PREMIJERA U SNP: Mogućnosti života sa invaliditetom
- Ono što smo se složili je da mi jako podržavamo aktivizam kad su u pitanju osobe s posebnim potrebama i teškoćama u razvoju, ali mi smo želeli da... Nije naš prevashodni cilj bio aktivizam, nego da razumemo taj svet, da pokušama da razumemo prirodu tog sveta, tog fenomena, da idemo malo iza toga - rekao je reditelj Haris Pašović o predstavi "Svet mogućnosti" koja se bavi životom osoba sa invaliditetom, prvenstveno autizmom i cerebralnom paralizom. Predstava će, kao rezultat međunarodnog projekta, biti premijerno izvedena u subotu, 6. aprila, u Srpskom narodnom pozorištu.
- Aktivizam podržavamo i sami želimo, ako bi to imalo efekta, a nadamo se da će imati, da ta dobra svest u Novom Sadu i Vojvodini kad su u pitanju osobe sa teškoćama u razvoju sa ovim dobiti još više na značaju - poručio je Pašović.
Predstava ,,Svet mogućnosti” pripremana je godinu, u saradnji sa porodicama dece i osoba sa invaliditetom, ŠOSO "Milan Petrović" iz Novog Sada i drugim institucijama tog tipa u Budvi i Sarajevu, kao i pozorišnim centrima. Nastala je nakon radionica i opservacija, tako da će likovi i situacije biti zasnovani na stvarnim likovima i događajima iz života osoba sa invaliditetom, njihovih roditelja, pedagoga i defektologa, nastavnika… Na konferenciji za novinare u Srpskom narodnom pozorištu juče je predstavljen brojan tim saradnika i učesnika. Pored autora i reditelja Harisa Pašovića, umetnički tim čine: kostimografkinja Minja Davidović, kompozitor Dino Šukalo, scenografkinja Ivana Jančić, koreografkinja Larisa Lipovac. U predstavi igraju: Gordana Đurđević Dimić, Lidija Stevanović, Sanja Ristić Krajnov, Jelena Antonijević, Mina Pavlica, Marija Feldeši, Milan Kovačević, Marko Savković, Vukašin Ranđelović, Aljoša Đidić, Aleksandar Sarapa, Rade Perović.
Drugačiji vid komunikacije
- Naša najveća misija jeste upravo povezivanje sa društvenom zajednicom i njeno senzibilisanje za potrebe osoba sa smetnjama u razvoju i u tom smislu je ovaj projekat izuzetno značajan, ne samo za nas kao ustanovu - navela je pomoćnica direktora ŠOSO "Milan Petrović" Svetlana Bašević. - Nije moguće jednom predstavom obuhvatiti sve teme koje nas se tiču. Svaka priča i svaka porodica je individualna, ali neka pitanja su zajednička i univerzalna. Predstava se bavi tim pitanjima. U ime kolega, roditelja i korisnika naših usluga, rekla bih da je ovo bilo fascinantno iskustvo, velika privilegija. Ovakva prilika se ne pruža često, uživali smo. Mislim da je dobit za naše korisnike velika, a izazov za glumce veliki, zato što igrati ih na pravi način zahteva posvećenost, analitičnost, toplinu... Pozorište kao medij je jako značajan vid komunikacije sa širom zajednicom i ova predstava iako nema dokumentarni nego umetnički karakter otvara značajna pitanja a možda pokrene i dolazak do nekih rešenja.
Na jučerašnjoj konferenciji za novinare govorio je i mladi pijanista Matija Molčanov iz Crne Gore, muzički saradnik u predstavi. Otkrivši da on živi sa Aspergerovim sindromom, njegova majka Ana je rekla da on prvi put kroz ovu predstavu ima priliku da bude ono što zaista jeste - mladić koji voli klavir - da njegov rad bude vrednovan. ,
Koreografkinja Larisa Lipovac otkrila je da je proces rada bio posebno individualizovan, što je pratilo posebno poštovanje prema materijalu:
- Glumci su sami jako mnogo napravili u odnosu prema dramskim situacijama. Gledajući probe, fascinirala me jednostavnost s kojom su pristupili tom segmentu rada. Nema glume da se glumi, nego su na sceni otelotvorili sve te priče.
Glumica Gordana Đurđević Dimić posle 30 godina ponovo radi sa Harisom Pašovićem koji sada vodi "Ist-Vest centar" iz Sarajeva, kao nosioc projekta "Svet mogućnosti". Zajedno su studirali na Akademiji umetnosti Novi Sad.
- Otvorili smo jedan svet koji je postao deo našeg unutrašnjeg sveta. Bili smo na dve njihove priredbe, to je emanacija takve radosti i ljubavi... Kada vas život nagradi, to su bili susreti sa tim ljudima. Želeli smo da skrenemo pažnju javnosti na život koji se odvija pralelno. Želeli bi da on bude život sa, a ne pored njih - opisujući proces rada prenela je deo svog iskustva Gordana Đurđević Dimić. - Ujedno, hteli smo da pokažemo kakav je bi tretman ovih ljudi u ranijim istorijskim periodima, kako se to nikada ne bi ponovilo. Živimo u opasnom svetu kada je ponavljanje najgoreg i najstrašnijeg vrlo moguće.
Glumac Marko Savković imao je jednu reč koja mu je stalno bila pred očima tokom rada na ovoj predstavi - odgovornost:
- Nisam siguran da pozorište može da promeni svet, niti sam siguran da ima odgovora na to pitanje, ali sam siguran da može da promeni svest ljudi. Tema o kojoj pričamo je jako, jako važna.
Glumac Milan Kovačević je nakon stotine premijera, ovu koja mu predstoji naveo kao jednu od najznačajnijih i najplemenitijih. Najavio je i da će nakon premijere u Novom Sadu, predstava biti izvedena i u gradovima partnerima – Sarajevu, Zagrebu i Budvi.
I. Burić