Међународне "Заобилазне стратегије" нова изложба у Галерији "Бел Арт" у Новом Саду
Изложба “Заобилазне стратегије” биће отворена вечерас у 19 часова у Галерији „Бел Арт“, у Новом Саду.
До реализације ове изложбе дошло је сарадњом Галерије „Бел Арт“ и атинске галерије „Алма“, а на изложби ће бити представљени радови грчких уметника Константиноса Пациоса, Халида Крисинаса Елегана и Андреаса Вусураса, у дијалогу са уметницама Иреном Ковач, Мајом Ердељанин и Моником Сигети. Аутор концепта је Стефанос Цицопулос, књижевник, новинар и продуцент, а селекторке поставке су Марија Алпани и Весна Латиновић.
- Престаните да размишљате о уметничким делима као о објектима, и почните да размишљате о њима као о окидачима за ново искуство. - наводи се у најави изложбе „Заобилазне стратегије”. - Средином 1970-их, сликар Петер Шмит и музичар Брајан Ино издали су црну кутију са 115 ручно израђених карата, од којих је свака карта нудила савет. Кутија је названа заобилазне стратегије, а сврха - мисија сваке картице била је да пружи „корисне” савете, користећи методу која подсећа на кинеске колачиће судбине, како би помогле у решавању дилема које муче и уметнике и њихову публику! Повезано с флуксусом и дадом, надреализмом и непрестаним експериментирањем, 115 карата које су створили Шмит и Ино нису решиле дилеме; уместо тога они су појачали забринутост, стварајући нове дилеме унутар старих. Као што је Брајан Ино провокативно приметио током последње посете Атини када су га питали о картама и проблемима којима су се бавиле, „Што год биле то су старе дилеме”. „Заобилазне стратегије“ су се појавиле током 1970-их, разиграно су покушале померити границе и подстаћи на нова размишљања о уметности и креативности.
- На овој невеликој изложби својим колажима се представљају тројица грчких уметника (Андреас Вусурас, Константинос Пациос, Халид Крисинас Елаган) и три уметнице из Србије (Маја Ердељанин, Ирена Ковач, Моника Сигети). Њихови уметнички разлози, поступци и сензибилитети су различити али им је заједничка намера да свакодневне призоре фрагментизују и да их, потом пресложе у персонализоване приказе данашњег начина живљења. Та заобилазна стратегија им је омогућила да прикажу дух наше стварности: атмосферу која подразумева перманентну промену и бројна прескакања уобичајеног тока ствари - наводи се у најави.
Унутар 115 карата „Заобилазних стратегија“ и неких њихових савета за срећу, како додају организатори, крије се разумевање полиморфног језика ове изложбе, као и кључ читања уметничких дела, стила и темперамента сваког од троје атинских сликара које је представила галерија „Алма“ у Новом Саду.
- Андреас Вусурас, Константинос Пациос и Халид Крисинас кореспондирају један с другим, уз уздржану дистанцу. Њихове се „стратегије” понекад слажу, а понекад разилазе. Користе различите технике као што су колаж, сликање, додавање нових слојева, преклапање, филтрирање и двосмислена значења: „Је ли завршено?/ Недостаје ли нешто/ Само наставите/ Учините празнину вредном стављајући је у посебан оквир/ Одбаците анксиом, вратимо се на картице Шмита и Иноа, њихова мисао повезује суштину ове изложбе.„
- Посматрајте радове сваког уметника довољно изблиза и открићете да упркос разликама деле много тога заједничког: избегавају оштрину и јасноћу, излажу своје субјекте заблудама које сваки уметник присваја, позајмљује, окреће, трансформише, уводи нова значења унутар постојећих, следећи још једно правило заобилазних стратегија: Направите неочекивану, деструктивну, непредвидиву акцију; а затим повежите, конструишите – објашњава Стефанос Цицопулос писац, новинар и радијски продуцент.
Н. Пејчић