OZBILJNA UPOZORENJA SZO; Talk koji svi koristimo VEROVATNO JE KANCEROGEN
Agencija Svetske zdravstvene organizacije (SZO) za rak ocenila je da je talk puder "verovatno kancerogen" za ljude, ali nezavisni stručnjak upozorava da tu najavu u početku ne treba pogrešno tumačiti kao konačan dokaz.
Odluka je zasnovana na "ograničenim dokazima" da talk puder može uticati na razvoj raka jajnika kod žena, "dovoljnim dokazima" da je povezan sa razvojem raka kod pacova i "snažnim mehaničkim dokazima" da postoje znaci njegove kancerogenosti u ljudskim ćelijama, objavila je Međunarodna agencija SZO za istraživanje raka (IARC), sa sedištem u Lionu.
Talk je prirodni mineral koji se često koristi za pravljenje pudera za bebe. Većina ljudi je izložena talku u obliku bebi pudera ili kozmetike, navodi se u saopštenju IARC-a. Ali najveća izloženost talku je u trenutku kada se vadi, prerađuje ili koristi za proizvodnju drugih proizvoda, navodi se u saopštenju.
Gde se talk najviše koristi
Treba imati na umu da je talk prirodni mineral koji se sastoji od magnezijuma, silicijuma, kalcijuma i kiseonika, a karakteriše ga blagi zemljani miris. Ne rastvara se u vodi, alkoholima ili uljima, što mu daje posebne karakteristike i široku primenu u kozmetici.
Najviše se koristi za proizvodnju dezodoranasa i šminke, što predstavlja poseban problem jer je industrija lepote poslednjih godina zabeležila pravi uzlet. Ako se ova predviđanja pokažu istinitim, generacije mladih žena koje redovno koriste sve više proizvoda zasnovanih na talku, u dnevnoj rutini, imaće ozbiljan problem.
Agencija u saopštenju navodi da postoje brojne studije koje dosledno ukazuju na povećane stope raka jajnika kod žena koje koriste ili su koristile talk na genitalijama.
Istovremeno, publikacija ne isključuje mogućnost da je talk u nekim studijama bio kontaminiran azbestom, koji je direktan uzročnik raka.
Uzročna uloga talka u ovakvim slučajevima nije se mogla u potpunosti utvrditi“, rezultati su istraživanja agencije objavljenog u stručnom časopisu "Lanset onkolodži".
Mišljenje nezavisnih stručnjaka
Kevin Mekonvej, statističar britanskog Otvorenog univerziteta, koji nije bio uključen u istraživanje, upozorio je da je u slučaju procene IARC-a "najočiglednija interpretacija zapravo pogrešna".
- Cilj Agencije je da odgovori na pitanje da li neka supstanca ima potencijal da izazove rak pod uslovima koje IARC nije naveo ili specifikovao. S obzirom na to da su sprovedene studije bile opservacione, zbog čega nisu mogle da dokažu uzročno-posledičnu vezu, iznete podatke ne treba shvatiti kao nešto što može poslužiti kao definitivan dokaz - naveo je Mekonvej.
IARC has evaluated the carcinogenicity of talc & of acrylonitrile.
The outcome of the assessment has been published in a summary in @TheLancetOncol & will be described in detail in Vol. 136 of the Monographs, to be published in 2025.
Read the press release https://t.co/TBbGn8Uejr pic.twitter.com/LlWsiipmVi
— IARC (@IARCWHO) July 5, 2024
Dnevnik, Blic