Gubitak zbog kursa ne utiče na budžet
Finansijski rezultat nije cilj poslovanja centralnih banaka niti može biti mera njenog uspeha, već je osnovni cilj monetarne politike postizanje i održavanje stabilnosti cena,
kao i očuvanje finansijske stabilnosti, saopštila je juče Narodna banka Srbije.
Dobit ili gubitak od kursnih razlika, kako je navedeno, nemaju nikakvog uticaja na buyet i građane, budući da su isključivo obračunske kategorije. „Ističemo da se gubitak koji NBS zabeleži pokriva iz buyeta Republike Srbije samo u slučaju da on premašuje iznos posebnih rezervi, koje trenutno višestruko premašuju nivo propisan zakonom i osnovnog kapitala NBS-a, što u 2013. godini nije slučaj, niti će to biti u narednim godinama”, navodi se u saopštenju centralne banke koja je reagovala na izjavu bivšeg guvernera NBS-a Dejana Šoškića.
– NBS nije platio cenu odlaganja reformi u 2013, već ceh preterano restriktivne monetarne politike koju je usmerio na veštačko jačanje dinara – izjavio je Dejan Šoškić. – Monetarna politika usmerena je na odbranu dinara uprkos tome što NBS nema zadatak da cilja kurs, već da cilja inflaciju. Visoka javna potrošnja u prošloj godini, zbog izuzetno loše ekonomske situacije u zemlji, nije uticala na rast tražnje, već je ona bila u opadanju i kretanje novca u sistemu se usporavalo. Zato nije bilo ni potrebe za velikim i, inače, skupim povlačenjem novca od NBS-a. Otuda teza da je NBS svojim gubitkom u 2013. platila odlaganje reformi nije tačna. Čak mislim da NBS i sada plaća više nego što je potrebno za sprovođenje svoje monetarne politike.
Povodom pisanja pojedinih medija, NBS podseća na to da je cilj monetarne politike definisan članom 3 Zakona o NBS-u, a to je postizanje i održavanje stabilnosti cena. Osim osnovnog cilja, NBS ima za cilj i očuvanje finansijske stabilnosti. NBS ističe da cilj monetarne politike, kao i njegovog poslovanja nije ostvarivanje profita, niti se NBS u svom poslovanju rukovodi primarno nastojanjem da ostvari profit.
Kako je navedeno, to je svetski standard u centralnom bankarstvu – centralne banke su zakonom ovlašćene da koriste instrumente monetarne politike da bi postigle i očuvale cenovnu i finansijsku stabilnost, dok je finansijski rezultat centralne banke posledica kretanja faktora van uticaja centralne banke i njenog operativnog poslovanja koji odražava korišćene instrumente monetarne politike. Nigde u svetu nema primera da je profit definisan kao cilj centralne banke, niti da se njena uspešnost ili neuspešnost meri ostvarenim dobitkom ili gubitkom.
E. Dn.
Od zlata do hartija
„Finansijski rezultat centralne banke posledica je brojnih faktora na koje centralna banka nema nikakvog uticaja. Tu spadaju kretanje cena zlata, međuvalutnih odnosa, ali i cena hartija od vrednosti koje su u deviznim rezervama, i ta kretanja mogu kreirati značajne obračunske dobitke i gubike koji se iskazuju samo knjigovodstveno, bez efektuiranja na gotovinske tokove”, navedeno je u saopštenju NBS-a.