Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

LETEĆI AUTOMOBILI ĆE POSLE EMIRATA LETETI I PO SRBIJI Bliska stvarnost ili daleka budućnost

20.05.2024. 08:18 08:30
Piše:
Foto: Ilustarcija pixabay

Da li su leteći automobili daleka budućnost ili bliska stvarnost, za sada ni stručnjaci ne daju precizan odgovor o tome, jer to zavisi od mnogo faktora.

Ipak, da se o ovoj vrsti saobraćaja i te kako razmišlja, da se gleda u budućnost i odavno ulaže u razvoj tehnologije koja to omogućava, dobro je poznato i već sad je izvesno da će u nekim zemljama za par godina leteći taksi postojati. Najavljeno je da će u Ujedinjenim Arapskim Emiratima ovakva vrsta usluge biti dostupna 2026. godine, ali to je tek prvi korak i sigurno je da leteći automobili još dugo neće biti svakodnevica. Razloga je mnogo, a među njima su, uz finansije, i zakonska regulativa, bezbednost, efikasnost...

− O letećim automobilima se već dugo govori i u njih ulaže, razvoj te tehnologije privlači mnoge, ali trenutno smo još daleko od stvarnosti u kojoj bi svi leteli okolo u letećim vozilima − kaže piar menadžer kompanije „Vozim na struju” Zorana Đorić. −Ipak, mnogo je zanimljivih projekata i istraživanja koja pomeraju granice i otvaraju nove mogućnosti u ovoj oblasti. 

Po rečima Đorićeve, najveći izazov u razvoju letećih automobila je kombinacija karakteristika vozila i letelice, i to na siguran, praktičan i ekonomičan način. 

− Neke kompanije, poput Ubera i Volocoptera, istražuju koncepte takozvanih urbanih vazdušnih taksija koji bi omogućili brze transportne usluge u gradskim sredinama. Te tehnologije suočavaju se s brojnim izazovima, među kojima su, pre svega, sigurnost letenja, regulativa, infrastruktura za sletanje i uzletanje, kao i autonomija, energetska efikasnost i buka. Zahvaljujući napretku u elektronici, autonomnim sistemima i materijalima, ne treba sumnjati da će se u budućnosti mnogo više pažnje usmeriti u razvoj letećih automobila, a možda ćemo uskoro svedočiti prvim komercijalnim letovima ili pilot-projektima koji će nam dati uvid u budućnost mobilnosti − ističe Zorana Đorić.


Evropska praksa 

U Evropi se nekoliko zemalja ističe kada je reč o letećim automobilima, a sve zajedno aktivno rade na istraživanju i razvoju letećih automobila s ciljem stvaranja sigurnog, efikasnog i ekološki prihvatljivog načina prevoza u budućnosti.

− Nemačka je među vodećim evropskim zemljama kada je reč o razvoju inovativnih tehnologija. Nemačka kompanija Volocopter među vodećim je svetskim igračima na području letećih automobila i već ih testira u mnogim gradovima sveta − kaže Zorana Đorić. − I Francuska ima aktivne projekte u području letećih automobila, pa Airbus, vodeća evropska kompanija, razvija koncept letećeg automobila CityAirbus. Pariz je jedan od gradova u kojem se razmatra integracija letećih taksija kao alternativa tradicionalnom javnom prevozu. 


Naša sagovornica kaže da je predviđanje tehnološkog napretka u razdoblju od 50 godina izazovno, ali da je potrebno razmotriti nekoliko faktora koji bi mogli uticati na dalji razvoj letećih automobila u tom periodu.

− Ako se tehnologije budu razvijale sadašnjim tempom, može se očekivati znatan napredak u podru-čjima autonomnih sistema, baterijske tehnologije, materijala i aerodinamike, a to bi moglo znatno da poboljša performanse i sigurnost letećih automobila. Takođe, za razvoj letećih automobila izuzetno je važna i regulativa, odnosno razvoj letećih automobila biće snažno ucenjen regulatornim okvirom, koji će morati da se prilagodi kako bi se osigurala sigurnost i efikasnost ovih vozila. Različite zemlje imaju različite standarde i pristupe regulaciji novih tehnologija, ali bi se s vremenom moglo očekivati usklađivanje i usvajanje globalnih standarda. Recimo, Federalna avijacijska uprava (FAA) i druge relevantne agencije već razmatraju kako bi se regulisali leteći automobili i vazdušni taksiji. Potrebno je definisati standarde za sigurnost letenja, sertifikaciju vozila i pilota, kao i propise za letenje u urbanim područjima. Postoje planovi za razvoj novih infrastrukturnih projekata koji bi podržali leteće automobile. To uključuje izgradnju vertikalnih luka za sletanje i uzletanje (VTOL luka) na krovovima zgrada ili na drugim lokacijama unutar gradova, koje bi omogućile brže i sigurne operacije letećih taksija − rekla je Zorana Đorić i naglasila da će razvoj letećih automobila zahtevati napredne sisteme komunikacije kako bi vozila mogla komunicirati međusobno, kao i s nadzornim centrima i drugim vozilima na tlu, te da bi to moglo uključivati razvoj 5G mreža i drugih tehnologija za brzu i pouzdanu razmenu podataka.

D. Mlađenović

Autor:
Pošaljite komentar
Leteći automobili i roboti batleri u 2021. godini?

Leteći automobili i roboti batleri u 2021. godini?

13.01.2021. 20:12 20:15