Јединствена сеоска школа у читавој Србији: У дворишту расте МЕТЕОРОЛОШКА СТАНИЦА
У времену када се све, нажалост, све више сеоских школа затвара јер је све мање ученика једна школа из села Слатина код Чачка руши све предрасуде.
Осим што су њене учиниоце пуне од 1. до 8. разреда она је посебна и по томе што се у њеном дворишту налази и аутоматска метеоролошка станица.
Оно што је важно нагласити да ова метеоролошка станица не значи да наставници и ученици могу прогнозирати временске прилике, већ може бележити остале параметре у виду температуре, влажности ваздуха, брзине ветра и друго.
- Ми смо веома поносни, јер смо једина школа која има савремену атоматску метео станицу, тако да све њене информације користимо на часовима физике и географије. Наравно, свака школа која жели и деца која се интересују могу да дођу код нас да виде нашу метео станцу, да нешто науче о метеорологији, наша врата су увек отворена и са задовољством ћемо их угостити овде у нашој школи у Слатини”, рекла је за РИНУ Магдалена Богићевић, једна од најбољих ученица ОШ „Бранислав Петровић” у Слатини.
С обзиром на то да је школа у Слатини јединствена, и по многим другим иновацијама може стати раме уз раме са савременим и модерним градским школама, ова метео станица пружа могућности да се поред ученика и воћари и повртари информишу о параметрима који могу утицати на њихову производњу хране.
- Од 2019. године аутоматска метео станица која је у систему РХМЗ мери те параметре који су битни за фомирање ременске прогнозе. Нормално, то је све важно, када прогноза изађе за наше пољопривреднике, јер смо ми познат повртарски и воћарски крај. Дакле, наша станица је напољу, а подаци који стижу на овај систем и апликацију и директно су видљиви на РХМЗ, тамо стижу на сваких сат времена интернетом са Агрономског факултета и из ове школе”, рекао је Лазар Чикириз, директор ОШ „Бранислав Петровић” у Слатини.
Он је нагласио да је ова метео станица донација Републичког хидрометеоролошког Завода у циљу едукације ученика о метеорологији.
- Оно што је битно је да је од 1887. године почело мерење тих параметара када је време у питању, па је касније на Топчидеру касније направљен РХМЗ и да су у школама раније бележене температуре, то су чинили учитељи, у време и Милоша Обреновића. Тако да ова метеоролошка станица нема само овај значај што пружа информације о тим паарметрима, већ има и едукативни значај. Дакле, од 1800 школа у Србији ми смо једини који имамо могућност мерења времена, па делимо ту радост и свакако желимо да и другима покажемо како то функционише”, закључио је Чикириз.
РИНА