СТИГЛЕ ДОМАЋЕ ЈАГОДЕ СА ОТВОРЕНИХ ПОЉА Мање их има због климе, aли БИЋЕ НЕШТО И ЗА ИЗВОЗ
Последњих неколико месеци јагоде које смо куповали на пијацама и у макретима углавном су на наше тржиште стизале из увоза, али према најавама домаћих произвођача, на тезгама се сада већ појављују и домаће јагоде сазреле на отвореним пољима.
Велики произвођачи јагода ове седмице почели су бербу за домаће тржиште а они који имају уговорену производњу за извоз доносе воће на откупна места за страна тржишта.
Са наших поља и из пластеника годишње се произведе између 35.000 и 40.000 тона јагода , а просечан принос је, по речима проф. др Ненада Магазина са Пољопривредног факултета у Новом Саду за Дневник око 20 тона по хектару.
- Не постоје подаци колико заузима производња у пластеницима а колико на њивама. Процењује се да се јагоде гаје на 8.000 до 10.000 хектара. Тренутно захлађење и киша не годе ни јагодама ни воћарима, јер ћуди климе могу да умање зараду и квалитет јагода.
Ове сезоне јагоде су стигле десетак дана раније, због суве и топле климе. Али произвођачи истичу да је квалитет воћа знатно бољи него прошле године зато што је током фебруара било топло време и што за време цветања није било кише. Међутим нагло захлађење које је потом уследило а понегде и мраз умањиће приносе, и јагода ћемо имати мање него прошле године.
Како је директор Воћарске задруге “Бачка јагода”, Влада Шомоши рекао за Дневник, цена јагода на велико иста је као и лане.
- Сезона јагода на отвореном простору кренула је ове седмице, а у пуном јеку је берба јагода у пластеницима. У почетку јагоде из пластеника на велико продавале су за 400 динара килограм, али како сезона одмиче цена је нижа, и сада се креће од 250 до 300. Очекујемо да коштање воћа и даље буде изнад два евра на велико јер са том ценом се покривају трошкови производње. На тржишту се тренутно осећа мањак јагода и већа потражња. Зато се надамо да ће се та цена задржи и у наредном периоду. Једино лоше време може да поквари потражњу и обори цену јер се јагоде више купују када је сунчано и топло време- каже Шомоши.
Јагоде све теже гајити
Дугогодишњи произвођач јагода из Бачке Паланке Мирко Чавић указао је на то да је јагоде из године у годину све теже гајити због лоших климатских услова , без обзира на то, да ли се раде у пластеницима или на отвореном простору.
- Ове године забележена је велика разлика у дневним температурама, у фебруару је било изузетно топло и јагоде су пре процветале него уобичајено, а онда је уследио нагли пад температуре, што је лоше утицало на воће, величину и сласт . Пре неколико дана на подручју Бачке Паланке било је мраза и оштетило плодове. Лане је из дана у дан 23 дана падала киша, што се опет одразило на приносе и квалитет воћа. Многи произвођачи умањују парцеле под јагодама , или их премештају у затворени простор , премда ни у пластеницима производња није сугурна, јер високе дневне температуре још више угреју пластенике- рекао је Мирко Чавић.
Воћарска задруга у Бачу има 200 хектара под јагодама од којих се око 40 хектара налазе у пластеницима а 160 хектара на њивама. Лане су воћари у Бачу продали на инотржиште око 200 тона јагода, а ове сезоне Шомоши каже да ће бити задовољни ако извезу 150 тона због неуједначене климе.
- Наши купци су Руска Федерација, Пољска и Аустрија у ЕУ. Кренули смо са откупом и очекујемо да први транспорт са јагодама оде у суботу - казао је Шомоши.
З. Делић
Фото: С.Шушњевић