OVO JE PROIZVOD ZA SVETSKU PIJACU Pogledajte šta dolazi iz Novog Miloševa, a u Kini je specijalitet s jogurtom
Ulje od bundeve golice, uljane tikve, poznato kao brend „Olga” iz Novog Miloševa, u Banatu, kompanije JSO, prodaje se na tržištima Hrvatske, Crne Gore i Bugarske, a velika očekivanja kompanija JSO ima sada i od izvoza svog ulja u Kinu.
Tamo potrošači ovo ulje mešaju sa jogurtom.
U postojbini bundeve golice − Austriji, odakle kompanija i kupuje seme, ulje od bundeve ide uz sladoled od vanile. Domaći potrošači bundevino ulje koriste u salatama, uz meke bele sireve i malo masnija mesa, svinjetinu, a mogu ga kupiti u svim malo bolje snabdevenim marketima.
− Za ulje od bundeve znaju naši potrošači i koriste ga u ishrani pa bundevino ulje za njih ne predstavlja nov proizvod − rekao je za „Dnevnik” menadžer inoprodaje u JSO Aleksandar Bošković i naveo da je kompanija specijalizovana za proizvodnju bundevinog ulja, ali, između ostalih proizvoda, izrađuju i puter od bundeve i bundevin protein izvučen iz semena.
Od izlaska na kinesko tržište kompanija JSO ima velika očekivanja, ali tek je pokrenut izvoz i zato je još rano govoriti o tom poslovnom poduhvatu.
− Godišnje iz našeg pogona izađe milion boca bundevinog ulja, ali tu su i druge namirnice koje proizvodimo u većem obimu pa verujemo da će, uz bundevino ulje, u narednom periodu i drugi naši proizvodi naći mesto na ogromnom kineskom tržištu i zainteresovati kineske potrošače − istakao je Bošković.
Na domaćem tržištu se još tri kompanije bave istom delatnošću i one mogu da im budu konkurencija. Postoje i još tri manje, koje im nisu konkurenti.
Tokom nedavnog Poljoprivrednog sajma u Novom Sadu kompanja JSO imala je dosta poslovnih kontakata sa domaćim i stranim partnerima zainteresovanim za saradnju.
− Sajam je ove godine za nas bio bolji nego lane, bilo je više poslovnih kontakata koji mogu da prerastu u ozbiljne poslove. I posetilaca je bilo više, zadržavali su se na našem štandu i kupovali naše proizvode − rekao je menadžer inoprodaje Aleksandar Bošković.
Kompanija ima 800 hektara oranica u Novom Mileševu. Bundevu golicu seje na trećini te površine.
− Zbog Ph vrednosti zemljišta, pošto bundeva golica izvlači hranljive materije iz zemlje, ne možemo stalno sejati bundevu na istom mestu, već parcele pod uljanom tikvom menjamo − objasnio je Bošković i dodao da su zainteresovani i za kooperaciju sa poljoprivrednim gazdinstvima iz okoline i šire, posebno ako kinesko tržište bude pokazalo interesovanje za namirnice od bundeve golice . − Imamo potpuno zaokružen proces proizvodnje. Za osam sati možemo da bundeve uberemo, transportujemo, operemo, osušimo, upakujemo, uskladištimo seme i tako u potpunosti sačuvamo i najmanji hranljivi sastojak koje seme budneve golice sadrži.
Z. Delić