ПОЧЕЛО УКЛАЊАЊЕ ДИВЉЕ ДЕПОНИЈЕ У ВЕТЕРНИКУ Урађено много, а ево колико је новца издвојено
Уклањање дивље депоније у Ветернику у Улици Јоксима Новића, недалеко од канала у том насељу, је у току, а државна секретарка Министарства заштите животне средине Сара Павков и чланица Градског већа за заштиту животне средине Мира Раденовић Бојић посетиле су данас Ветерник.
Овом акцијом предвиђено је чишћење земљишта површине око два хектара, што ће коштати 8,9 милиона динара, од чега је 4 милиона обезбедило Министарство заштите животне средине, а преосталих 4,9 милиона Град Нови Сад. Реализацијом тог пројекта ће, како се очекује, бити спречена даља деградација земљишта.
– Када говоримо о дивљим депонијама, много је тога урађено и промене су видљиве, што доказује податак да је 2021. године било 3.500 дивљих депонија и да се тај број смањио за више од 1.000 – истакла је државна секретарка Сара Павков, додајући да је за то издвојено готово 350 милиона динара. – Уз капитална улагања државе, градимо регионалне центре за управљање отпадом како бисмо заокружили читав систем управљања отпадом и изузетно је значајно да нам грађани буду савезници и зато је покренута кампања „Сарађуј, не загађуј”.
Секретарка Сара Павков подсетила је на то да је по плану „Скок у будућност” до 2027. године предвиђено да у Србији буде изграђено девет регионалних центара за управљење отпадом. Градња таквог центра планирана је и на простору садашње Градске депоније на Клиси, за шта је издвојено преко 120 милиона евра, од чега је већи део новца добијен као грант европских фондова, а у ком ће, осим Новог Сада, отпад одлагати још седам општина: Темерин, Врбас, Бачка Паланка, Беочин, Жабаљ, Србобран и Бачки Петровац.
Говорећи о дивљим депонијама уопште, а којих има преко 50 на територији града, чланица Градског већа за заштиту животне средине Мира Раденовић Бојић каже да је кључно да се након акција чишћења отпад на тим местима местима више не одлаже.
– Важно је да се овакве акције не понављају, односно да се на траквим местима поново не формирају дивље депоније, да не морамо изнова да трошимо градска и републичка средства, а то је новац свих грађана – појаснила је Мира Раденовић Бојић. – Биће повећан инспекцијски надзор, што ће свакако дати резултате, посебно када се инспектори стално појављују на истом локалитету, па ће грађани то схватити као озбиљно упозорење. Оно што смо схватили до сад је да репресивне мере не дају довољно резултата. Очигледно је да морамо покушати да суграђане и кроз награде додатно подстакнемо да се одговорно понашају и отпад одлажу на за то предвиђена места. Важно је да се зна да је грађевински отпад могуће бесплатно одложити на Градској депонији, мислим на грађане, не на фирме.
Ј. Вукашиновић