Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Dobra prilika za upis u elektrotehničku školu u Novom Sadu

22.04.2023. 13:42 13:46
Piše:
Izvor: Dnevnik/V. Fifa

Uveliko živimo u dobu novih tehnologija, koje nam omogućuju lakši i udobniji život.

Električni automobili, pokretni računari, te mobilni telefoni i ostale pametne instalacije žive s našim generacijama. Stoga je važno okrenuti se delatnosti informacionih tehnologija, što su prepoznali svi oni koji su se upisali u novosadsku Elektrotehničku školu „Mihajlo Pupin”. Iako ova obrazovna ustanova nema problema sa brojem učenika, kojih ukupno ima oko 1.900, stručni kadar u svim njenim oblastima i dalje je potreban.

Među smerovima za koje se osmaci posebno interesuju svakako je Administrator računarskih mreža, na koji se svake godine upiše 30 učenika, koji dobijaju priliku da saznaju kako funkcionišu i kako se izrađuju savremene računarske mreže. Kroz teorijsku nastavu i praktičan rad budućim srednjoškolcima biće omogućeno osposobljavanje za instalaciju, konfigurisanje, zaštitu i upravljanje svim resursima računarskih mreža: od pasivne opreme, preko aktivnih mrežnih uređaja kao što su ruteri i mrežne barijere, pa do klijentskih računara i servera.

Da bi se uspešno sproveo dosta zahtevan nastavni program ovog smera, kabineti moraju biti dobro opremljeni, pa se tako praksa izvodi po principu jedan učenik na jednom računaru. Za upis na ovaj obrazovni profil prošle godine bilo je potrebno od 87,34 do 93,7 bodova.

Kada je reč o smeru Elektrotehničar energetike, svih 30 učenika koji se svake godine upišu na ovaj obrazovni profil, nakon završetka škole, moći će da se bave poslovima u vezi s proizvodnjom, prenosom i distribucijom električne energije. Osposobljavaju se za učešće u projektovanju trafostanica, električnih mreža niskog i visokog napona, te električnih instalacija. Takođe se obučavaju za rad u elektranama, gde bi upravljali i nadzirali generatore, energetske transformatore i sl. Osim toga, elektrotehničari energetike mogu da održavaju električne mašine u elektroenergetskom postrojenju, te planiraju i izrađuju tehničku dokumentaciju remonta celog postrojenja. Veštine stiču praktičnom nastavom u radionicama i specijalizovanim laboratorijama, kao i blok-nastavom. Za upis na ovaj obrazovni profil prošle godine bilo je potrebno najmanje 75,52, a najviše 95,13 bodova.

Smer Tehničar mehatronike posebno je interesantan budućim srednjoškolcima jer će upisom na ovaj obrazovni profil moći da proučavaju oblast koja obuhvata tri važne tehničke discipline: mašinstvo, elektrotehniku i informatiku. Mehatronika nije nova tehnička grana, već novonastali pristup koji naglašava neophodnost ujedinjavanja i snažnog međudelovanja različitih područja tehnike, pa se tako javila potreba za obrazovanjem stručnih kadrova i iz te oblasti. Budućih 30 učenika ovog smera baviće se robotikom, sistemima upravljanja i elektromehaničkim sistemima, koji su potrebni svim granama privrede, kako pri razvoju, tako i pri održavanju tehničkih sistema. Kroz praktičan rad i opremljene laboratorije, učenici će steći kompetencije za izradu projektno-tehnološke dokumentacije, dijagnostikovanje i otklanjanje kvara mehatronskih uređaja i sistema. Mehatroničari važe za fleksibilne, spremne i najmodernije obučene stručnjake budućnosti, kojima će za upis biti potrebno minimalno 87,23 boda, a maksimalno 96,51.


Lična karta Elektrotehničke škole

Posle Prvog svetskog rata u zgradi Elektrotehničke škole bila je smeštena Državna ženska učiteljska škola sa internatom, koja je 1935. godine postala mešovit. Posle Drugog svetskog rata u zgradi se nalazi Gimnazija „Moša Pijade“ i Srednja ekonomska škola, da bi se 1983. godine u zgradu uselila Srednja škola elektrostruke nastala spajanjem više škola.


Među trogodišnjim obrazovnim profilima, najpopularniji i najperspektivniji je smer Električar, na koji se svake godine upiše 15 učenika. Pohađajući nastavu po dualnom modelu oni uče kako da otklanjaju kvarove i održavaju električne vodove, instalacije i priključke za potrošače električne energije. Budući električari osposobljavaju se kako najlakše da ugrade ili zamene strujomere, osigurače, automate, sklopke, te uređaje za obezbeđenje i merenje. Pored sticanja praktičnih znanja o radu na električnim instalacijama u preduzećima i domaćinstvima, učenici će se kroz izborne predmete dodatno obučavati za ugradnju savremenih instalacija u protivpožarne sisteme, sisteme nadzora, interfone i dr.

Takođe, učenici imaju mogućnost fakultativnog učenja nemačkog jezika. Oni koji žele da nastave školovanje mogu vanredno upisati četvrti stepen.

Aleksandar Čegar

 

Autor:
Pošaljite komentar