BORBA SA STRESOM I ANKSIOZNOŠĆU ZABRINJAVAJUĆA KOD MLADIH Razgovorom i savetovanjem se može mnogo toga rešiti
Društveni dijalog na temu mentalnog zdravlja mladih, ali i panel diskusije o njihovom identitetu u nesigurnom svetu, te uticaju digitalizacije u komunikaciji, bile su ključne teme jučerašnje konferencije održane u prostorijama Omladinskog centra OPENS, namenjene nastavnicima, psiholozima, psihijatrima, volonterima nevladinih zajednica, ali i predstavnicima državnih institucija.
Jedan od povoda bilo je i istraživanje KOMS-a (2023), u kojem 72,1 odsto generacije Z tvrdi da se često suočava sa stresom, a 52,7 odsto sa anksioznošću, dok samo 4,6 odsto smatra da im je dostupna stručna pomoć.
Po rečima izvršnog direktora OPENS-a Vukašina Grozdanovića, u Novom Sadu, kroz neformalnu mrežu „Sazvežđe podrške”, godišnje pruže preko 12.000 besplatnih usluga mladima, što je ekvivalent blizu 50 miliona dinara na tržištu.
– Imamo 14 različitih organizacija i institucija koje zajedno sa nama rade na pitanjima savetovanja – kaže Grozdanović. – Nažalost, i dalje postoje liste čekanja, ali su manje. Veliki je broj poziva, jer usluge nisu samo za Novosađane, pošto se daju i onlajn, i preko četa, odnosno sajta. Problemi zbog kojih se najčešće javljaju su u vezi sa učenjem, partnerskim vezama, stresom, anksioznošću, strahovima za budućnost, posao. Mladi sa kojima razgovaramo su dovoljno otvoreni, a razlog tome je i što imamo vršnjačke edukatore, koji obilaze škole.
Grozdanović je upozorio i na to da je važno imati i neku vrstu trijaže, odnosno znati šta se može rešiti razgovorom i savetovanjem, kako se ne bi opterećivao naš zdravstveni sistem sa, objektivno, malim brojem stručnjaka koji mogu da pruže adekvatnu podršku, misleći pritom na domove zdravlja. U proteklih šest meseci, sa partnerima iz KOMS-a, NAPOR-a, Asocijacije kancelarija za mlade, Izviđača Srbije i Ministarstva turizma i omladine, sačinjeni su planovi akcija usmerenih ka brizi za mentalno zdravlje u deset gradova Srbije. Kroz projekat se pruža podršku u znanju, ali i u novcu, a sada sledi njihova realizacija, u čemu će učestvovati i lokalne zajednice, budući da su se obavezale da će i one finansijski participirati u realizaciji.
Za ovaj prvi nacionalni program usmeren na mentalno zdravlje mladih Ministarstvo turizma i omladine opredelilo je 28 miliona dinara, dodala je pomoćnica resornog ministra Ivana Antonijević.
– Trudićemo se da usluge iz ove oblasti smeštamo upravo u omladinske centre, kako bi se mladi oslobodili stida. Cilj nam je da one budu dostupne, po njihovoj meri, da stvorimo siguran prostor – rekla je Ivana Antonijević, dodavši kako je prošla godina bila podsetnik koliko se moramo baviti ovom temom, pa je tako nedavno u Beogradu otvoren Centar za mlade, nastao kao reakcija kriznog radnog tela, formiranog posle događaja u „Ribnikaru”.
Specijalista Programa za mlade u Kancelariji UNICEF-a u Srbiji Stanislava Vučković istakla je koliko je važno da se udruženim snagama osiguraju uslovi za rano prepoznavanje problema i intervenciju, te dodala da su putem „Sazvežđa podrške” uspeli da dosegnu do 4.000 mladih ljudi u Novom Sadu, ali i da sličan model promovišu u drugim gradovima:
– Prema našim istraživanjima, oko 84 odsto mladih kaže da ne se ne bi poverilo svojim vršnjacima ukoliko im treba pomoć, jer se teško bore sa određenim osećanjima ili velikim životnim izazovima – napomenula je Stanislava Vučković, podsetivši s tim u vezi da je šest ministarstava lane potpisalo memorandum kojim su se obavezala da će bolje koordinirati resursima i raditi na smanjenju stigme kada je u pitanju mentalno zdravlje.
S. Milačić