Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

(FOTO) HAJLENDER – AVANTURA ŽIVOTA: Hod po ivici na Staroj planini, učesnici prešli 19,215 kilometara

21.07.2024. 15:42 17:14
Piše:
Foto: Zoran Ješić

Hajlender je jedinstveni međunarodni planinarski događaj namenjen ljubiteljima prirode koji je osmišljen 2017. godine u Hrvatskoj, a do danas je kao franšiza realizovan u 17 zemalja sveta, na četiri kontinenta.

U Srbiji se organizuje od 2021. na Staroj planini i sve je popularniji, pogotovo među mlađom populacijom.

Organizatori srpskog izdanja prednjače u uvođenju novina, o čemu svedoči i stavka da jedino u našoj zemlji postoje pripremni treninzi, za koje se na osnovu broja učesnika, pokazalo da su i te kako potrebni.

Ovogodišnje izdanje, četvrto zaredom, pod sloganom „Hod po ivici“ održano je od 3. do 7. jula. Na tri formata (staze različite dužine) ovog planinarskog poduhvata, u pravoj životnoj avanturi bilo je 306 učesnika, od kojih su 226 na Babinom zubu poneli titulu hajlendera – koju dobija svako ko prepešači zadatu stazu.


Herkules – 103 km za pet dana

Hajlender Srbija ima tri formata i svi su tehnički zahtevni. Herkules je najduža avantura i traje pet dana, a staza je dugačka 103 km i potrebno je savladati 5783 metara uspona i 5778 m spusta. Pegazus je trodnevno planinarenje (60 km, 3627 m uspona i 3551 m spusta), a Orion dvodnevno (30 km, 1549 m uspona, 1552 m spusta).


Najmlađi učesnik imao je samo sedam godina, a najstariji 76. Osim ljudi iz Srbije, u čarima Stare planine uživali su i gosti iz Belgije, Austrije, Nemačke, Slovenije, SAD, Hrvatske, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Mađarske i Libana. Ukupno su svi prepešačili neverovatnih 19,215 kilometara po jednoj od najlepših planina u Srbiji.

– Svi su imali priliku da upoznaju Staru planinu u drugačijem izdanju u kome do sada nikome nije bila poznata – kaže za „Dnevnik“ direktorka „Hajlender Srbija“ Marija Radojković iz Novog Sada. – Nove staze, novi kilometri iskustva, nove noći provedene pod zvezdama su minimum koji su učesnici dobili. Staza koja je u ovom formatu prvi put hodana na Staroj planini i kilometri koji nikada na ovaj način nisu pređeni ni od jednog planinara, učesnike su vodili ivicom, granicom Srbije i Bugarske, vrhovima Dupljak, Babin zub, Midžor, koji su bili od zelenih, laganih i manje teških uspona, do ekstremnijih siparnih i stenovitih površina.

Organizator je odlučio da posle tri izdanja promeni staze i svima omogući da upoznaju i drugu stranu ovog planinskog venca.

– Obišli su se i manje poznati predeli, ali i sela koja su nezaobilazna ako pričamo o tradiciji Stare planine, kao što su Zaskovci, Ćuštica, Balta Berilovac, Topli do, Aldina reka... – opisuje Marija Radojković. – Svaki format je imao dobar uspon, pa će zato svako ko je došao na cilj i zvonom oglasio svetu da je uspeo da završi stazu, ponosno u budućnosti nositi titulu hajlender. Izazovi sa kojima su se susreli učesnici su bili mnogobrojni, tako da je bilo jasno da neće svi završiti rutu i da će samo istrajni uspeti.

Nezaboravno iskustvo koje nudi ovo višednevno planinarenje je zlata vredno i ako ste ljubitelj prirode uskoro će biti otvorene prijave za 2025, pa treba požuriti jer se mesta svake godine sve brže popunjavaju.

Događaj je podržan od strane velikog broja nacionalnih institucija kao što su Opština Knjaževac, Turistička organizacija Knjaževac, Turistička organizacija Pirot, Planinarski savez Srbije, Srbijašume, Park prirode Stara planina, kao i velikog broja brendova poznatih u svetu planinarenja.


Od magle do sunčanih dana

Promena koju su organizatori uveli jeste da se za razliku od prethodnih izdanja ne kreće u isto vreme na sve tri staze, nego različitim danima kako bi se u nedelju svi učesnici našli zajedno na cilju.

– Svaki format je počeo u različitim uslovima i možemo reći adekvatnim za titulu koju će učesnici istih dobiti na cilju – objašnjava Marija Radojković. – Na Herkules se krenulo po težim uslovima, bila je magla i samim tim minimalna vidljivost, a noćne termeparture u prvim danima oko nula stepeni Celzijusa. Vremenski uslovi za Pegazus su bili bolji i startovalo se uz malu maglu koja je na grebenu ipak nestala i otvorila pogled učesnicima, pa je naziv „Hod po ivici“ bio opravdan. Orion format je protekao u laganom ritmu i lepim uslovima.


 

Kristina Bugarski

Piše:
Pošaljite komentar