Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

CENA GASA DO 1. MAJA BEZ PROMENE, A ŠTA POSLE? Evo ko će s primanjima biti U PLUSU, a ko će (možda) plus DA DAJE

19.01.2024. 08:26 10:20
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Prirodni gas prošle godine je nove cene dobijao u tri navrata, te je u odnosu na 2022. godinu sada kilovat čas za oko trećinu skuplji. Imajući to u vidu, jasno je da se građani pitaju šta će biti ove sezone.

Generalni direktor „Srbijagasa” Dušan Bajatović izjavio je da se cena gasa neće menjati do 1. maja, a da će onda biti napravljen presek.

Bajatović je rekao da je pogrešno protumačena njegova ranija izjava da se cena neće menjati do 1. maja.

- Ne mogu da kažem tačno da li će ovo biti odgovarajuća cena. Ako bi gledali sadašnje projekcije, ni tada neće biti razloga za poskupljenje. Ne mogu da kažem ni da će gas pojeftiniti. Bolje bi bilo da sam rekao da cenu nećemo menjati do 1. maja, a onda bismo morali da napravimo presek - rekao je Bajatović i istakao da su finansije Srbije dobre i da imamo preko 800 miliona kubnih metara gasa plaćeno. Podsetio je da će svetske berze reagovati ukoliko bude došlo promene cene nafte.

- Teško da će cena biti niža, ja to moram otvoreno da kažem. Ako opet bude nekog poremećaja, reagovaće država, i opet će reagovati „Srbijagas” nekim dodatnim komercijalnim zajmovima - naveo je on.

Ako bi gledali sadašnje projekcije, ni tada neće biti razloga za poskupljenje. Ne mogu da kažem ni da će gas pojeftiniti (Dušan Bajatović, direktor Srbijagasa)

On je rekao da „Srbijagas” nije gubitaško preduzeće i da će tekuću godinu završiti sa 50 do 60 miliona evra u plusu i dodao da je i EPS sada vrlo uspešan.

On je istakao da su softverska rešenja koja se primenju na svim kompresorskim stanicama i u radu skladišta sistema razrađena u saradnji sa domaćim fakultetima, a da Mašinski i Rudarski fakultet u Beogradu daju veliki broj kadrova potrebnih ovom predezeću, kao i Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu.

- Trebaće nam i rudarski inženjeri, najviše nam fale IT inženjeri. Ima dosta ljudi koji će u narednih 3-5 godina ići u penziju, mi to moramo da nadoknadimo - istakao je on.


Sada 5, 2 dinara

U odnosu na 2022. godinu sada kilovat čas za oko trećinu skuplji. Prvo poskupljenje bilo je 1. januara 2023. kada je gas poskupeo 11 odsto, a potom su usledila poskupljenja u maju i novembru - a oba su bila po 10 odsto. Tako potrošači koji su 1. januara  prošle godine kilovat čas plaćali 4,08 dinara - bez poreza i taksi, odnosno 4,50 dinara kada se uračunaju i te stavke, sada istu količinu plaćaju 4,54, odnosno 5,2 dinara.

Inače, već nešto duže od godinu dana potrošnja prirodnog gasa  se umesto u kubnim metrima obračunava u kilovat časovima. Tako je potrošnja od 35 kubika adekvatna potrošnji od 359 kilovat časova, a to znači da je prosečna potrošnja prirodnog gasa od oko 300 kubnih metara adekvatna potrošnji od oko 3.100 kilovat časova


Rekao je da „Srbijagas” radi na prijemnim stanicama kako bi uskladili merenje gasa koji ulazi iz Mađarske i da će raditi izlaz prema BiH, odnosno prema Republici Srpskoj, kao i potpuno novi način merenja gasa u Banatskom Dvoru.

- Potrošnja gasa oko proteklih praznika bila istorijska - rekao je Bajatović, dodavši da je snabdevanje stabilno, da gasa ima dovoljno.

Bajatović je rekao Tanjugu da Srbija u skladištima ima dovoljno gasa, a da se trenutno snabdevamo iz ruskih i azerbejdžanskih izvora. -- Vučemo iz Azerbejdžana gas, nekad nešto više, nekad nešto manje, ali sve to funkcioniše preko načina interkonekcije i to treba da razradimo narednom periodu. U skladištu u Banatskom Dvoru imamo 380 miliona metara kubnih i u Mađarskoj još 200 miliona.

- Sudeći po skladištima i pregovorima, koji funkcionišu i koje imamo, mi zaista nemamo nijednu brigu ni za industriju, ni za stanovništvo - rekao je Bajatović. Kako je naglasio, jedina mana „Srbijagasa je što u prethodne dve godine nije uspeo da priključi na sistem sve ljude i preduzeća koja su tražila priključak.

D. Mlađenović

Piše:
Pošaljite komentar