"CENE NEĆE PASTI NAREDNA DVA MESECA"
OGREVA IMA DOVOLJNO, stovarišta puna „kao oko“! Ugalj može da se nađe i za 16.000, pelet ide do 28.000 dinara, a evo gde je drvno gorivo NAJJEFTINIJE
BEOGRAD: Branko Glavonjić profesor sa Šumarskog fakulteta rekao je večeras da je snabdevenost tržišta svim vrstama drvnih goriva odlična na svim stovarištima u zemlji, kao i da ne očekuje da će cene u naredna dva meseca pasti, jer su najniže u poslednje tri godine.
Ono što je interesantno kada je u pitanju tržišta jeste potražnja. Ona je u ovom trenutku nešto slabija, nego što bi to trebalo da bude u ovo doba godine, s obzirom da smo na svega mesec dana pre početka grejne sezone. Kupaca na stovarištima ima, ali količine drveta koje se kupuju su značajno manje, nego što je to bio slučaj prethodnih godina, rekao je profesor za Tanjug.
Kako objašnjava on, razlog tome, svakako jeste blaga zima i preostale količine koje su ostale neutrošene tokom prethodne grejne sezone.
Tako da sada kupci samo dokupljuju one količine koje su im potrebne za grejnu sezonu, rekao je on.
Govoreći o cenama, Glavonjić je za Tanjug rekao da kada se uporede cene najjeftiniji ogrev je na jugu zemlje.
Dobre sve vrste tvrdog drveta
U regionima Vranja i Leskovca cene ogrevnog drveta, takozvanog metarskog drveta, se kreću od 5.400 dinara na stovarištima javnog preduzeća, a kada su upitanju privatni preduzetnici, cene su od 5.800 do 6.400 dinara, tako da građani mogu da biraju šta hoće, da li hoće metarsko drvo ili hoće da bude iscepano, ako hoće da drvo bude iscepano, onda još treba da dodate 800 dinara za tu uslugu, rekao je on.
Što se tiče zastupljenosti vrste drveta koja se koristi za ogrev, Glavonjić je rekao da to zavisi od regiona do regiona i mišljenja domaćinstava.
Sve tvrde vrste drveta su dobre kada je u pitanju drvo za grejanje, od bukve, hrasta, cera, jasena, javora, graba i svih drugih vrsta, s tim što su kod nas dominantni, bukva, hrast i cer, rekao je on.
Istakao je da ne očekuje da će cene pasti u naredna dva meseca, a razlog tome je što su cene na najnižem nivou u poslednje tri godine.
U ovom periodu godine je primetno da domaćinstva koja nisu nabavila još uvek ogrev za predstojeću grejnu sezonu polako nabavljaju i to onda generiše blagi rast potražnje. Kada raste tražnja, cene sigurno neće padati. Šta će se dešavati od sredine novembra do kraja godine, to će u velikoj meri zavisiti od toga kako bude vreme. Ako bude hladno, onda će potražnja biti veća, a ako bude toplo vreme, biće obrnuto, objašnjava profesor.
On navodi da je najbolje da se ogrev za zimu nabavi na kraju grejne sezone za narednu sezonu, jer su tada cene najniže, a to je negde u aprilu ili maju.
Drugi razlog je što drvetu treba negde dva do tri meseca da spusti taj nivo vode koji ima u sebi i da onda kao prosušeno ili suvo drvo već bude spremno za grejnu sezonu, naglasio je on.
Pelet jeftiniji i do 8.000 dinara
Što se tiče peleta, dodaje da peleta ima u ovom trenutku i više nego što su potrebe domaćinstava.
Naše domaće fabrike imaju puno problema vezano za proizvodnju, ali se bore da prevaziđu te probleme. Pre dve godine bila je kriza cena, više nego kriza količina. Posle toga se tržište stabilizovalo, tu je i Vlada intervenisala i nekoliko meseci, od negde avgusta meseca do decembra je bilo blagih turbulencija. Nakon toga je tržište već preuzelo stvar u svoje ruke od negde 2023. godine, pa sve do danas cene peleta padaju, objašnjava on.
U ovom trenutku najveći broj stovarišta u Srbiji nudi pelet po cenama od 25.000 do 28.000 dinara, dodaje Glavonjić.
U poređenju sa cenama iz septembra 2023. godine, pre godinu dana, trenutne cene peleta su niže za sedam do osam hiljada dinara. Ono što je svakako važno za građane, jeste da peleta ima dovoljno, naša domaća proizvodnja obezbeđuje u potpunosti domaće potrebe, više od 160.000 domaćinstva koja koriste pelet u Srbiji mogu biti mirna, rekao je on.
Kako je naveo, problema u fabrikama se javlja, jer su zbog blage zime ostale velike količine i peleta neutrošene i onda domaćinstva koja su koristila pet ili šest tona za jednu grejnu sezonu, ostale su im dve ili tri tone.
Tako da je to u mnogome usporilo potražnju i količine koje se kupuju su značajno manje, nego što je to bilo prethodnih godina. Naši proizvođači su pokušali, naravno i da izvezu određene količine peleta. Izvoz ide jako teško, zato što je potražnja za peletom i u Evropi dosta slaba, jer i tamo bila, sa izuzetkom severa, blaga zima, pa su opet velike količine ostale neutrošene, rekao je on.
S druge strane, objašnjava profesor, i proizvođači i trgovci, pogotovo proizvođači iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore su orijentisani prema Srbiji i sada pokušavaju ovde da plasiraju svoj pelet.
Naveo je da je vlada početkom ove godine donela odluku privremene zabrane uvoza peleta.
Aprila ove godine donela je prvu odluku o privremenoj zabrani uvoza peleta, ona je posle tri meseca dodatno produžena za još tri meseca, tako da je sada na snazi do 13. oktobra. Da li će biti produžena, videćemo, ali kako sada stvari stoje, trebalo bi da se produži i naredna tri meseca, rekao je on.
Glavonjić je za Tanjug rekao da i uglja ima dovoljno na stovarištima i da je cena kvalitetnijeg između 24.000 i 25.000 dinara, dok se onaj manjeg kvaliteta može naći za 16.000 do 17.000 dinara po toni.