Međunarodne "Zaobilazne strategije" nova izložba u Galeriji "Bel Art" u Novom Sadu
Izložba “Zaobilazne strategije” biće otvorena večeras u 19 časova u Galeriji „Bel Art“, u Novom Sadu.
Do realizacije ove izložbe došlo je saradnjom Galerije „Bel Art“ i atinske galerije „Alma“, a na izložbi će biti predstavljeni radovi grčkih umetnika Konstantinosa Paciosa, Halida Krisinasa Elegana i Andreasa Vusurasa, u dijalogu sa umetnicama Irenom Kovač, Majom Erdeljanin i Monikom Sigeti. Autor koncepta je Stefanos Cicopulos, književnik, novinar i producent, a selektorke postavke su Marija Alpani i Vesna Latinović.
- Prestanite da razmišljate o umetničkim delima kao o objektima, i počnite da razmišljate o njima kao o okidačima za novo iskustvo. - navodi se u najavi izložbe „Zaobilazne strategije”. - Sredinom 1970-ih, slikar Peter Šmit i muzičar Brajan Ino izdali su crnu kutiju sa 115 ručno izrađenih karata, od kojih je svaka karta nudila savet. Kutija je nazvana zaobilazne strategije, a svrha - misija svake kartice bila je da pruži „korisne” savete, koristeći metodu koja podseća na kineske kolačiće sudbine, kako bi pomogle u rešavanju dilema koje muče i umetnike i njihovu publiku! Povezano s fluksusom i dadom, nadrealizmom i neprestanim eksperimentiranjem, 115 karata koje su stvorili Šmit i Ino nisu rešile dileme; umesto toga oni su pojačali zabrinutost, stvarajući nove dileme unutar starih. Kao što je Brajan Ino provokativno primetio tokom poslednje posete Atini kada su ga pitali o kartama i problemima kojima su se bavile, „Što god bile to su stare dileme”. „Zaobilazne strategije“ su se pojavile tokom 1970-ih, razigrano su pokušale pomeriti granice i podstaći na nova razmišljanja o umetnosti i kreativnosti.
- Na ovoj nevelikoj izložbi svojim kolažima se predstavljaju trojica grčkih umetnika (Andreas Vusuras, Konstantinos Pacios, Halid Krisinas Elagan) i tri umetnice iz Srbije (Maja Erdeljanin, Irena Kovač, Monika Sigeti). Njihovi umetnički razlozi, postupci i senzibiliteti su različiti ali im je zajednička namera da svakodnevne prizore fragmentizuju i da ih, potom preslože u personalizovane prikaze današnjeg načina življenja. Ta zaobilazna strategija im je omogućila da prikažu duh naše stvarnosti: atmosferu koja podrazumeva permanentnu promenu i brojna preskakanja uobičajenog toka stvari - navodi se u najavi.
Unutar 115 karata „Zaobilaznih strategija“ i nekih njihovih saveta za sreću, kako dodaju organizatori, krije se razumevanje polimorfnog jezika ove izložbe, kao i ključ čitanja umetničkih dela, stila i temperamenta svakog od troje atinskih slikara koje je predstavila galerija „Alma“ u Novom Sadu.
- Andreas Vusuras, Konstantinos Pacios i Halid Krisinas korespondiraju jedan s drugim, uz uzdržanu distancu. Njihove se „strategije” ponekad slažu, a ponekad razilaze. Koriste različite tehnike kao što su kolaž, slikanje, dodavanje novih slojeva, preklapanje, filtriranje i dvosmislena značenja: „Je li završeno?/ Nedostaje li nešto/ Samo nastavite/ Učinite prazninu vrednom stavljajući je u poseban okvir/ Odbacite anksiom, vratimo se na kartice Šmita i Inoa, njihova misao povezuje suštinu ove izložbe.„
- Posmatrajte radove svakog umetnika dovoljno izbliza i otkrićete da uprkos razlikama dele mnogo toga zajedničkog: izbegavaju oštrinu i jasnoću, izlažu svoje subjekte zabludama koje svaki umetnik prisvaja, pozajmljuje, okreće, transformiše, uvodi nova značenja unutar postojećih, sledeći još jedno pravilo zaobilaznih strategija: Napravite neočekivanu, destruktivnu, nepredvidivu akciju; a zatim povežite, konstruišite – objašnjava Stefanos Cicopulos pisac, novinar i radijski producent.
N. Pejčić