Jedinstvena seoska škola u čitavoj Srbiji: U dvorištu raste METEOROLOŠKA STANICA
U vremenu kada se sve, nažalost, sve više seoskih škola zatvara jer je sve manje učenika jedna škola iz sela Slatina kod Čačka ruši sve predrasude.
Osim što su njene učinioce pune od 1. do 8. razreda ona je posebna i po tome što se u njenom dvorištu nalazi i automatska meteorološka stanica.
Ono što je važno naglasiti da ova meteorološka stanica ne znači da nastavnici i učenici mogu prognozirati vremenske prilike, već može beležiti ostale parametre u vidu temperature, vlažnosti vazduha, brzine vetra i drugo.
- Mi smo veoma ponosni, jer smo jedina škola koja ima savremenu atomatsku meteo stanicu, tako da sve njene informacije koristimo na časovima fizike i geografije. Naravno, svaka škola koja želi i deca koja se interesuju mogu da dođu kod nas da vide našu meteo stancu, da nešto nauče o meteorologiji, naša vrata su uvek otvorena i sa zadovoljstvom ćemo ih ugostiti ovde u našoj školi u Slatini”, rekla je za RINU Magdalena Bogićević, jedna od najboljih učenica OŠ „Branislav Petrović” u Slatini.
S obzirom na to da je škola u Slatini jedinstvena, i po mnogim drugim inovacijama može stati rame uz rame sa savremenim i modernim gradskim školama, ova meteo stanica pruža mogućnosti da se pored učenika i voćari i povrtari informišu o parametrima koji mogu uticati na njihovu proizvodnju hrane.
- Od 2019. godine automatska meteo stanica koja je u sistemu RHMZ meri te parametre koji su bitni za fomiranje remenske prognoze. Normalno, to je sve važno, kada prognoza izađe za naše poljoprivrednike, jer smo mi poznat povrtarski i voćarski kraj. Dakle, naša stanica je napolju, a podaci koji stižu na ovaj sistem i aplikaciju i direktno su vidljivi na RHMZ, tamo stižu na svakih sat vremena internetom sa Agronomskog fakulteta i iz ove škole”, rekao je Lazar Čikiriz, direktor OŠ „Branislav Petrović” u Slatini.
On je naglasio da je ova meteo stanica donacija Republičkog hidrometeorološkog Zavoda u cilju edukacije učenika o meteorologiji.
- Ono što je bitno je da je od 1887. godine počelo merenje tih parametara kada je vreme u pitanju, pa je kasnije na Topčideru kasnije napravljen RHMZ i da su u školama ranije beležene temperature, to su činili učitelji, u vreme i Miloša Obrenovića. Tako da ova meteorološka stanica nema samo ovaj značaj što pruža informacije o tim paarmetrima, već ima i edukativni značaj. Dakle, od 1800 škola u Srbiji mi smo jedini koji imamo mogućnost merenja vremena, pa delimo tu radost i svakako želimo da i drugima pokažemo kako to funkcioniše”, zaključio je Čikiriz.
RINA