KAKO PREPOZNATI PREVARE I BEZBEDNOSNE PRAKSE NA INTERNETU Evo šta su sve stariji naučili na radionici o digitalnoj bezbednosti
Kako se stariji građani mogu zaštititi od sve učestalijih onlajn prevara, zbog čega je važno da znaju kako se zaštititi na internetu i na koji način je znanje o zaštiti povezano sa njihovim stresom i anksioznošću –
pitanja su na koja je odgovore dala radionica „Kako prepoznati prevare i bezbednosne prakse na internetu“, namenjena starijima, u prostorijama Novosadskog humanitarnog centra.
Radionicu su vodili stručnjaci za informacionu bezbednost Damjan Cvetanović i Lazar Vukašinović.
Sadržaj radionice obuhvatio je različite aspekte digitalne bezbednosti, a učesnici su najpre naučili kako da prepoznaju i izbegnu različite vrste prevara koje se dešavaju putem telefona, imejla i SMS poruka.
Prikazani su im realni primeri prevara i analizirane sut aktike koje prevaranti koriste kako bi obmanuli svoje žrtve.
Predavači su im potom pružili praktične savete za sigurnu upotrebu bankomata i onlajn bankarstva, uključujući i to kako prepoznati sumnjive aktivnosti na bankovnim računima i kako se zaštititi prilikom onlajn transakcija.
Pored toga, učesnici su dobili detaljno uputstvo o tome kako bezbedno koristiti internet i zaštititi svoje podatke dok koriste javne Wi-Fi mreže, uključujući savete o jačini lozinki, upotrebi antivirusnih programa i prepoznavanju sigurnih web stranica.
Radionicu je organizovala Grupacija „Bright Marbles“ iz Novog Sada u saradnji sa Novosadskim humanitarnim centrom (NSHC) povodom Meseca svesti o mentalnom zdravlju. Deo je šireg projekta „Age “, uz podršku Austrijske razvojne agencije i Volkshilfe Solidaritäta, čiji je cilj unapređenje dobrobiti i socijalne uključenosti starijih osoba kroz međugeneracijske akcije, podižući njihovu vidljivost u društvu i podižući svest o njihovim potrebama.