ЈЕСЕЊЕ ИЗДАЊЕ ПАЛАНАЧКОГ ПАЗАРА Живописне декорације и домаћи производи
БАЧКА ПАЛАНКА: Велики број излагача и посетилаца привукло је јесење издање „Паланачког базара” одржано у центру вароши.
Како је већ устаљено, манифестацију су организовале даме из три бачкопаланачка удружења грађана, „Традиција и венчања“, „Фронт потрошача“ и „Словачки информативни центар“, а посетиоци су могли пазарити домаће прехрамбене производе, вина, украсне биљке, кухињско посуђе, накит и разне друге производе, јер је у понуди овог пазара било све од „игле до локомотиве“.
Организаторке су казале да су задовољне одзивом и понудом, а то су потврдили и излагачи са којим смо разговарали. Вјера Ђорђевић из Бачке Паланке први пут је дошла као излагач, а посетиоци су били одушевљеним њеним уникатим и природним јесењим декорацијама, украсним тиквицама живописних боја.
- Могу се држати и у дворишту, напољу, као декорација, али и унутра, на столу или у корпицама. Волим и да декоришем своје степениште украсним тиквицама – рекла је Вјера и додала да ове тиквице заправо узгаја на селу, у Пивницама. - Има разних величина и боја тиквица, а семе може да се извади и осуши, тако сам и ја почела да их узгајам. Оне као декорација могу да издрже по неколико месеци, а неке чак и по пар година.
Посебно шаролик био је штанд Ирене из Суботице, која је у Бачку Паланку дошла први пут. Она је изложила робу из Индије, међу којом су били ајурведски сапуни и разни предмети од коже и свиле. У питању су све природни материјали, а оваква одећа је посебно пријатна за ношење током летњих месеци, у прилог чему иду и веселе и јарке боје хаљина и туника. Како нам је објаснила наша саговорница, она често путује у Индију, у којој борави и по неколико месеци. Као велики љубитељ индијске културе и стила живота, желела је да то пренесе и представи и нашим људима, а један од начина за то је свакако кроз одећу, козметику и друге предмете које је донела са својих путовања.
Посуђе од глине, које из хобија и са уживањем прави Милорад из Руменке, посебно је привукло све оне који воле да у својим кухињама припремају разне гурманлуке. Како нам је открио, сви земљани судови су ручно израђени, глазирани и осликани. Већ генерацијама се његова породица бави израдом овог посуђа и то је традиција дуга преко 80 година. Разна јела се могу припремити у оваквом посуђу, а може се и испећи хлеб или гибаница. Поред тога што ће храна бити укусна, у глиненим посудама она ће бити и изгледом веома примамљива за сваког правог гурмана.
Текст и фото: Т. Пачић