POKRAJINA RADI SVE DA SVI PIJU KVALITETNU VODU Tri milijarde uloženo u vodovode širom Vojvodine
Za finansiranje projekata u oblasti vodoprivrede i zaštite životne sredine, u toku 2023. godine, Pokrajinska vlada je preko Uprave za kapitalna ulaganja Vojvodine obezbedila više od tri milijarde dinara.
Za stanovnike Srpske Crnje sredinom prošle godine je obezbeđena tehnički, hemijski i bakteriološki ispravna voda pošto je postrojenje za distribuciju vode, kojim je izvorište u Radojevu povezano sa vodovodnom mrežom u Srpskoj Crnji, pušteno u rad. Zamenjena je bunarska pumpa i izgrađen potisni cevovod za povezivanje na vodovodnu mrežu, u dužini od oko sedam kilometara. Izgradnju postrojenja finansirala je Pokrajinska vlada, preko Uprave, sa ukupno 157 miliona dinara. Izdašnost bunara u Radojevu je 12 litara u sekundi, i može se koristiti za vodosnabdevanje potrošača u Srpskoj Crnji, a u kasnijoj fazi i ostalih naselja u opštini.
Oko 90 odsto stanovnika Ade i Mola nemaju higijenski ispravnu vodu za piće, te je izgradnja fabrike vode-crpne stanice, sa ugradnjom uređaja za kondicioniranje pijaće vode jedan od prioritetnih kapitalnih projekata te lokalne samouprave. Osim toga, time bi očekivana količina proizvedene vode za piće iznosila 3.500 kubika na dan. Na prošlogodišnjem javnom konkursu Uprave za taj projekat je odobreno je 125 miliona dinara, dok je nakon sprovedenog postupka javne nabavke, ugovorena vrednost radova iznosila je nešto više od 289 miliona dinara i planirano je da radovi budu završeni početkom 2025. godine.
– Zajedno sa Gradskom upravom Novog Sada pripremamo izgradnju fabrike vode kapaciteta 600 litara u sekundi, koja će snabdevati Novi Sad u budućnosti. Ranijih godina smo realizovali projekte i u Kovačici, a uz pomoć Vlade Srbije, Vršac i Kikinda su dobili nova postrojenja za preradu vode. Narednih godina ćemo sa više finansijskih sredstava realizovati ovakve poslove na teritoriji Vojvodine. Ovo je jedan od primera kako treba raditi stručno, profesionalno i odgovorno, u zadatim rokovima- istakao je predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović.
U opštini Odžaci je u toku izgradnja postrojenja za pijaću vodu, čija vrednost je 471,6 miliona dinara, a koji će biti završeni u naredne dve godine. Odžačanima će time biti poboljšan kvalitet prečišćene vode, posebno će biti smanjena njene tvrdoće, a u letnjim mesecima zadovoljena povećana potrošnja. Investicija će omogućiti da u drugoj fazi i pojedina mesta u odžačkoj opštini dobiju kvalitetnu vodu iz postrojenja. U Temerinu je predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović potpisao ugovor o finansiranju izgradnje postrojenja za prečišćavanje bunarske vode sa izvorišta „Staro Đurđevo“, za šta je Pokrajinska vlada preko Uprave izdvojila 1,6 milijardi dinara. U naredne dve godine, na izvorištu će bit izgrađena nova fabrika vode – objekat veličine gotovo 3.000 kvadratnih metara, ugrađena opremom za eliminaciju arsena, amonijaka i drugih štetnih elemenata koji se nalaze na izvorištima u vodozahvatu u zoni Temerina. Osim toga, sa postojećih 35 litara u sekundi kapacitet će se podići na 130 litara u sekundi, što će u narednom periodu biti dovoljno da se zadovolje potrebe za vodom oko 45.000 stanovnika temerinske opštine, i doprineće njenom daljem privrednom razvoju.
Osim projekata koji su u finansirani i završeni u toku 2023. godine, kao i projekata koji su višegodišnji, u pripremi su i javne nabavke za izbor izvođača radova za izgradnju sekundarne atmosferske kanalizacije u delu Moravske, ulice jovana Sterije Popovića i Ivana Jakšića u Kikindi.
Takođe, u toku su javne nabavke za odabir izvođača za rekonstrukciju i dogradnja postrojenja za prečišćavanje bunarske vode za vodosnabdevanje Beočina i okolnih naselja sa izradom, opremanjem i povezivanjem bunara B5, izgradnju postrojenja za preradu pijaće otpadnih voda u Vrdniku i izgradnju fekalne kanalizacije u Vasiljevu u Horgošu.
Deo postojeće vodovodne mreže u Opovu je izgrađen pre 40 godina, od azbest-cementnih i čelično-pocinkovanih cevi koje su dotrajale, tako da ne zadovoljavaju standarde u pogledu kvaliteta vode i gubitaka koji nastaju prilikom distribucije vode iz novoizgrađene fabrike vode. Tokom prethodnih godina, uz podršku Pokrajine, opština Opovo je rekonstruisala vodovodnu mrežu u dužini od 18 kilometara i preostalo je još oko devet kilometara vodovodne mreže. Uprava je opredelila 16, 3 miliona dinara za rekonstrukciju vodovodne mreže u Ulici Branka Radičevića. Zamenjene su azbestno-cementne cevi u dužini od više od dva kilometra. Duž novoprojektovane vodovodne mreže, predviđena je i rekonstrukcija i povezivanje svih 50 vodovodnih priključaka, a planirana je zamena postojećih vodovodnih priključaka svih individualnih i kolektivnih objekata u ulici. Veliki deo vodovodne mreže u Horgošu je izgrađen 60-ih godina prošlog veka, od različitih materijala, često neodgovarajućeg kvaliteta cevi, što znatno utiče na kvalitet isporuke pijaće vode. Za finansiranje izgradnje fekalne kanalizacije i sanacije vodovoda, na javnom konkursu Uprave u 2022. godini, opštini Kanjiža dodeljeno je ukupno 59,4 miliona dinara. Nakon postupka javne nabavke, ukupno ugovorena vrednost izvođenja radova iznosila nešto više od 70,5 miliona dinara, tako da je preostali novac obezbeđen iz lokalnog budžeta, a radovi završeni sedinom prošle godine. Saniran je glavni magistralni cevovod u Horgošu, u Karasovoj, Popovoj i Ulici Svetog Jovana Nepomukog, u dužini od gotovo četiri kilometra. Izgrađena je i fekalna kanalizacija u delu Horgoš, i to u ulicama Bele Bartoka, Popova, Branka Radičevića, Crkve, Školska i Kanjiškog puta.
Instituti u Sremskoj Kamenici imaju višegodišnji problem odvođenja atmosferskih voda sa prostora kompleksa. Postojeća kanalizacija je spojena na fekalnu kanalizaciju, pa se prilikom obilnih kiša dešavalo da fekalna kanalizacija poplavi suterenske prostorije Instituta. U želji da problem bude rešen, Pokrajinska vlada je preko Uprave opredelila 70 miliona dinara Gradu Novom Sadu za finansiranje projekta. Projektom je predviđena izgradnja atmosferske kanalizacije od Instituta u Sremskoj Kamenici do Rokovog potoka, u ukupnoj dužini od 861,7 metara, kao i izgradnja 39 šahtova.
Zbog nepostojanja gradskog kolektora fekalne kanalizacije u severnom delu Pančeva, do sada nije bilo moguće izgraditi kanalizacionu mrežu u naselju Karaula. Prvi korak u rešavanju problema, napravljen je sa izgradnjom Potamiškog kolektora, koji je finansiran iz pokrajinskog budžeta preko Uprave za kapitalna ulaganja i iz budžeta Grada Pančeva. Na konkursu Uprave za finansiranje projekata u oblasti zaštite voda u 2023. godini, Gradu Pančevu dodeljeno je oko 69, 5 miliona dinara za finansiranje projekta.
Kako bi prevazišla problem prikupljanja, odvođenja i prečišćavanja otpadnih voda u Malom Iđošu, Feketiću i Lovćenacu, Opština Mali Iđoš je usvojila koncepcijsko rešenje izgradnje centralnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, izgradnju magistralnog kolektora kojim se sakupljena voda iz sva tri naselja dovodi do zajedničkog centralnog postrojenja i izgradnju kanalizacione mreže u sva tri naselja. U 2023. godini je Pokrajinska vlada preko Uprave opredelila 400 miliona dinara za početak izgradnje sekundarne kanalizacione mreže u Feketiću, u dužini od skoro 28,5 kilometra. Projekat je planiran kao višegodišnji.
Projektom je predviđena izgradnja fekalne kanalizacione mreže u Karauli, u dužini od oko osam kilometara. Karaula atraktivna je investitorima, te sa boljom komunalnom opremljenošću otvaraju se mogućnosti za malih i srednjih preduzeća, a time i povećanju zaposlenosti na teritoriji Grada Pančeva, kao i ekonomskog razvoja grada ali i većoj zaštiti životne sredine. U Kikindi u toku je izgradnji atmosferske kanalizacione mreže, u dužini od gotovo 1.200 metara, za šta je iz pokrajinskog budžeta opredeljeno 150 miliona dinara. Osim toga zamenje su azbestne cevi koje su postavljene još šezdesetih godina prošlog veka.
Silvia Kovač