ЕВО КАКО ФУНКЦИОНИШЕ СРПСКИ СИСТЕМ ЗА ПРОНАЛАЖЕЊЕ МАЛОЛЕТНИКА „Пронађи ме” хитно обавештава јавност о нестанку детета
Србија је прва земља у региону која је добила систем за хитно обавештавање јавности када дође до нестанка детета.
Реч је о систему „Пронађи ме”, који је настао по узору на амерички систем за проналажење деце „Амбер алерт” који упозорава када постоји реална процена да је нестало дете у животној опасности. Представља један од интензивних и јавних механизама потраге, што у пракси резултира проналажењем нестале или отете деце.
Систем „Пронађи ме” функционише тако што, када се пријави нестанак детета, полицијски службеници излазе на лице места где обављају разговор са подносиоцима пријаве и сведоцима, а све са циљем да се прикупи што вире релевантних информација. Поред тога, врши се увиђај на лицу места, односно увид у евентуалне материјалне трагове који се нађу на месту нестанка детета, или на месту где би то дете, у складу са његовим активностима требало да буде. Потом се процењује да ли су испуњени критеријуми за покретање система.
У првих осам часова од активирања система долазиће до прекида програма на 30 минута, а од осам до 48 часова на сваких 60 минута. Тај рок од 48 часова је најбитнији период од пријаве нестанка до проналаска детета.
У првој фази покретања система медији прекидају емитовање својих програма и објављују фотографију несталог детета са основним информацијама и евентуално неким подацима у вези са самим нестанком (где је дете последњи пут виђено, шта је имало на себи). Затим мобилни оператери шаљу СМС поруку о несталом детету, заједно са линком сајта Министарства унутрашњих послова.
Информација о нестанку детета се потом објављује и на екранима, билбордима, ЛЕД панелима на путевима, аеродрому „Никола Тесла”, аутобуским и железничким станицама.
У другој фази се укључују други чиниоци који треба да учествују у ширењу информација о несталом детету попут тржних центара, бензинских пумпи, банки и другим местима где је велика фреквенција људи, али и друштвених мрежа.
Уколико се процени да је потребно, систем „Пронађи ме” се активира, укључују се медији, на мобилне телефоне стижу СМС поруке, слика детета се појављује на билбордима, бензинским пумпама, ауто-путевима, тако да грађани могу да запамте лице детета или отмичара (уколико је познат) и пријаве ако имају валидне информације које полицији могу помоћи у потрази.
Активира се ако постоји потврда од полиције да његова објава неће угрозити живот детета, уколико постоји сумња да отмичар има намеру да повреди дете или су околности нестанка непознате. Једна америчка студија показала је да, када је дете отето, оно у чак 76 одсто случајева буде убијено у прва три сата након отмице, а „Амбер алерт” служи управо за те ситуације – када је у питању живот или смрт детета.
Д. Николић