DIDS NA SCENU DOVEO VEŠTAČKI STVORENU PREDAVAČICU Emili u potpunosti kreirana u domaćim IT laboratorijama
U Domu omladine u Beogradu održana je još jedna konferencija Dan internet domena Srbije, u organizaciji Fondacije Registar nacionalnog internet domena Srbije.
Ključna tema ovogodišnje konferencije bila je veštačka inteligencija, njen značaj, upotreba i dometi. O tome kako može da se koristi u raznim kreativnim oblastima, da li ugrožava ljudsku vrstu, da li utiče na naše poslove i kako, razgovarali su Slobodan Marković iz Razvojnog programa Ujedinjenih nacija Marijana Borković, Marketing tim RNIDS-a, a na njihova pitanja odgovarali su Dane Blačić, kreativni tehnolog Đorđe Krivokapić, vanredni profesor prava informaciono-komunikacionih tehnologija na Katedri za organizaciju poslovnih sistema Fakulteta organizacionih nauka Univerziteta u Beogradu Danijel Milošević, Kopirajter i brend strateg i Miloš Skokić, suosnivač agencije Žiška.
Glavna govornica bila je Emili Roberts, a predstavila je podatke vezane za načine borbe protiv sajber uznemiravanja u eri „dipfejka“, odnosno poplave lažnih informacija, slika, čak i videa. Nije bilo bolje pokazne vežbe, pošto je Emili Roberts potpuno napravljena uz pomoć alatki veštačke inteligencije, uključujući lik, govor i sadržaj prezentacije.
- Da bismo spremili ovakvu konferenciju morali smo da budemo svaki dan u toku sa tim šta se dešava na polju veštačke inteligencije. Ušli smo u ovaj projekat s velikim rizikom da će se nešto drastično promeniti. Prvo smo mislili da nam AI predavač bude muškarac s ovog područja, ali smo se setili da će neko morati da ga „poznaje“ u stvarnom životu, pa smo se odlučili za strankinju, i tako je nastala Emili - rekla je Marijana Borković, dodajući da su im neki IT-jevci poverovali, ističući da im je „Emili poznata sa društvenih mreža“.Bio je to odličan šlagvort na pitanja vezana za pravce u kojima se razvija veštačka inteligencija, a svi učesnici složili su se s konstatacijom da niko ne zna šta ustvari nosi budućnost, sem da ovaj svet za koju godinu neće ovako izgledati.
U nastavku konferencije prezentaciju viđenja veštačke inteligencije održao je sjajni Vojislav Žanetić, a rezultate RNIDS-ovog istraživanja “Prevencija bezbednosnih rizika u malim i srednjim preduzećima predstavio je Predrag Milićević iz ove fondacije.
Zanimljivu prezentaciju o socijalnom inženjeringu i psihološkim trikovima u prevarama održala je psihološkinja Ina Poljak.
Konferencija je nastavljena predstavljanjem studije slučaja domen.rs i panelom "Ćirilica u brendingu". Na njoj su mišljenja suočili Slavica Cicvarić – Kostić, učesnici: Dušan Simić, Slavimir Stojanović Futro, Slavoljub Stanković i Jana Oršolić.
- Naš cilj je da podstaknemo ljude da koriste naše nacionalne domene .rs i .srb i da im ukažemo na važnost korišćenja domaćeg domena. Takođe, da nastavimo da razbijamo predrasude kada je u pitanju korišćenje ćirilice na Internetu – poručila je Marijana Borković.
A upravo o tome na završnom predavanju pričao je Dušan Stojičević, direktor marketinga za istočnu Evropu u kompaniji Gransy s.r.o, predavanjem na temu „Ćirilica na internetu“.
Tekst i foto: Ivana Radoičić