U SRBIJI POSLUJE 30 ČISTO JAPANSKIH KOMPANIJA Plodno smo tlo za investitore iz zemlje izlazećeg sunca EVO KOLIKO LJUDI UPOŠLJAVAJU JAPANSKE FIRME KOD NAS
– Japanskim kompanijama veoma je važno evropsko tržište, a Srbija bi im mogla biti značajna destinacija za ostvarenje dela proizvodnje.
Jačanjem institucionalnog okvira saradnje kroz potpisivanje sporazuma o zaštiti ulaganja u naredne dve godine, nastalog na inicijativu Japanske poslovne alijanse u Srbiji, želimo da se afirmišemo, još više budemo poznati na tom tržištu, da privučemo još više investicija – izjavio je predsednik odbora direktora Japanske poslovne alijanse u Srbiji (JPAS) i direktor korporativnih poslova i komunikacija kompanije Japan tobako internešnel (JTI) za Zapadni Balkan Goran Pekez.
U Srbiji trenutno posluje oko 30 čisto japanskih kompanija, a sa uvoznicima i distributerima preko 60 kompanija, koje zapošljavaju preko 4.000 ljudi. U Vojvodini posluje šest kompanija iz Japana, pružajući svoj doprinos lokalnoj ekonomiji i zajednici u Senti, Sremskim Karlovcima, Novom Sadu, Rumi i Inđiji. Naša trgovačka razmena sa Japanom je oko 330 miliona evra, dok je izvoz iz Srbije na tržište Japana oko 90 miliona evra godišnje. Predsednik JPAS-a Goran Pekez izjavio je da su očekivanja da izvoz vrlo brzo premaši 200 miliona evra. Pekez je dodao da je dosadašnji trend bio da se iz Japana u Srbiju ulaže oko 100 miliona dolara godišnje, međutim, samo u protekle tri godine iz Japana u Srbiji je uloženo oko 420 miliona dolara direktnih investicija. Državni zvaničnici Japana ističu da im je Srbija privukla pažnju jer je vide kao vrata ka centralnoj Evropi, te da je to jedan od razloga zašto žele da ostvare dublju saradnju i da se unaprede svaki aspekt i ekonomske mogućnosti.
– Japanci su zainteresovani za ulaganje u Srbiji, u sektoru tekstilne, mašinske, prehrambene industrije, energetike, zelenih tehnologija i inovativnu poljoprivredu. Posle četiri decenije, državna privredna delegacija Srbije nedavno je posetila Japan. U oktobru dolazi velika poslovna delegacija iz Japana, predvođena njihovom poslovnom zajednicom, organizacijom JETRO, pa će to biti prilika da se saradnja konkretizuje. Uz to, u Srbiji postoji sve veće interesovanje naših naučnika na fakultetima, ali i na naučnim institutima, da ostvare ili prodube saradnju s Japanom – ističe Pekez.
Srbiju i Japan vezuju veliko prijateljstvo i uspostavljeni diplomatski odnosi još 1882. godine, u doba srpskog kralja Milana Obrenovića i japanskog cara Meiđija. Srbija je među prvima ponudila pomoć Japanu nakon nesreće u Fukušimi. Japanci to i te kako znaju da cene i ne zaboravljaju, pa su uzvratili pomoć kada su kod nas bile poplave. U zadnjih deset godina iz Zemlje izlazećeg sunca u Srbiju je stiglo preko 500 miliona dolara donacija.
Japanske kompanije u Srbiji su viđene kao jedan od najboljih poslodavaca na lokalnom tržištu, ocenjuje Pekez i dodaje da japanski investitori doprinose transferu tehnologije i podizanju nivoa profesionalnosti radne etike u Srbiji. U regionu Zapadnog Balkana Srbija se istakla kao najznačajniji partner i dobar domaćin Japana, posebno zahvaljujući tradicionalno dobrim odnosima dveju zemalja. Prema Pekezovim rečima, ovome je doprineo i položaj Srbije kao povoljne investicione destinacije za pristup tržištima Evropske unije i Rusije, snažna tradicija industrijske proizvodnje, kao i podrška Vlade Republike Srbije stranim direktnim investicijama. Kao plodno tlo Srbiju su za investiranje odabrale uspešne japanske kompanije i već su dugo prisutne na našem tržištu, a prethodnih nekoliko godina poslove su započele kompanije kao što su Toyo Tires, Nidec, Yazaki i Mayekawa.
M. Mitrović