EVO KAKO FUNKCIONIŠE SRPSKI SISTEM ZA PRONALAŽENJE MALOLETNIKA „Pronađi me” hitno obaveštava javnost o nestanku deteta
Srbija je prva zemlja u regionu koja je dobila sistem za hitno obaveštavanje javnosti kada dođe do nestanka deteta.
Reč je o sistemu „Pronađi me”, koji je nastao po uzoru na američki sistem za pronalaženje dece „Amber alert” koji upozorava kada postoji realna procena da je nestalo dete u životnoj opasnosti. Predstavlja jedan od intenzivnih i javnih mehanizama potrage, što u praksi rezultira pronalaženjem nestale ili otete dece.
Sistem „Pronađi me” funkcioniše tako što, kada se prijavi nestanak deteta, policijski službenici izlaze na lice mesta gde obavljaju razgovor sa podnosiocima prijave i svedocima, a sve sa ciljem da se prikupi što vire relevantnih informacija. Pored toga, vrši se uviđaj na licu mesta, odnosno uvid u eventualne materijalne tragove koji se nađu na mestu nestanka deteta, ili na mestu gde bi to dete, u skladu sa njegovim aktivnostima trebalo da bude. Potom se procenjuje da li su ispunjeni kriterijumi za pokretanje sistema.
U prvih osam časova od aktiviranja sistema dolaziće do prekida programa na 30 minuta, a od osam do 48 časova na svakih 60 minuta. Taj rok od 48 časova je najbitniji period od prijave nestanka do pronalaska deteta.
U prvoj fazi pokretanja sistema mediji prekidaju emitovanje svojih programa i objavljuju fotografiju nestalog deteta sa osnovnim informacijama i eventualno nekim podacima u vezi sa samim nestankom (gde je dete poslednji put viđeno, šta je imalo na sebi). Zatim mobilni operateri šalju SMS poruku o nestalom detetu, zajedno sa linkom sajta Ministarstva unutrašnjih poslova.
Informacija o nestanku deteta se potom objavljuje i na ekranima, bilbordima, LED panelima na putevima, aerodromu „Nikola Tesla”, autobuskim i železničkim stanicama.
U drugoj fazi se uključuju drugi činioci koji treba da učestvuju u širenju informacija o nestalom detetu poput tržnih centara, benzinskih pumpi, banki i drugim mestima gde je velika frekvencija ljudi, ali i društvenih mreža.
Ukoliko se proceni da je potrebno, sistem „Pronađi me” se aktivira, uključuju se mediji, na mobilne telefone stižu SMS poruke, slika deteta se pojavljuje na bilbordima, benzinskim pumpama, auto-putevima, tako da građani mogu da zapamte lice deteta ili otmičara (ukoliko je poznat) i prijave ako imaju validne informacije koje policiji mogu pomoći u potrazi.
Aktivira se ako postoji potvrda od policije da njegova objava neće ugroziti život deteta, ukoliko postoji sumnja da otmičar ima nameru da povredi dete ili su okolnosti nestanka nepoznate. Jedna američka studija pokazala je da, kada je dete oteto, ono u čak 76 odsto slučajeva bude ubijeno u prva tri sata nakon otmice, a „Amber alert” služi upravo za te situacije – kada je u pitanju život ili smrt deteta.
D. Nikolić