JESENJE IZDANJE PALANAČKOG PAZARA Živopisne dekoracije i domaći proizvodi
BAČKA PALANKA: Veliki broj izlagača i posetilaca privuklo je jesenje izdanje „Palanačkog bazara” održano u centru varoši.
Kako je već ustaljeno, manifestaciju su organizovale dame iz tri bačkopalanačka udruženja građana, „Tradicija i venčanja“, „Front potrošača“ i „Slovački informativni centar“, a posetioci su mogli pazariti domaće prehrambene proizvode, vina, ukrasne biljke, kuhinjsko posuđe, nakit i razne druge proizvode, jer je u ponudi ovog pazara bilo sve od „igle do lokomotive“.
Organizatorke su kazale da su zadovoljne odzivom i ponudom, a to su potvrdili i izlagači sa kojim smo razgovarali. Vjera Đorđević iz Bačke Palanke prvi put je došla kao izlagač, a posetioci su bili oduševljenim njenim unikatim i prirodnim jesenjim dekoracijama, ukrasnim tikvicama živopisnih boja.
- Mogu se držati i u dvorištu, napolju, kao dekoracija, ali i unutra, na stolu ili u korpicama. Volim i da dekorišem svoje stepenište ukrasnim tikvicama – rekla je Vjera i dodala da ove tikvice zapravo uzgaja na selu, u Pivnicama. - Ima raznih veličina i boja tikvica, a seme može da se izvadi i osuši, tako sam i ja počela da ih uzgajam. One kao dekoracija mogu da izdrže po nekoliko meseci, a neke čak i po par godina.
Posebno šarolik bio je štand Irene iz Subotice, koja je u Bačku Palanku došla prvi put. Ona je izložila robu iz Indije, među kojom su bili ajurvedski sapuni i razni predmeti od kože i svile. U pitanju su sve prirodni materijali, a ovakva odeća je posebno prijatna za nošenje tokom letnjih meseci, u prilog čemu idu i vesele i jarke boje haljina i tunika. Kako nam je objasnila naša sagovornica, ona često putuje u Indiju, u kojoj boravi i po nekoliko meseci. Kao veliki ljubitelj indijske kulture i stila života, želela je da to prenese i predstavi i našim ljudima, a jedan od načina za to je svakako kroz odeću, kozmetiku i druge predmete koje je donela sa svojih putovanja.
Posuđe od gline, koje iz hobija i sa uživanjem pravi Milorad iz Rumenke, posebno je privuklo sve one koji vole da u svojim kuhinjama pripremaju razne gurmanluke. Kako nam je otkrio, svi zemljani sudovi su ručno izrađeni, glazirani i oslikani. Već generacijama se njegova porodica bavi izradom ovog posuđa i to je tradicija duga preko 80 godina. Razna jela se mogu pripremiti u ovakvom posuđu, a može se i ispeći hleb ili gibanica. Pored toga što će hrana biti ukusna, u glinenim posudama ona će biti i izgledom veoma primamljiva za svakog pravog gurmana.
Tekst i foto: T. Pačić