DAN STERIJINOG POZORJA POSVEĆEN DOMAĆOJ DRAMI: Nina Plavanjac u centru pažnje
- Izolacija vas tera da uspostavite komunikaciju sa svetom oko sebe. Ovaj dramski tekst je nastao zato što se ja tako često osećam i mislim da u tome uopšte nisam usamljena - reči su kojima je Nina Plavanjac počela svoj govor kada joj je danas uručena Sterijina nagrada konkursa za najbolji domaći dramski tekst, na Dan Sterijinog pozorja.
- Puno ljudi se oseća izolovano, ima potrebu za razgovorom i komunikacijom. Ja sam zbog toga i ušla u ovaj posao, da se bavim pozorištem. Zato se i dalje bavim njime i mislim da će tako još dugo biti. Mislim da je pozorište mesto gde možemo da komuniciramo čak i sa ljudima sa kojima fizički nećemo nikad progovoriti. Imam utisak da svime što sam napisala, sa onim što su drugi napisali, mogu da pričam i da sam time manje usamljena.
Kako je od ranije poznato, članovi žirija - Jelena Kajgo, Đorđe Kosić, Nebojša Lapčević - jednoglasno su doneli odluku da nagrade dramu "Ime u pepelu" Nine Plavanjac, kao "stilski vrlo autentično i snažno dramsko delo puno zanimljivih i često mračnih poetskih slika".
- Ono u sebi nosi kombinaciju proze i stiha koji u međusobnom dopunjavanju odslikavaju jedan cinični i surovi svet. Sa druge strane, dramska konstrukcija je veoma dobro skrojena, a dramska ekspresivnost ni u jednom trenutku ne postaje sama sebi svrha. Tekst odiše jednom čvrstom autorskom poetikom, dok je tematski vrlo relevantan - belo roblje i psihologija kultova su teme sa kojima se nismo često sretali u domaćoj dramaturgiji i u tom smislu ovaj tekst donosi određenu dozu originalnosti i osobenosti - navodi se u obrazloženju.
Sterijinu nagradu Nini Plavanjac uručio je direktor Sterijinog pozorja Miroslav Miki Radonjić, koji je iskoristio priliku da podseti na bogati istorijat kuće koju predstavlja, značajne ljude i umetnike koji su uticali na njen rad. Sterijino pozorje početkom nedelje najavilo je i 69. festivalsko izdanje za koje je selektorka bila pozorišna kritičarka i teatrološkinja Ana Tasić. Miki Radonjić je za sledeću godinu najavio i jubilarno, 70. kao i 70 godina od osnivanja Sterijinog pozorja, 2026.
- Ovaj konkurs koji raspisujemo, evo, već 17 godina, daje ozbiljne rezultate. Pokazalo se da pobednički tekstovi imaju ozbiljnu sudbinu u našim pozorištima. Prošle godine, tekst Đorđa Kosića "Uspavanka za Aleksiju Rajčić", koprodukcija koju smo radili sa Narodnim pozorištem u Beogradu, gde god se pojavila odnela je mnogobrojne nagrade, a pobedila je i na Sterijinom pozorju. Kuriozitet je što je time Narodno pozorište u Beogradu prvi put u svojoj istoriji osvojilo Sterijinu nagradu za najbolju predstavu. Ove godine u selekciji imamo koprodukciju sa Narodnim pozorištem Republike Srpske po tekstu Vide Davidović koji je prošle godine pobedio na konkursu, "Mali ratovi i kabine Zare" - apostrofirao je Radonjić značaj Sterijine nagrade sa konkursa za najbolji originalni domaći dramski tekst, koji osim što stimuliše dramske autore, stimuliše i pozorišta da ga postave na scenu, jer deo nagrade pored novčanog iznosa i priznanja za autore, ide i pozorištima koproducentima.
Prvobitna misija Sterijinog pozorja, osnovanog na današnji dan 1956. godine u Novom Sadu, upravo i jeste bila podsticanje domaćeg dramskog stvaralaštva. Zato je dan i protekao u znaku Nine Plavanjac i njenog teksta "Ime u pepelu".
I. Burić