STIGLE DOMAĆE JAGODE SA OTVORENIH POLJA Manje ih ima zbog klime, ali BIĆE NEŠTO I ZA IZVOZ
Poslednjih nekoliko meseci jagode koje smo kupovali na pijacama i u makretima uglavnom su na naše tržište stizale iz uvoza, ali prema najavama domaćih proizvođača, na tezgama se sada već pojavljuju i domaće jagode sazrele na otvorenim poljima.
Veliki proizvođači jagoda ove sedmice počeli su berbu za domaće tržište a oni koji imaju ugovorenu proizvodnju za izvoz donose voće na otkupna mesta za strana tržišta.
Sa naših polja i iz plastenika godišnje se proizvede između 35.000 i 40.000 tona jagoda , a prosečan prinos je, po rečima prof. dr Nenada Magazina sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu za Dnevnik oko 20 tona po hektaru.
- Ne postoje podaci koliko zauzima proizvodnja u plastenicima a koliko na njivama. Procenjuje se da se jagode gaje na 8.000 do 10.000 hektara. Trenutno zahlađenje i kiša ne gode ni jagodama ni voćarima, jer ćudi klime mogu da umanje zaradu i kvalitet jagoda.
Ove sezone jagode su stigle desetak dana ranije, zbog suve i tople klime. Ali proizvođači ističu da je kvalitet voća znatno bolji nego prošle godine zato što je tokom februara bilo toplo vreme i što za vreme cvetanja nije bilo kiše. Međutim naglo zahlađenje koje je potom usledilo a ponegde i mraz umanjiće prinose, i jagoda ćemo imati manje nego prošle godine.
Kako je direktor Voćarske zadruge “Bačka jagoda”, Vlada Šomoši rekao za Dnevnik, cena jagoda na veliko ista je kao i lane.
- Sezona jagoda na otvorenom prostoru krenula je ove sedmice, a u punom jeku je berba jagoda u plastenicima. U početku jagode iz plastenika na veliko prodavale su za 400 dinara kilogram, ali kako sezona odmiče cena je niža, i sada se kreće od 250 do 300. Očekujemo da koštanje voća i dalje bude iznad dva evra na veliko jer sa tom cenom se pokrivaju troškovi proizvodnje. Na tržištu se trenutno oseća manjak jagoda i veća potražnja. Zato se nadamo da će se ta cena zadrži i u narednom periodu. Jedino loše vreme može da pokvari potražnju i obori cenu jer se jagode više kupuju kada je sunčano i toplo vreme- kaže Šomoši.
Jagode sve teže gajiti
Dugogodišnji proizvođač jagoda iz Bačke Palanke Mirko Čavić ukazao je na to da je jagode iz godine u godinu sve teže gajiti zbog loših klimatskih uslova , bez obzira na to, da li se rade u plastenicima ili na otvorenom prostoru.
- Ove godine zabeležena je velika razlika u dnevnim temperaturama, u februaru je bilo izuzetno toplo i jagode su pre procvetale nego uobičajeno, a onda je usledio nagli pad temperature, što je loše uticalo na voće, veličinu i slast . Pre nekoliko dana na području Bačke Palanke bilo je mraza i oštetilo plodove. Lane je iz dana u dan 23 dana padala kiša, što se opet odrazilo na prinose i kvalitet voća. Mnogi proizvođači umanjuju parcele pod jagodama , ili ih premeštaju u zatvoreni prostor , premda ni u plastenicima proizvodnja nije sugurna, jer visoke dnevne temperature još više ugreju plastenike- rekao je Mirko Čavić.
Voćarska zadruga u Baču ima 200 hektara pod jagodama od kojih se oko 40 hektara nalaze u plastenicima a 160 hektara na njivama. Lane su voćari u Baču prodali na inotržište oko 200 tona jagoda, a ove sezone Šomoši kaže da će biti zadovoljni ako izvezu 150 tona zbog neujednačene klime.
- Naši kupci su Ruska Federacija, Poljska i Austrija u EU. Krenuli smo sa otkupom i očekujemo da prvi transport sa jagodama ode u subotu - kazao je Šomoši.
Z. Delić
Foto: S.Šušnjević