoj fazi.
"Ljudi su 24 sata na terenu, iz sata u sat dobijamo izveštaj i to je jedna druga Srbija, jedna Srbija koja je otvorena da primi nove goste, a isto tako da svojim građanima omogući da putuju u elegantnim i prijatnim vozovima kakvi se sreću po najbogatijim zemljama u Evropi i svetu", istakla je Tanasković.
Ona je pozvala sve građane, koji do sada nisu koristili "Soko" od Beograda do Novog Sada, da to učine kada bude puštena pruga do mađarske granice.
„U narednih pet godina obnavljamo više od 2.000 kilometara pružne mreže“
Kompanija Infrastruktura železnice Srbije danas je, u okviru manifestacije Dani evropske baštine, posetiocima otvorila vrata poslovne zgrade srpskih železnica i Železničkog muzeja, a direktorka tog preduzeća Jelena Tanasković najavila je obnavljanje više od 2.000 kilometara postojeće pružne mreže u narednih pet godina.
"Skoro kompletan sistem od 3.300 kilometara biće obnovljen u narednih pet godina", rekla je Tanasković.
Istakla je da je naša zemlja, nakon duge pauze, krenula da obnavlja železnički saobraćaj, te da će ove godine, kada se navršava 140 godina postojanja srpske železnice, biti puštena u rad brza pruga od Beograda do Subotice.
"Ona će do kraja ove godine biti puštena u rad. Možemo se pohvaliti i kompletno pripremljenom projektnom dokumentacijom za puštanje tendera i početkom izgradnje, u prvim mesecima sledeće godine, pruge Beograd-Niš", rekla je Tanasković.
Podsetila je da je prva pruga iz 1884. bila upravo na toj relaciji.
"Kasnije su otvorene pruge do Pirota, Vranja, Leskovca, Dimitrovgrada i to je ono što mi danas radimo, to su pruge koje mi danas gradimo. One će biti nove, savremene, brze pruge", kazala je.
Brze pruge će, prema njenim rečima, omogućiti građanima da se ne sele iz svojih krajeva zbog posla koji obavljaju van mesta stanovanja, jer će se vremenski putovanje znatno skratiti.
"Ovih 140 godina zaslužuje da se mnogo više priča o železničkoj infrastrukturi, jer mi u ovom trenutku u potpunosti menjamo izgled Srbije, ako pričamo o saobraćaju, transportu i vezama koje pruge dozvoljavaju", zaključuje Tanasković.
Železnički muzej u Beogradu osnovan je 1. februara 1950. godine u sastavu nekadašnjeg Ministarstva železnica Federetivne Narodne Republike Jugoslavije.
Prva stalna postavka otvorena je 30. aprila 1953. godine, pod nazivom "Kroz istoriju Jugoslovenskih železnica".
Železnički muzej poseduje više od 40.000 predmeta grupisanih u četiri osnovne zbirke: tehnička, istorijska, umetnička i zbirka primenjenih umetnosti.
Muzej se može pohvaliti velikim brojem veoma retkih eksponata, knjiga i velikim fondom arhivske građe.
Poseduje zanimljive modele, makete, predmete, objekte i minijataure.
U dva organizovana obilaska ukupno 70 posetilaca, koji su se prijavili preko Turističke organizacije Beograda, posetilo je danas Železnički muzej.