Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Tema Dnevnika: Rekordne 103 milijarde za kapitalne investicije u Vojvodini

22.02.2023. 09:57 10:00
Piše:
Foto: Promo

Početak svake budžetske godine pojedine opozicione stranke obeležavaju optužbama na račun vlasti okrivljujući je za to što nije još uvek donet zakon o finansiranju Vojvodine.

Podsećaju da je rok istekao 2008. godine, ali kao da zaboravljaju da su upravo one bile na vlasti u vreme kada je ustavni zakon odredio tu obavezu i rok za njegovo izvršenje. Zašto tada to nisu učinili odgovora nema ni danas, a jedina argumentacija koja do sada nije izostajala je da ga Beograd neće. U situaciji kada po tom istom, još važećem ustavu, Srbija ima dve pokrajine, potpuno je nejasno da li bi uopšte bilo ustavno za jednu odrediti asimetrično zakonsko rešenje. Čak i da se zanemari taj aspekt, i pored najbolje volje i formiranja različitih radnih grupa nije uspelo da se dođe do računice kako sabrati sva sredstva koja po raznim osnovama iz državne kase stižu u Vojvodinu i zakonom ih razdvojiti, da se nešto ne bi dupliralo, a nešto, možda i zakinulo.

Kada je prilikom usvajanja budžeta za 2020. tadašnja poslanica LSV Olena Papuga pitala ministra finansija zašto se ne donese zakon o finansiranju AP Vojvodine, jer bi se “onda znalo koje su potrebe Vojvodine, koliko se troši”, Siniša Mali joj  je odgovorio da je to veoma važno pitanje, ali i da ono zahteva širi konsenzus i dužu raspravu i analizu.

- Ne mogu sad da vam dam odgovor. Ali, mogu, a to sam i predvideo u predlogu budžeta, da obezbedimo 10 milijardi dinara više novca nego 2019. za teritoriju AP Vojvodine - naveo je tada  ministar, ističući da tako vlada pokazuje da želi da napreduje i severni deo naše zemlje. Kako je rekao, sve lokalne samouprave u Vojvodini imaju svoje izvorne prihode kao i grad Beograd i iste su po načinu na koji prihode ubiraju. „Sa te strane, ne vidim nikakvu razliku između lokalnih samouprava na teritoriji Vojvodine i onih na teritoriji nekog drugog dela Srbije”, dodao je Mali.


Novom Sadu skoro milijarda

Ukupno će jedinicama lokalne samouprave u celoj Srbiji naredne godine biti uplaćeno 33, 3 milijarde dinara. Najviše novca iz republičke kase kao i do sada dobiće  Novi Sad i to 918 miliona. Slede Sombor 381 milion, Sremska Mitrovica sa 255 miliona, Subotica 240, Ruma 231, Odžaci 226 miliona, Kovačica 225, Kovin 223, Šid 206, Bačka Palanka 204, Zrenjanin 203, Bela Crkva 200 miliona dinara. Potom idu Žitište sa 199, Kula 195, Kikinda 181, Žabalj 180, Alibunar 175, Čoka 160, Plandište 179, Stara Pazova 175, Vrbas 166, Apatin 163, Bačka Topola 158, Vršac 156, Bečej 154, Novi Bečej 150, Inđija 142, Titel 135, Sečanj 128, Bač 117, Nova Crnja 116, Temerin 105 i Novi Kneževac 102 miliona dinara. Malom Iđošu sleduje nešto više od 96 miliona, Senti 92, Adi 90, Irigu 86, Pančevu 84, Opovu 83, Srbobranu 78, Kanjiži 71, Pećincima 67, Beočinu 48 i Sremskima Karlovcima 37 miliona dinara.


Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović istakao je prilikom usvajanja budžeta Vojvodine za ovu godinu, da će direktno iz budžeta Srbije Pokrajini biti usmereno 60,8 milijardi dinara i to za projekat izgradnje brze pruge od Novog Sada do Subotice, za projekat izgradnje brze saobraćajnice od Novog Sada do Rume, za proširenje luka u Sremskoj Mitrovici i Bogojevu, za završetak rekonstrukcije Kliničkog centra Vojvodine, za izgradnju novog mosta u Novom Sadu, za rekonstrukciju i dogradnju graničnog prelaza Horgoš, za izgradnju komunalne kanalizacione infrastrukture i infrastrukture za odlaganje komunalnog čvrstog otpada, za podsticaj za ponovnu upotrebu iskorišćavanja otpada i za postrojenje za prečišćavanje vode za piće i za rekonstrukciju bolnice u Kikindi.

- Kada sve to saberemo i kada analiziramo i druge projekte dolazimo do podatka da će ukupne budžetske kapitalne investicije na teritoriji Vojvodine dostići čak 103 milijarde dinara, što do sada nije zabeleženo - zaključio je Mirović.


Šta stiže preko budžetskih transfera

Planirano je da iz budžeta Srbije bude prebačeno naredne godine ukupno 56,5 milijardi dinara. Očekuje se da će ministarstvo finansija transferisati jednicama lokalne samouprave na teritoriji APV 7, 7 milijardi. Preko ministarstva  prosvete planiran je transfer za osnovno obrazovanje od 25,2 milijarde, za predškolsko 662 miliona, srednje 10, 8 milijardi, potom za učenički standard 425 miliona, a za studentski standard 530 miliona, dok je za visoko obrazovanje predviđena stavka od 9,1 milijardu. Za otpremnine za odlazak u penziju u osnovnim školama određeno je 109 miliona, a u srednjim 71 milion. Ministarstvo informisanja i telekomunikacija će za javni medijski servis RTV naredne godine prebaciti 900 miliona, a za poslove po Zakonu o elektronskim komunikacijama 1.2 miliona. Po slovu Zakona o utvrđivanju nadležnosti APV iz ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture  priteći će 15 miliona, ministarstva spoljne i unutrašnje trgovine 2.7 miliona, a od ministarsta  poljoprivrede 30 miliona dinara.

Ministarstvo kulture će shodno zaključku Vlade  Srbije od 29. decembra 2016. godine o proglašenju Projekta Novi Sad 2021 - Evropska prestonica kulture kulturnim projektom od nacionalnog značaja za Republiku usmeriti 50 miliona. Komesarijat za izbeglice i migracije prebaciće 150 miliona, ministarstvo za brigu o selu 548 miliona, a shodno Zakonu o socijalnoj zaštiti preko resornog ministarstva stići će 130 miliona  dinara.

Ministarstvo zdravlja usmeriće novac iz kredita EIB za rekonstrukciju Kliničkog centra Vojvodine i to 2.809.500.000 dinara.


“Dnevnik” je imao uvid i u nešto šire budžetske projekcije, pa su tako neki kapitalni projekti  kao stavka predviđeni i za dve sledeće godine. Za projekat mađarsko-srpske železnice ove godine namenjeno  25 milijardi, naredne 28, a 2025. će biti uloženo oko  15 milijardi dinara. Za brzu saobraćajnicu Novi Sad – Ruma, popoularni Fruškogorski koridor, ovogodišnja stavka je 10,6 milijardi, potom 9,9, a treće godine  3, 3 milijarde. Kad je reč o saobraćajnici Ruma–Šabac–Loznica ove godine je plan od 13,3 milijarde, dogodine 16,7, a potom  nešto više od 7,4 milijardi. Izgradnja deonice auto-puta od Beograda do Zrenjanina u prve dve godine je po milion dinara, a treće već kreće realizacija sa 4,2 milijarde. Za izgradnju mosta – obilaznice oko Novog Sada, sa pristupnim saobraćajnicama, ove godine će biti izdvojene 1,8 milijardi, a naredne oko 3,3 milijarde dinara.

U budžetu je predviđeno 400 miliona za izgradnju postrojenja za prečišćavanje vode za piće u Kikindi, dok će naredne godine ta cifra biti 120 miliona. Za unapređenje uslova za prevođenje brodova u okviru brane na Tisi kod Novog Bečeja izdvojiće se oko 50 miliona, u 2024. Budžet će se povećaćti na  2,1 milijardu, a godinu dana kasnije na 2, 6 milijarde. Kada je reč o proširenju kapaciteta Luke Sremska Mitrovica ovogodišnjim budžetom planirano je 1,2 milijarde, a u naredne dve godine još po 2,1 milijarda. Proširenje kapaciteta Luke Bogojevo ove i naredne godine koštaće po blizu dve milijarde, a 2025. još oko 1,2 milijarde. Rekonstrukcija i dogradnja graničnog prelaza Horgoš ove godine je predviđena sa preko 1,4 milijardu, a sledeće godine biće potrebno još svega 20 miliona dinara.

Lane je što kroz transfere, što kroz direktna ulaganja u pokrajinu, stiglo 133,6 milijardi dinara, godinu dana ranije 112, 47 milijardi, 2020. je izdvojeno 100, a 2019. oko 90 milijardi dinara. Ovogodišnjim budžetom ukupna cifra je oko 125 milijardi, jer se neki od značajnih, većih projekata privode kraju.

Sredstva za pokriće izdataka budžeta Vojvodine, kako je obrazloženo u Zakonu o budžetu Srbije, obezbediće se iz dela prihoda od poreza na dohodak građana i to preko poreza na zarade, u visini od 18 posto iznosa ostvarenog na teritoriji pokrajine Vojvodine, kao i iz dela prihoda od poreza na dobit preduzeća od 42,7 posto odsto. Isto tako, novac će se sliti transferima iz državne kase i to za poverene poslove u skladu sa zakonom kojim se utvrđuju nadležnosti APV, potom namenski  za zaposlene u obrazovanju, opštinama i gradovima u  skladu sa Zakonom o finansiranju lokalne samouprave, kao i preko kapitalnih transfera za projekte koje utvrdi Vlada.

Svetlana Stanković

Piše:
Pošaljite komentar