DVA VEKA STARA NABIJAČA U OGARU I DALJE PRIVLAČI POSETIOCE: Aksentijev kućerak, turističko blago Srema
Selo Ogar nalazi se na turističkoj ruti opštine Pećinci baš zbog jedne od najstarijih seoskih očuvanih kuća u Sremu, koja sa ponosom nosi titulu kulturnog dobra od izuzetnog značaja.
Stara dama tablom je obeležena, te je lako turistima da je pronađu i zavire u istoriju dugu više od dva veka koju baštini. Kako je za „Dnevnik” objasnila direktorka Turističke organizacije opštine Pećinci Ljubica Bošković, nazvali su je Aksentijev kućerak po poslednjem vlasniku koji je u njoj živeo, Aksentiju Stojišiću, a koji je kuću napustio 1980. godine.
– Njegovi preci napravili su je pre više od 200 leta, kada su se vratili iz goletne Like „trbuhom za kruhom”. S obzirom na to da su bili izuzetno vredni, bavili su se poljoprivredom kao i svi Sremci, i napravili su kuću koja je u to vreme bila vila, iako je mi danas zovemo kućerak. U to vreme, velika većina stanovništva na ovim prostorima živela je u poluukopanim zemunicama, te možete misliti koliko je Aksentijev kućerak bio impozantan i monumentalan u ono vreme. Prava hacijenda – rekla nam je Ljubica Bošković.
Kuća je očuvana i sva je od prirodnih materijala, a Ljubica kaže da je interesantan njen temelj, koji je građen od debele hrastove grede – temeljače.
– Zidovi su joj rađeni u bondručnoj konstrukciji, što znači da su od izukrštanih hrastovih greda, sa ispunom dela od pletara koji čine pruće, blato, pleva i na kraju slama, a to smo sve mogli da vidimo dok se kuća sanirala. Naime, jedno vreme, kada se deda Aksentije odselio, objekat je bio napušten, pa samim tim i zapušten, sve dok je lokalna samouprava nije otkupila od naslednika i krenula da je „oživljava”, jer, nije poenta samo srediti turističke simbole, već na neki način učiniti da oni i žive.
-Turistička organizacija opštine Pećinci, pod pokroviteljstvom lokalne samouprave i u saradnji sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture iz Sremske Mitrovice kontinuirano brine o njoj, pa smo je tako pre nekoliko godina sanirali, jer je deo temeljače bio propao. Podovi su u toj kući zemljani što se retko još gde može videti. Plafoni su od dasaka i greda. Nekada davno, kuća je bila prekrivena trskom, ali je porodica Stojišić bila veoma imućna, te je ovo jedna od prvih kuća u Sremu koja je pokrivena biber crepom, što je bio znak prestiža – priča naša sagovornica, dodavši da je interesovanje za posete izuzetno veliko.
Direktorka TO kaže da se najveća njena vrednost ogleda u zabatu, koji je bogato dekorisan i ističe jedinstveni grb negde na sredini. Pretpostavka je, kaže Ljubica, da je to porodični grb, a vrednost kuće predstavlja i njeno ognjište.
– Objekat se sastoji od tri prostorije. Prva koja gleda na ulicu je spavaća i nju smo opremili nameštajem dede Aksentija Stojišića, koji smo dobili od njegove rođake. Srednja prostorija i najznačajnija je kuhinja, sa otvorenim ognjištem. Kada je kuća nastala, porodica je pripremala hranu tako što su pod ognjištem bile verige odnosno lanac, na koji je bio zakačen kotao. Porodica se okupljala oko njega i tu se provodio dobar deo vremena.
-Kasnije, kada su se malo osavremenili, sazidali su štednjak, što je interesantno jer se i to retko gde može videti. Mi volimo posetiocima da kažemo da je to kuhinja sa milion zvezdica, s obzirom na to da je otvoreno nebo na određenom delu iznad koje otkriva tajne noći. Treća ili stražnja soba je do dvorišta i opremljena je nameštajem koji smo dobili od meštana sela Ogar – ponosno će Ljubica Bošković.
Oko kuće prostire se veliko dvorište, a za najbrojnije najmlađe posetioce, stalno se uvode neki novi sadržaji.
Ivana Bakmaz