ŠTA ĆE BITI SA CENOM SVINJETINE Klackalica na tržištu mesa za sada nije prevagnula u korist kupaca
Farmeri koji se bave tovom svinja opet kukaju pošto je živa mera pojeftinila zbog, kako tvrde, većeg uvoza svinjetine mahom iz Španije, dok predstavnici udruženja proizvođača svinja kažu da se treba strpeti deset do 15 dana da bi se videlo da li su svinje jeftinije zbog slabije potražnje u mesarama ili uvoza svinjetine.
Uvoz svinjetine iz Španije za sada samo oborio cene tovnjenika Kilogram žive mere tovljenika kreće se sada oko 230 dinara bez PDV-a, dok je pre dva meseca živa vaga bila skoro 300 dinara sa PDV-om. Istovremeno, cene svinjetine u marketima i mesarama ostale su skoro nepromenjene.
Doduše, u velikim trgovačkim lancima neprekidno traju akcije gde se svinjetina može pazariti po nešto nižim cenama.
Ove sedmice u velikim samoposlugama svinjski but prodavao se za nepunih 800 dinara do oko 900 dinara, file košta od 1.000 do 1.340 dinara, svinjska plećka od 780 do 840 dinaran a kare bez kostiju od 800 do 1.200 dinara.
Po rečima velikog farmera iz Laćarka Bore Šuljmanca za „Dnevnik”, zbog pojeftinjenja svinja za 15 odsto farmeri opet prave gubitke, doduše ne velike.
- Opet radimo bez zarade, neki su u blagim gubicima a neki na pozitvnoj nuli, dok su cene žitarica i uljarica sada znatno jeftinije nego što su bile prošle godine. Ipak, stočna hrana je i dalje je skupa, nije pojeftinila onoliko koliko bi trebalo, odnosno 30 do 40 odsto.
- Fabrike stočne hrane neće da spuste cene iz njima poznatih razloga i to nam otežava tov, uz već prusutnu afričku kugu zbog koje, iako nemamo zaraženih svinja, ne možemo da ih prodajemo, pošto kuge ima u gazdinstvima koji se ne bave profesionalno tovom - kazao je Šuljmanac.
Kako je naveo, uvoznici su dobili uvozne kvote za tri meseca u ovoj godini i svi ođednom su požurili da što pre kupe svinjetinu iz inostranstva i ispune uvoznu kvotu, umesto da su sukcesivno uvozili meso i tako i nama olakšali posao da možemo da prodamo tovljenike.
- Sada, pošto je uvoz svinjetine u toku, klaničari ni ne traže tovljenike, a čim se svinje ne traže i cena se spušta - kazao je Šuljmanac.
Predsednik Unije proizvođača svinja Srbije Vladimir Talić podsetio je da Srbija nema dovoljno svinja pa ni svinjskog mesa i zato ga uvozi.
- Nismo tržište na kojem ima dovoljno svinjskog mesa za domaće potrebe pa moramo da ga uvozimo i na uvoz ne treba gledati sa podozrenjem. Meso uvozimo, uglavnom, iz zemalja EU koje imaju više svinja nego što im treba za domaće tržište, a to su Španija, Nemačka Holandija...
S druge strane, predsednik Unije proizvođača svinja Srbije Vladimir Talić kaže da zbog pojeftinjenja žive vage svinja ne bi trebalo dizati buku već biti strpljiv. - Trenutno je mrtva sezona kada potrošači posle praznovanja prave pauzu u konzumiranju mesa i zato treba sačekati još deset do 15 dana kako bi se videlo šta je posredi: da li su svinje jeftinije zbog slabije potražnje ili zbog uvoza svinjskog mesa. Ukoliko se ustanovi da su svinje jeftinije zbog uvoza, udruženja će reagovati kod Ministarstva poljoprivrede. Prošle godine uvoz je bio kontrolisan zahvaljujući razumevanju ministarstva sa kojim sarađujuju udruženja proizvođača svinja u nameri da farmeri svinja ne prave gubitke već, naprotiv, uvećavaju stado.
- Prošle godine, predočio je, između ostalog i zahvaljujući kontrolisanom uvozu svinjetine, cena žive mere bila je u kontinuitetu tržišna i išla je naruku farmerima, ali je sada niža za 15 odsto u odnosu na period pre Nove godine - naveo je Talić. - Tokom 2023. godine u dužem periodu farmeri su mogli na svinjama da zarade.
Z. Delić