DNEVNIKOV MESEC ŽENSKOG ŠAHA - Laura Unuk: Šah trenira mozak za život
Kao i svake godine, vojvođanski klubovi su imali zapaženu ulogu u Prvoj ligi Srbije za žene.
Svaki klub iz vrha tabele imao je barem po jednu stranu šahistkinju, a odličnom rezultatu Jugovića iz Kaća, koji je podelio četvrto mesto sa Sirmiumom iz Sremske Mitrovice, značajno je doprinela najbolja slovenačka šahistkinja intermajstor Laura Unuk (24).
Mlada Ljubljančanka je višestruka šampionka Slovenije u mlađim kategorijama, a državna prvakinja u seniorskoj konkurenciji je postala 2013. godine. Na reprezentativnom i međunarodnom planu je osvajačica individualne i timske zlatne medalje na Evropskom prvenstvu do 18 godina (2014), individualnog srebrnog odličja (2013), a titulu prvakinje planete je osvojila u Durbanu (Južna Afrika, 2014) i Montevideu (Urugvaj, 2017). Pored uspeha za šahovskom tablom, Laura je student biohemije, ali i ambasador nekoliko svetski poznatih brendova.
Na koji način je šah uticao na vaše školovanje?
– Šah je igra koja vas može mnogo naučiti u životu. Uči te sportskom duhu, predviđanju, računanju napamet, strpljenju, pamćenju, logičkom razmišljanju... Zato je šah pozitivno uticao na moje obrazovanje, ali matematiku sam najviše volela. Zato sam uvek bila uspešna u školi, jedini problem je bio što sam propuštala mnoga takmičenja. Naravno, poslednjih godina nisam imala mnogo vremena za šah zbog fakulteta, ali se uvek rado vraćam na takmičenja.
Kako je bilo odrastati kao perspektivna šahistkinja u Sloveniji?
– Drago mi je da sam zahvaljujući svojim uspesima dobila podršku Šahovskog saveza Slovenije i klubova, kako bih mogla da nastavim i gradim svoj šahovski put. Takmičenja su skupa, hoteli na 10 noćenja, letovi, hrana,... Košta oko 1.500 evra po takmičenju i bez podrške Saveza i kluba ne bih mogla da budem tu gde sam danas.
Osvajačica ste evropskih i svetskih odličja. Da njih nije bilo da li biste odustali od drevne igre? Šta vas najviše privlači tabli?
– Uspesi su uvek ti koji nas vode dalje. Da li bih napustila šah? Ne. Igram šah od sedme godine i ne mogu da zamislim život bez ove igre. Šah je deo mene, on me je oblikovao u osobu kakva sam danas i ne znam šta bih radila u životu da ne igram šah. Bez uspeha se ne bih odlučila za profesionalnu šahovsku karijeru, već bih se više fokusirala na studije i igrala šah iz hobija. Ono što me najviše privlači kod šaha je to što je igra tako složena. Možete ceo život posvetiti šahu i još uvek nećete razumeti sve strukture, pozicije i nijanse ove igre. Igru ne možete naučiti, ali morate da pokušate da je razumete i u tome je sva čar.
Slovenija je mala zemlja, ali ima veliki broj titulisanih šahistkinja. Kako je do toga došlo?
– Kada se šah u Sloveniji razvijao i kada nije bilo igračica sa titulama, Savez je raspisao veliku nagradu za prvu koja postane ženski velemajstor. Zbog toga je u Sloveniji pre dvadesetak godina došlo do buma šaha. Ali onda se sve normalno razvijalo. Na scenu sam došla nešto kasnije, ali kada sam ušla u žensku reprezentaciju, ubrzo sam postala ženski velemajstor. Ne bih rekla da imamo puno igračica sa titulama, čak bih rekla da nam nedostaje mladih šahistkinja koje bi mogle da postanu odlične igračice. Naravno, nadam se da će se to promeniti u budućnosti.
Ambasador ste Huavej Slovenije, Ford Slovenije i Ferme fešn. Kako birate koje ćete brednove zastupati?
– U poređenju sa drugim sportistima, šahisti nemaju priliku da sarađuju sa velikim brendovima, jer su oni rezervisani za druge sportove kao što su fudbal, košarka, tenis. Zato mi je čast da radim sa svim brendovima koji šah prepoznaju kao nešto više od igre. Šah je sport, nauka i umetnost i ima vrline koje vas mogu naučiti mnogo više od drugih sportova. Zato mi je važno da brendovi poštuju i prepoznaju šah kao nešto više.
Da li mislite da bi brendovi sa ovih prostora mogli na način kao što je slučaj sa vama, da iskoriste ekspanziju šaha, a šahisti nađu nove prihode.
– Da, šahu su potrebni ambasadori i medijska pažnja kako bi privukao nove mlade talente i sponzore. Baš kao i Netfliksova serija „Damin gambit”. Šahisti su sportisti kao i teniseri, fudbaleri... i oni zarađuju od sponzora, zašto ne bismo i mi?
Slovenačka reprezentacija je puna mladih, ali i iskusnih šahistkinja. Kakve su vam ambicije na predstojećem Evropskom prvenstvu u Budvi?
– Ovogodišnja reprezentacija se menja nakon nekog vremena, jer sada imamo dva nova člana, ukrajinskog ženskog intermajstora Španko i slovenačkog ženskog FIDE majstora Skuhalu. Ovo će im biti prvi reprezentativni turnir tako da ne znamo šta da očekujemo. Naravno, svake godine imamo visoke ambicije, cilj je prvih 10.
Možete li prokomentarisati konkurenciju?
– Svaki tim ima dobre i talentovane šahiste i nijedan meč neće biti lak. Pošto ću igrati prvu tablu, biće još teže, jer skoro svaka zemlja ima šahistkinju sa rejtingom većim od 2300. Već se jako radujem šampionatu, jer su ekipna takmičenja uvek zanimljivija od pojedinačnih, a radujem se i timskim pobedama. Nadajmo se da će ih biti što više.
I ranije ste igrali za Jugović iz Kaća. Da li ste zadovoljni saradnjom? Kakvi su bili uslovi za igru u Senti na Ekipnom prvenstvu Srbije?
– Jugović Kać je odličan! Mi smo sjajan tim koji brine o atmosferi na šahovskoj tabli i van nje. Mislim da bismo mogli da se borimo i za medalje, ali nažalost imam problem da ne pobeđujem u puno boljim pozicijama ove godine. Senta je mali, ali prelep gradić koji je savršen za igranje šaha. Hotel je bio odličan, ima i spa, ali nažalost nije bilo vremena za korišćenje jer su moje partije uvek trajale najmanje četiri sata.
Šta vas je šah naučio, a da biste voleli da podelite sa svetom?
– Šah te uči da se boriš, nema predaje dok se ne završi. Uči vas strpljenju, naprednom razmišljanju, promišljenosti, logičkom razmišljanju, povezivanju znanja sa igrom na šahovskoj tabli... Šah jednostavno trenira mozak za život. Zbog toga se pokazalo da igranje šaha smanjuje verovatnoću od Alćajmerove bolesti i niza drugih oboljenja povezanih s mozgom.
Stefan Kostić