RHMZ UPOZORAVA NE NA KIŠU, VEĆ NA REKE Ovde su kritične tačke DA LI SRBIJI PRETE POPLAVE
Republički hidrometeorološki zavod izdao je danas hidrološko upozorenje, kojem se upozorava da su vodostaji deset reka u porastu i da su moguća lokalna izlivanja na njihovim bujičnim vodotokovima.
Na slivu Jadra i Kolubare sa pritokama, Tamnavi, Ljigu i Ubu, na Jasenici i Kubršnici, na gornjem toku Zapadne Morave sa pritokama kao i na gornjem toku Mlave i Peka sa pritokama vodostaji će večeras i sutra biti u umerenom i većem porastu sa mogućnošću dostizanja upozoravajućih nivoa. Na bujičnim vodotocima ovih slivova moguća su lokalna izlivanja, navodi se u upozorenju RHMZ-a.
Predstavnici „Srbijavoda“ zbog obilnih padavina prate nivo vodostaja na rekama, a na deonicama gde su u toku radovi uvedena su dežurstva, saopšteno je danas u tom Javnom preduzeću.
Agenciji Beta je rečeno da se posebno prati stanje na vodotocima za koje je izdato hidrološko upozorenje i gde se očekuje „umereni i veći porast sa mogućnošu dostizanje upozoravajućih nivoa“.
– Na deonicama na kojima su u toku sanacioni radovi uvedena su dežurstva, izvršene su pripreme službi i ukoliko bude potrebno biće angažovano dodatno ljudstvo i mehanizacija, u cilju sprečavanja plavljenja područja – dodali su.
U tom preduzeću su kazali i da na vodama i rekama koje su u njihovj nadležnosti, uprkos obilnim padavinama „nisu ispunjeni kriterijumi za uvođenje odbrana od poplava“.
– Što se tiče vodostaja velikih reka, na Dunavu su u domenu srednjih, na Savi u domenu srednje niskih i srednjih, a na Velikoj Moravi u domenu niskih vrednosti za ovo doba godine – naveli su.
Predstavnici „Srbijavoda“ su u stalnom kontaktu sa Sektorom Ministarstva unutrašanjih poslova za vanredne situacije i štabovima loklanih samouprava, saopšteno je.
Nakon uklanjanja posledica poplava, svi se pitaju hoće li nas dočekati nove, ovoga puta ne s neba, već iz reka.
Hidrolog Dejan Vladiković za Espreso kaže da na većini reka u Srbiji vodostaj ipak nije u porastu, iako to ne deluje tako nakon svih ovih padavina.
- Mi smo već i za prošlu epizodu, koja je bila u četvrtak na petak, kao i za ovu koja je bila sinoć i jutros, najavili da će samo porasti bujični vodotoci, zbog intenzivne količine padavina koja je najviše išla preko Zapadne Srbije, Srema, najviše Beograda i onda ka istočnom delu Srbije. Iz RHMZ-a smo još juče dali upozorenje da se na slivu Kolubare i slivu Jadra mogu očekivati veći porasti. Međutim, većina padavina bila je po gradovima- Sremska Mitrovica je imala najviše padavina, zatim Beograd, navodi hidrolog Vladiković i dodaje da je najviše padavina bilo u urbanim sredinama i da je reč o takozvanim urbanim poplavama:
Ne očekuje se rast velikih reka
Dejan Vladiković napominje da se, kada padavine prestanu, ne očekuje porast vodostaja na velikim rekama.
- Što se Dunava tiče, ne očekuje se porast u sledećih 15 dana, dok će na Tisi i Savi doći do porasta. Na Tisi, zbog padavina u susednim državama Rumuniji i Mađarskoj, vodostaj će biti u umerenom porastu, ali ništa alarmantno. Zbog padavina u Sloveniji, BiH i Hrvatskoj očekuje se porast i na reci Savi, navodi Vladiković za Espreso i napominje da neće doći do izlivanja.
- Ostali vodotoci su uglavnom ostali mirni, u stagnaciji ili u manjem porastu. Akcenat je bio na gradovima i sve što se dogodilo je rezultat intenzivnih padavina u vrlo kratkom periodu. Intenzitet, koji je bio veliki, kišna kanalizacija ne može da prihvati i zato se dogodilo što se dogodilo. Poznato je koji delovi Beograda ne mogu da prihvate toliku količinu kiše - Autokomanda, delovi Čukarice, Banovog brda, Rakovice, delovi autoputa. U prošloj epizodi, to je bio Zemun i naselja u Batajnici.
Vladiković napominje da je reč o takozvanim gradskim poplavama koje nastaju zbog više asfaltiranih površina, a nedostatka zelenih, koje bi prihvatile padavine.
Dnevnik, Espreso