Brnabić: Brisel i Vašington čuju Srbe samo kad su na barikadama
BEOGRAD: Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da se čini da Brisel i Vašington čuju Srbe samo kada su na barikadama na Kosovu i Metohiji, a i tada ne baš dobro.
"Oni su na barikadama jer traže osnovna ljudska prava i ništa više od toga. Oni su napustili institucije samo zato što su tražili, nakon skoro deset godina, poštovanje Briselskog sporazuma i osnovna ljudska prava", rekla je Brnabićeva gostujući na RTS-u.
Dodaje da, pošto premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti kaže da ne postoji Briselski sporazum, ne zna, šta je, onda, problem ako Srbi sa KiM napuste prištinske istitucije.
Premijerka ističe da je duboko razočarana međunarodnom zajednicom.
"Duboko sam razočarana shvatanjem demokratije, odnosno poimanjem ljudskih prava Brisela i Vašingtona. Ako vidite kakav je bio decembar, počeo je postavljanjem Nenada Rašića za predstavnika srpskog naroda a on je na izborima dobio 0,17 odsto glasova. Razočaravajući odgovor Brisela koji je pozvao obe strane na smirivanje tenzija, a tek nakon oštrije reakcije predsednika Srbije Aleksandra Vučića, Brisel je opomenuo Prištinu", podsetila je predsednica Vlade Srbije.
Ona je dodala da je ovog meseca bilo 16 brutalnih provokacija od strane Prištine, pre svega upad ROSU na sever KiM, da se ne zna gde je protivpravno privedeni Dejan Pantić, sa kojim se porodica nije ni čula, a da Brisel na sve to ćuti.
Brnabićeva je istakla da je procena svih bezbednosnih službi da je situacija dovedena na ivicu sukoba i oružanog konflikta.
"Ja sam pitala u razgovorima sa nekoliko stranih zvaničnika, čak i da se postigne neki dogovor u vezi sa barikadama, kako ćete sprečiti da Kurti samo ne nastavi te incidente koji su doveli do toga da Srbi izađu na barikade i postave barikade kako bi skrenuli pažnju na svoj status", rekla je Brnabićeva.
Ona kaže da se plaši eskalacije i da ćemo učiniti sve da očuvamo mir i kakvu-takvu stabilnost, iako, ističe, ona ne postoji za Srbe na KiM.
"Samo u decembru uhapšena su četiri Srbina: Gavrilo Milosavljević, penzioner od 63 godine, raseljeno lice sa KiM, koji živi u okolini Beograd a otišao je sam u policiju u opštini Istok da prijavi krađu i uzurpaciju njegove imovine i uhapšen je i zadržan. Zatim Milja Adžić, Dejan Pantić i Slađan Trajković. Da su imali bilo šta protiv Pantića i Trajkovića, ne bi bili pripadnici kosovske policije. Privedeni su samo da bi se Srbi zastrašili i da bi se među njih unela nervoza, da bi došlo do eskalacije i to je ono što mene plaši", poručuje Brnabić.
Ona dodaje da će Srbija nastaviti stalne razgovore sa predstavnicima međunarodne zajednice, pre svega Brisela, da su oni svakodnevni i podsetila da je specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar bio u Beogradu prošle nedelje, a da je predsednik Vučić u stalnom kontaktu sa Srbima sa KiM.
"Oni se nalaze u užasnoj situaciji i potpuno razumem da je njima dosta svega. Oni nemaju više poverenja u predstavnike međunarodne zajednice i oni samo žele implementaciju Briselskog sporazuma. Zar je zaista tako mnogo tražiti od EU koja je potpisala taj sporazum i koja je njegov garant da nakon 10 godina natera Prištinu da implementira taj sporazum. Ja mislim da nije. Srbi su na barikadama da bi podsetili EU na Briselski sporazum", upozorila je premijerka.
Ona očekuje od Brisela i Vašingona da pritisnu Prištinu da krene sa osnivanjem Zajednice srpskih opština.
"Dobili smo uveravanja od Eskobara da će oni to učiniti u najkraćem roku. Od svih zemalja EU i Brisela čuli smo tokom decembra da pre postizanja bilo kakvih novih sporazuma mora doći do implementacije Briselskog sporazuma", naglasila je Brnabić.
Ona je zapitala ko će garantovati neki novi sporazum, a koji će zahtevati nove ustupke od Srba, ako 10 godina ne mogu da sprovedu Briselski sporazum za koji je garantovala EU.
Brnabićeva je rekla da su ocene Aljbina Kurtija da je zahtev Beograda za povratak srpske vojske i policije na KiM smešan užasno opasne i podsetila da je Kurti usred Berlina rekao da za njega ne postoji Briselski sporazum i da Nemačka nije reagovala.
"Aljbin Kurti je rekao da za njega ne postoji i ne važi ni Vašingtonski sporazum. Niko nije reagovao i on je sada i zvanično prekršio Vašingtonski sporazum aplikacijom Prištine za članstvo u EU, što je svojevrsan presedan i brutalno kršenje i međunarodnog prava, evropskih normi i evropskog prava, zato što jedino države mogu da se prijave za kandidaturu, evropske države, a EU jeste statusno neutralna zato što postoji pet država članica koje ne priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova", rekla je Brnabić.
Naglašava je da veći problem što to niko preterano javno ne osuđuje i ne poziva ga da prihvati postojanje sporazuma kao što je Briselski sporazum i krene u implementaciju što je njihova obaveza.
"Ali Aljbin Kurti kada se radi o pravima Srba na KiM ne poštuje ni njihov ustav. Nisu poštovali ni kada se formirala vojska Kosova. Nisu poštovali ni sada u slučaju postavljanja predstavnika srpskog naroda u institucijama, to je direktno kršenje njihovog ustava. Tako da kada govorite o pravima Srba na KiM očigledno je da oni u zvaničnoj Prištini i prema zvaničnoj Prištini nemaju nikakva prava", istakla je premijerka.
Ona je zapitala međunarodnu zajednicu koji od potpisanih sporazuma treba da se poštuje da bi se obezbedio mir i stabilnost.
"Jedino je do ozbiljnosti i odgovornosti Beograda, predsednika Aleksandra Vučića koji je zaista poneo najveći teret ove odgovornosti i koji pokušava stalno da deeskalira, da poruči Srbima na KiM 'strpite se još malo', da istovremeno kaže i Briselu i Berlinu i Vašingtonu, ljudi, nema smisla. Ne postoji nijedan princip koji priznajete, koji implementirate kada su u pitanju Srbi na KiM", rekla je Brnabićeva.
Ona je istakla da, otkad imamo prisustvo Kfora na Kosovu i Metohiji, 312 naselja je potpuno etnički očišćeno, što je, naglasila je, suprotno onome što treba da bude uloga Kfora - da obezbedi Srbe i nealbance na KiM i multietničnost.
Sem toga, dodala je, 16. decembra šef misije Euleksa rekao je da ne zna gde je uhapšeni Dejan Pantić, i zapitala šta onda Euleks uopšte radi na KiM.
Premijerka je izjavila da povećanje plata i penzija u Srbiji ne samo da prati inflaciju već je i veće od inflacije.
"Inflacija će nam biti oko 11-11,5 odsto. Videćemo još, sačekaćemo NBS da izađe sa procenama, ali je svakako najniže povećanje plata u javnom sektoru od 12,5 odsto, što je više od inflacije", rekla je Brnabić na RTS-u.
Ona je navela da će povećanje za pripadnike Vojske Srbije biti 25 odsto, a da je povećanje minimalne cene rada 14,3 odsto, što je sve veće od inflacije.
"Kumulativno povećanje penzija, zajedno sa ovim u novembru, 20,8 odsto, značajno više od inflacije, tako da smo jedna od retkih zemalja u Evropi, ako ne i jedina, koja ima povećanje plata, penzija i minimalca veće od inlacije", poručila je premijerka.
Ona je najavila da će biti nastavljeno kontinuirano povećanje plata i penzija i tokom 2023. godine.
"Uprkos svim izazovima prošle nedelje, videli ste da je predsednik Aleksandar Vučić otvorio jednu veliku i važnu japansku investiciju. To je Tojo Tajers, a ja ću sutra u Novom Sadu otvoriti razvojno-istraživački centar jedne renomirane kompanije, jedne od najboljih u svetu, a tokom januara još jedan isto renomirane svetske kompanije", najavila je premijerka.