КАКО ПРЕПОЗНАТИ ПРЕВАРЕ И БЕЗБЕДНОСНЕ ПРАКСЕ НА ИНТЕРНЕТУ Ево шта су све старији научили на радионици о дигиталној безбедности
Како се старији грађани могу заштитити од све учесталијих онлајн превара, због чега је важно да знају како се заштитити на интернету и на који начин је знање о заштити повезано са њиховим стресом и анксиозношћу –
питања су на која је одговоре дала радионица „Како препознати преваре и безбедносне праксе на интернету“, намењена старијима, у просторијама Новосадског хуманитарног центра.
Радионицу су водили стручњаци за информациону безбедност Дамјан Цветановић и Лазар Вукашиновић.
Садржај радионице обухватио је различите аспекте дигиталне безбедности, а учесници су најпре научили како да препознају и избегну различите врсте превара које се дешавају путем телефона, имејла и СМС порука.
Приказани су им реални примери превара и анализиране сут актике које преваранти користе како би обманули своје жртве.
Предавачи су им потом пружили практичне савете за сигурну употребу банкомата и онлајн банкарства, укључујући и то како препознати сумњиве активности на банковним рачунима и како се заштитити приликом онлајн трансакција.
Поред тога, учесници су добили детаљно упутство о томе како безбедно користити интернет и заштитити своје податке док користе јавне Wi-Fi мреже, укључујући савете о јачини лозинки, употреби антивирусних програма и препознавању сигурних wеb страница.
Радионицу је организовала Групација „Bright Марблес“ из Новог Сада у сарадњи са Новосадским хуманитарним центром (НСХЦ) поводом Месеца свести о менталном здрављу. Део је ширег пројекта „Аге+“, уз подршку Аустријске развојне агенције и Волксхилфе Solidaritäta, чији је циљ унапређење добробити и социјалне укључености старијих особа кроз међугенерацијске акције, подижући њихову видљивост у друштву и подижући свест о њиховим потребама.