PRE RAVNO JEDNOG VEKA ROĐENO ČUVENO JEZERO KRAJ VAJSKE Dunav provalio, ogromne ribe zapatio
Pre tačno stotinu godina, 21. maja 1924. godine Dunav se strahovito izlio... Poplavio je ne samo njive i livade, već su mnoge vojvođanske porodice ostale bez krova i imetka. Teško je bilo i u Vajskoj.
Kolike su bile razmere katastrofe ilustruje podatak da je u ovom bačkom selu voda u jednom trenutku došla do četiri metra zida na crkvi! O ekonomskim jadima nakon ove nepogode izlišno je i govoriti. Ipak, tada je rođeno jezero Provala, nazvano upravo zbog naleta velike reke. Kada se dunavska voda povukla, na mestu gde je odvajkada postojala bara, ostalo je jezero, koje je svoje današnje konture dobilo nakon još jedne velike poplave – one iz 1965. Jezero prati nivo Dunava s obzirom da je od velike reke vazdušnom linijom udaljeno osam kilometara, te raste i opada u skladu sa njegovim vodostajem. Već decenijama je odlična ribilovna destinacija. U Provali ima ogromnih somova i tolstolobika, kao retko gde krupnih babuški, atraktivne prodošlice iz Amerike – basa, te smuđa, amura, bele ribe, štuke...
Franja Trusina iz Vajske, nekada ribočuvar a sada ribolovac na Provali kada god vreme dozvoli, ima bogato iksustvo na ovoj vodi. Tvrdi da u jezeru ima ogromnih riba, naročito somova.
- Najveći deo života sam proveo na Provali i viđao sam obrise gigantskih somova, to je teško rečima opisati, ali nemaju se čime uloviti. Koliko mi je pozanto, najveći som je imao 120 kilograma, a uhvaćen je prilikom izlova polovinom osamdesetih. Pamtim i kada je Sima Jegrić iz čamca zakačio ogromnog soma koji ga je posle vukao četiri sata po celom jezeru, ali na kraju je pokidao najlon. Kao momak sam ronio do četiri metra dubine. Jednom prilikom sam se našao u rupi velikoj kao soba, izronio sam i od tada završio sa ronjenjem. Relativno često se hvataju somovi od 10, pa i 15 kila, štuke do pet kilograma. Ima i velikih amura, tzeških i do 30 kila, jednog sam i ja upecao – kaže Ferika.
Tu su i gigantski tolstolobici, mada nisu atraktivni za mnoge ribolovce. Polovinom marta ove godine, Zrenjaninac Bojan Bojanić je, pecajući basa, zakačio tolstolobika koji je čudnim spletom okolnosti ostao neizmeren, jer je najveća dostupna vaga u tom trenutku merila (samo) do 60 kila. Ova riba je, tvrde svedoci, težila blizu 70 kilograma! Ipak, konture jezera i uslovi na njemu najviše pogodiju šaranskom ribolovu. Jezero je svojevremeno poribljavano i šaranom, a između ostalih, pamti se ulov počivšeg Stipana Margića, koji je upecao šarana od 27 kilograma. Pre dve decenije, prilikom izlova , uhvaćen je som od 86 kila, dug 2, 6 metara. Po rečima predsednička Ribolovačkog društva „Šaran“ iz Vajske Stevana Adamovića, jezero je među najbogatijima basom u Srbiji, te je prvo koje je osamdesetih godina poribljeno ovom alohtonom vrstom.
Provala ima površinu od oko četiri hektara, sa velikim razlikama u dubini, koja poprilično varira. Maksimalna izmerena dubina iznosila je 32 metra (prema nekim tvrdnjama 36 metara), a trenutno je to 19 metara. Voda je čista, a jezerom gazduje Ribolovački savez Vojvodine.