БАНАТСКЕ ВИЗУРЕ ПРИВЛАЧЕ ФИЛМАЏИЈЕ: Зрењанин као незаобилазно место за снимање филмова и серија
Поред тога што је Зрењанин некада био град биоскопа, био је и незаобилазно место за снимање филмова, нарочито током педесетих и шездесетих година прошлог века, подсетили су јуче из овдашњег Народног музеја.
Многи домаћи и страни копродукцијски филмови познатих режисера и продуцената, попут Алберта Латуаде, Де Лаурентиса, Виљема Дитерлеа и других, снимани су на овим просторима, а у њима су често учествовале и глумачке звезде тог времена попут наше Бебе Лончар, али и светских имена као што су Џон Форсајт, Стив Ривс, Силвана Мангано, Росана Скијафино, Курт Јиргенс и други.
Коришћени су екстеријери у околини Ечке, Меленаца, Арадца, Стајићева, Перлеза, Ченте и других села. Посебно је било занимљиво етно-село „Тигањица”, где је снимано чак пет филмова – „Дубровски”, „Монголи”, „Троја”, „Огњем и мачем” и „Легенда о Енеји”.
Поред поменутих филмова, на овим просторима су у периоду од педесетих до краја седамдесетих година снимана многа дела домаће продукције попут „Осме офанзиве”, „Демона” и других. Једно од значајнијих остварења домаће продукције које је снимано у Зрењанину је „Трофеј”, редитеља Кароља Вичека, који је добио Златну арену у Пули 1979. године.
Премијера овог филма у зрењанинском биоскопу „Балкан” одржана је 28. децембра 1979. године, а велика заинтересованост публике била је оправдана не само због тога што је филм сниман у овом граду, него и зато што су у њему главне улоге тумачили неки од зрењанинских глумаца, попут Маринка Шебеза и других.
Својевремено је у Народном музеју одржана изложба под називом „Пази, снима се! – Век биоскопске културе у Зрењанину”.
Изложба је била резултат истраживачког рада ауторки Иване Арађан и Бојане Видовић и састојала се из неколико сегмената. Кроз њих је публика имала прилику да се упозна са детаљним историјатом зрењанинске биоскопске културе кроз читав један век, почев од прве пројекције у Великом Бечкереку 1898. године до данашњих дана – од путујућих биоскопа до прерастања у институције културног и забавног карактера.
То је била прилика и да се подсети да су места у околини Зрењанина била веома привлачна за снимање домаћих и копродукцијских филмова. Један сегмент изложбе био је посвећен управо овој теми, уз многобројне фотографије са снимања поменутих филмова, у којима су често, као статисти, учествовали грађани Зрењанина и околних места.
Ж. Балабан