Niži porez za sremsku stranu i Stepanovićevo
– Deo građana i privrednika u Novom Sadu u narednoj godini će plaćati manji porez na imovinu – kaže član Gradskog veća za finansije Dejan Mandić za „Dnevnik”.
– Do sniženja poreskih obaveza doći će iz dva razloga: zato što su pojedini delovi grada premešteni u druge poreske zone, kao i zato što je došlo do pada vrednosti gradskog građevinskog zemljišta.
Grad je, radi obračuna vrednosti poreza na imovinu, po komunalnoj opremljenosti, podeljen u pet poreskih zona – u prvoj su centralni delovi grada i tu se plaća najviši porez, dok su u petoj najudaljenija prigradska naselja čiji stanovnici su najmanje opterećeni tim nametom. Skupština grada je prethodne sedmice odlučila da dva najveća naselja sa sremske strane grada – Petrovaradin i Sremska Kamenica – budu „spuštena” iz zone dva u poresku zonu tri, što znači da će meštani tih delova grada dogodine plaćati niže fiskalne namete na imovinu. Takođe, Stepanovićevo će se ubuduće nalaziti u poslednjoj poreskoj zoni, umesto kao do sada u četvrtoj.
Po Mandićevim navodima, niže poreske namete mogu očekivati i vlasnici gradskog građevinskog zemljišta, i to zato što mu je cena pala. Analiza kupoprodajnih ugovora o prometu nepokretnosti koju su napravile gradske vlasti pokazala je da je vrednost zemljišta u proteklom periodu padala, i to gotovo proporcionalno poreskoj zoni u kojoj su. Najmanji pad vrednosti ima zemljište u prvoj zoni, dok je ono u petoj doživelo pad cene od gotovo 80 procenata.
– To će, barem kada je reč o poreskom opterećenju, pozitivno uticati na deo privrede i preduzetnika kojima će, shodno kretanju vrednosti zemljišta, biti smanjeno i fiskalno opterećenje. Ponekad je reč o zaista velikim građevinskim placevima i privrednici će sigurno osetiti olakšice koje će im olakšati rad – rekao je Mandić.
On je dodao da će olakšanje osetiti i fizička lica koja imaju zemljište veće od deset ari, podsetivši na to da površine do deset ari nisu oporezive, dok se na veće porez plaća.
N. H.