POČELO UKLANJANJE DIVLJE DEPONIJE U VETERNIKU Urađeno mnogo, a evo koliko je novca izdvojeno
Uklanjanje divlje deponije u Veterniku u Ulici Joksima Novića, nedaleko od kanala u tom naselju, je u toku, a državna sekretarka Ministarstva zaštite životne sredine Sara Pavkov i članica Gradskog veća za zaštitu životne sredine Mira Radenović Bojić posetile su danas Veternik.
Ovom akcijom predviđeno je čišćenje zemljišta površine oko dva hektara, što će koštati 8,9 miliona dinara, od čega je 4 miliona obezbedilo Ministarstvo zaštite životne sredine, a preostalih 4,9 miliona Grad Novi Sad. Realizacijom tog projekta će, kako se očekuje, biti sprečena dalja degradacija zemljišta.
– Kada govorimo o divljim deponijama, mnogo je toga urađeno i promene su vidljive, što dokazuje podatak da je 2021. godine bilo 3.500 divljih deponija i da se taj broj smanjio za više od 1.000 – istakla je državna sekretarka Sara Pavkov, dodajući da je za to izdvojeno gotovo 350 miliona dinara. – Uz kapitalna ulaganja države, gradimo regionalne centre za upravljanje otpadom kako bismo zaokružili čitav sistem upravljanja otpadom i izuzetno je značajno da nam građani budu saveznici i zato je pokrenuta kampanja „Sarađuj, ne zagađuj”.
Sekretarka Sara Pavkov podsetila je na to da je po planu „Skok u budućnost” do 2027. godine predviđeno da u Srbiji bude izgrađeno devet regionalnih centara za upravljenje otpadom. Gradnja takvog centra planirana je i na prostoru sadašnje Gradske deponije na Klisi, za šta je izdvojeno preko 120 miliona evra, od čega je veći deo novca dobijen kao grant evropskih fondova, a u kom će, osim Novog Sada, otpad odlagati još sedam opština: Temerin, Vrbas, Bačka Palanka, Beočin, Žabalj, Srbobran i Bački Petrovac.
Govoreći o divljim deponijama uopšte, a kojih ima preko 50 na teritoriji grada, članica Gradskog veća za zaštitu životne sredine Mira Radenović Bojić kaže da je ključno da se nakon akcija čišćenja otpad na tim mestima mestima više ne odlaže.
– Važno je da se ovakve akcije ne ponavljaju, odnosno da se na trakvim mestima ponovo ne formiraju divlje deponije, da ne moramo iznova da trošimo gradska i republička sredstva, a to je novac svih građana – pojasnila je Mira Radenović Bojić. – Biće povećan inspekcijski nadzor, što će svakako dati rezultate, posebno kada se inspektori stalno pojavljuju na istom lokalitetu, pa će građani to shvatiti kao ozbiljno upozorenje. Ono što smo shvatili do sad je da represivne mere ne daju dovoljno rezultata. Očigledno je da moramo pokušati da sugrađane i kroz nagrade dodatno podstaknemo da se odgovorno ponašaju i otpad odlažu na za to predviđena mesta. Važno je da se zna da je građevinski otpad moguće besplatno odložiti na Gradskoj deponiji, mislim na građane, ne na firme.
J. Vukašinović