BANATSKE VIZURE PRIVLAČE FILMADŽIJE: Zrenjanin kao nezaobilazno mesto za snimanje filmova i serija
Pored toga što je Zrenjanin nekada bio grad bioskopa, bio je i nezaobilazno mesto za snimanje filmova, naročito tokom pedesetih i šezdesetih godina prošlog veka, podsetili su juče iz ovdašnjeg Narodnog muzeja.
Mnogi domaći i strani koprodukcijski filmovi poznatih režisera i producenata, poput Alberta Latuade, De Laurentisa, Viljema Diterlea i drugih, snimani su na ovim prostorima, a u njima su često učestvovale i glumačke zvezde tog vremena poput naše Bebe Lončar, ali i svetskih imena kao što su Džon Forsajt, Stiv Rivs, Silvana Mangano, Rosana Skijafino, Kurt Jirgens i drugi.
Korišćeni su eksterijeri u okolini Ečke, Melenaca, Aradca, Stajićeva, Perleza, Čente i drugih sela. Posebno je bilo zanimljivo etno-selo „Tiganjica”, gde je snimano čak pet filmova – „Dubrovski”, „Mongoli”, „Troja”, „Ognjem i mačem” i „Legenda o Eneji”.
Pored pomenutih filmova, na ovim prostorima su u periodu od pedesetih do kraja sedamdesetih godina snimana mnoga dela domaće produkcije poput „Osme ofanzive”, „Demona” i drugih. Jedno od značajnijih ostvarenja domaće produkcije koje je snimano u Zrenjaninu je „Trofej”, reditelja Karolja Vičeka, koji je dobio Zlatnu arenu u Puli 1979. godine.
Premijera ovog filma u zrenjaninskom bioskopu „Balkan” održana je 28. decembra 1979. godine, a velika zainteresovanost publike bila je opravdana ne samo zbog toga što je film sniman u ovom gradu, nego i zato što su u njemu glavne uloge tumačili neki od zrenjaninskih glumaca, poput Marinka Šebeza i drugih.
Svojevremeno je u Narodnom muzeju održana izložba pod nazivom „Pazi, snima se! – Vek bioskopske kulture u Zrenjaninu”.
Izložba je bila rezultat istraživačkog rada autorki Ivane Arađan i Bojane Vidović i sastojala se iz nekoliko segmenata. Kroz njih je publika imala priliku da se upozna sa detaljnim istorijatom zrenjaninske bioskopske kulture kroz čitav jedan vek, počev od prve projekcije u Velikom Bečkereku 1898. godine do današnjih dana – od putujućih bioskopa do prerastanja u institucije kulturnog i zabavnog karaktera.
To je bila prilika i da se podseti da su mesta u okolini Zrenjanina bila veoma privlačna za snimanje domaćih i koprodukcijskih filmova. Jedan segment izložbe bio je posvećen upravo ovoj temi, uz mnogobrojne fotografije sa snimanja pomenutih filmova, u kojima su često, kao statisti, učestvovali građani Zrenjanina i okolnih mesta.
Ž. Balaban