Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

GOJKOVIĆ NA PROMOCIJI MONOGRAFIJE „Riznica Saborne crkve u Beogradu“

20.11.2023. 21:48 21:50
Piše:
Foto: TANJUG/MINISTARSTVO KULTURE/GORAN ZLATKOVIĆ

BEOGRAD: Potpredsednica Vlade i ministarka kulture Maja Gojković istakla je na promociji monografije „Riznica Saborne crkve u Beogradu“  da kulturno nasleđe ima neprocenjiv značaj u stvaranju i opstanku kulturnog i nacionalnog identiteta, a da je na polju njegovog očuvanja neupitna saradnja Ministarstva kulture i Srpske pravoslavne crkve. 

Gojković je na promociji knjige čije izdavanje je podržalo Ministarstvo kulture ukazala da je Saborna crkva jedna od najmonumentalnijih crkvenih građevina u Beogradu i čitavoj Srbiji, da je neraskidivim nitima vezana za istoriju našeg naroda i države, kao i da je među najvažnijim i najlepšim spomenicima kulture ovog dela Evrope.

''Saborna crkva je i jedan od simbola obnove srpske državnosti i građanskog duha Beograda 19. veka, kao i opšte prepoznatljiv deo urbane vizure naše prestonice“, rekla je Maja Gojković, saopšteno je iz Ministarstva kulture.

Podsetila je da su u njoj krunisani i venčavani srpski kraljevi, da u njoj počivaju neke od najznačajnijih ličnosti srpske istorije i kulture, kao i da se  u njenoj riznici čuvaju dragoceni predmeti koji verno svedoče o istorijskom putu naše crkve, naroda i države.

Dodala je da o značaju Saborne crkve govori i to što su unutar nje sahranjena dva najveća srpska vladara iz dinastije Obrenović, knez Miloš i knez Mihajlo, kao i mitropoliti i patrijarsi Srpske pravoslavne crkve.

„U crkvenoj porti počivaju Vuk Karadžić i Dositej Obradović, dvojica korifeja naše kulture i nacionalnog buđenja u 18. i 19. veku. Za nacionalno jedinstvo važno je što su na ovaj simboličan način spojena dvojica prosvetitelja i reformatora, koji su imali ključnu ulogu u preporodu Srbije i srpskog naroda“, pojasnila je Gojković.

Ministarka kulture je istakla da većinu kulturnog nasleđa srpskog naroda čini baština i duhovno nasleđe Srpske pravoslavne crkve.

„Samim tim, saradnja Srpske pravoslavne crkve i  Ministarstva kulture na polju njegovog očuvanja se podrazumeva i neupitna je, a naša zajednička zasluga je to što je ona na dobrobit crkve i države na izuzetno visokom nivou. Obostrano smo duboko svesni činjenice da odgovorna kulturna politika podrazumeva najviši mogući stepen posvećenosti u negovanju blaga koje su nam preci zaveštali, bilo da je ono materijalno ili nematerijalno, pokretno ili nepokretno, sakralno ili svetovno“, naglasila je Maja Gojković. 

Prema njenim rečima, kako bi svi u društvu, a naročito mlade generacije bile svesne bogatstva našeg kulturnog nasleđa, važno je, a u savremenom svetu i globalno nametnutom „brzom tempu života“ čini se i neophodno,  da se to nasleđe i njegov neprocenjiv značaj u stvaranju i opstanku kulturnog i nacionalnog identiteta što vernije prikaže i afirmiše.

„Jedan od najboljih načina za to jeste putem izrade kapitalnih dela kakvo je monografija 'Riznica Saborne crkve u Beogradu' čije izdavanje je podržalo Ministarstvo kulture. Napisano od strane vrhunskih stručnjaka i izvanredno grafički opremljeno, ovo delo biće od velike koristi svima koji proučavaju istoriju Srpske pravoslavne crkve, kao i ljubiteljima i poštovaocima istorije umetnosti“, ukazala je Gojković.

Napomenula je da je delo značajno pođednako i svima koji žele da „do najfinijih detalja i iz svih uglova sagledaju ovaj blistav hram“ kao i onima koji se prvi put sreću s njegovim značajem i veličinom.

„Danas su nam, možda i više nego ranije u poslednjim decenijama, potrebni znanje Dositeja Obradovića, istrajnost i posvećenost Vuka Karadžića i mudrost naših patrijarha. Na prvom mestu, kako bismo sačuvali naše celokupno kulturno nasleđe, kao svedočanstvo milenijumskog prisustva naše crkve, naroda i država kroz istoriju, ali i oslonac za stvaranje bolje budućnosti. Zato je od izuzetne važnosti što po tom pitanju postoje jedinstvo i saglasnost državnih organa, Srpske pravoslavne crkve i drugih važnih društvenih aktera“, istakla je Maja Gojković.

Gojković je izrazila uverenje da će monografija o velelepnoj prestoničkoj crkvi ne samo doneti nova, dragocena saznanja, već i dodatno ojačati kolektivnu i ličnu svest o tome koliko su duhovnost i kultura neodvojivi jedno od drugog i zašto su toliko važni za razvoj ličnosti, naroda i države u celini.

Promociji monografije "Riznica Saborne crkve u Beogradu" autora Vuka Dautovića, Igora Borozana i đakona Budimira Kokotovića u Sabornom hramu svetog arhangela Mihaila u Beogradu prisustvovali su, između ostalih, patrijarh srpski Porfirije, predstavnici Vlade i SANU.

Piše:
Pošaljite komentar