U RUMENKI SE CENI DOBAR ZALOGAJ Slobodan Mrđan pravi najbolje pihtije
Rumenačka pihtijada okupila je juče ljubitelje dobrog zalogaja i još bolje atmosfere.
Na tradicionalnoj 21. manifestaciji održano je i takmičenje u pravljenju pihtija, a ovogodišnji pobednik je meštanin Slobodan Mrđan. U kategoriji za kombinovane pihtije najbolji je bio Dejan Milovanović iz Veternika, dok je najlepše pihtije napravio Nikola Pešić iz Rumenke.
Iako su, na pijaci u centru Rumenke, u ponudi bili raznovrsni mesni proizvodi od subote ujutru, posetioci su se najviše interesovali za pihtije, a već do podneva čuveni vojvođanski delikates je rasprodat. Za kilogram pihtija trebalo je izdvojiti 1.000 dinara, odnosno 500 dinara po jednom pakovanju, pa je, i pored poskupljenja u odnosu na prošlu godinu, potražnja bila velika.
- Od 2012. godine Grad Novi Sad ulaže u razvij okolnih mesta u svim sferama života, a među njima je i Rumenka, koja je uveliko na gastronomskoj mapi Srbije - istakao je pomoćniik gradonačelnika za međunarodnu saradnju i društvene delatnosti Aleksandar Petrović prilikom otvaranja manifestacije. - „Rumenačka pihtijada” ušla je u treću deceniju, što dodatno obavezuje organizatore da osmisle još bolji kulturno-umetnički program. Osim čvarkijade, šargarepijade i kupusijade, ova manifestacija izaziva interesovanje, jer nikad više nije bilo ljudi u prohladnom, ali prelepom zimskom ambijentu.
Više od 100 izlagača iz cele Srbije predstavilo je proizvode u centru Rumenke, dok je na tradicionalnom takmičenju učestvovalo čak njih 40, među kojima su se našli ljubitelji pihtija iz Mađarske i Severne Makedonije.
Ljubitelji pihtija u Rumenci bili su zadovoljni ponudom, kako kažu, ukusnog i zdravog specijaliteta.
- Često jedem pihtije, a volim i da ih pravim - kazao je Ivan Kanjuka iz Kaća, koji je sa svojim prijateljem sa Telepa omiljenu hranu kombinovao sa sirom i hurkom. - Naši stari nisu imali kostobolju i nisu ih toliko bolela kolena i zglobovi, zato što su redovno konzumirale pihtije. Sad novije generacije ni ne znaju šta su pihtije, a u Srbiji su se služile kao obavezno pređelo na slavama.
- Pihtije je ocenjivao tročlani žiri, a oni su najviše obraćali pažnju na čvrstinu, bistrinu, strukturu mesa, izgled i ukus - kazao je organizator Branislav Popović. - Ove godine smo oborili još jedan rekord. Osim lokalnih i vojvođanskih proizvođača, kod nas su bili izlagači iz Užica, Trstenika, Valjeva, Brankovine... Dostigli smo solidan nivo u organizaciji, ali iz godine u godinu se trudimo da napredujemo više kako bismo nastavili tradiciju pihtije u Rumenki.
A. Čegar
Foto: S. Šušnjević