TRADICIONALNA IZLOŽBA „KVARNER” U GALERIJI SPC „VOJVODINA” Svet pod vodom
Petnaesta edicija tradicionalne izložba fotografija „Kvarner iznad i ispod površine mora” biće večeras otvorena u galeriji „Macut” SPC Vojvodina. Iz godine u godinu raste broj zemalja iz koje dolaze učesnici, od Hrvatske, Mađarske, Italije, Nemačke, do SAD i Australije, a poslednjih godina priključili su se i profesori i studenati sa pekinškog univerziteta.
„Uživam gledajući kako osobe sa različitih meridijana sa istom ljubavlju i žarom gledaju na umetnost, kako se druže i raduju događanjima na Kvarneru”, kaže za „Dnevnik” prof. Ivan Karlavaris, idejni tvorac manifestacije, koja uključuje i radionicu.
Govoreći o samoj ideji „Kvarnera”, profesor otkriva da je udetinjstvu raspuste provodio na moru, u Kastvu, prelepom srednjovekovnom gradiću iznad Opatije, a ronjenje mu je bila istinska morska zanimacija. „Od drugog razreda gimnazije nosio sam naočare. Ali kada ih skinem i stavim masku nisam dobro video. Kako mi je dioptrija rasla, morao sam da odustanem od ronjenja. Novi problemi nastaju 2004. kad sam skoro izgubio levo oko. Srećom, operisan sam u Kalugi i ponovo sam mogao kristalno jasno da vidim kako se vetar poigrava lišćem na granama obližnjeg drveća. Nisam mogao da poverujem da posle decenija magle u očima, bez naočara odlično vidim”, otkriva profesor Karlavaris.
Naravno, odmah mu je palo na pamet da će ponovo moći i da roni. „Našao sam svoju staru vreću od jake plastike u koju se ubaci SLR kamera i pošao u morsku avanturu. Sa poznatom televizijskom novinarkom Jelenom Stamenković otputovao sam na Unije, najjužnije ostrvo kvarnerskog arhipelaga i uživao u ronjenju i snimanju pod vodom. Međutim, shvatio sam i da bi bilo lepo da svojim studentima sa novosadske Akademije umetnosti organizujem workshop podvodne fotografije. Tako su već 2007. mnogi moji studenti prvi put otišli na Jadran i uživali u letu, moru, čempresima... Kraj Opatije smo angažovali i profesionalne ronioce, od kojih su mogli da naučili da rone sa maskom i prepuste se izazovu snimanja života pod vodom”, navodi profesor.
Vremenom se „Kvarner“ oblikovao u pravu feštu. Naime, Muzej grada Rijeke je prihvatio da bude domaćin Svetskog bijenala studentske fotografije i plakata, a grad Kastav u okviru manifestacije Kastavsko kulturno leto unazad godinama postavlja izložbu „Kvarner“. „Svake godine posle završenog workshopa u Novom Sadu u Sportsko poslovnom centru otvorimo izložbu fotografija Kvarner iznad i ispod površine mora i Venecija. Manifestacija je i takmičarska, a autori najboljih radovi dobijaju vredne nagrade: Monografiju Akademije umetnosti i skupocene, kvalitetne naočare za sunce, kojima studenti mogu svet bolje sagledati”, kaže profesor Ivan Karlavaris, uz napomenu da su radove studenata do sada ocenjivali profesori novosadskog i beogradskog univerziteta, među kojima i Irina Subotić, Branimir Karanović, Branka Janković, kao i reditelj Đerđ Palfi, istoričar umetnosti i kulture iz Rijeke Ervin Dubrović, akademik Sava Halugin, reditelj i snimatelj Petar Latinović...
M. Stajić