Брнабић: Брисел и Вашингтон чују Србе само кад су на барикадама
БЕОГРАД: Председница Владе Србије Ана Брнабић изјавила је данас да се чини да Брисел и Вашингтон чују Србе само када су на барикадама на Косову и Метохији, а и тада не баш добро.
"Они су на барикадама јер траже основна људска права и ништа више од тога. Они су напустили институције само зато што су тражили, након скоро десет година, поштовање Бриселског споразума и основна људска права", рекла је Брнабићева гостујући на РТС-у.
Додаје да, пошто премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти каже да не постоји Бриселски споразум, не зна, шта је, онда, проблем ако Срби са КиМ напусте приштинске иституције.
Премијерка истиче да је дубоко разочарана међународном заједницом.
"Дубоко сам разочарана схватањем демократије, односно поимањем људских права Брисела и Вашингтона. Ако видите какав је био децембар, почео је постављањем Ненада Рашића за представника српског народа а он је на изборима добио 0,17 одсто гласова. Разочаравајући одговор Брисела који је позвао обе стране на смиривање тензија, а тек након оштрије реакције председника Србије Александра Вучића, Брисел је опоменуо Приштину", подсетила је председница Владе Србије.
Она је додала да је овог месеца било 16 бруталних провокација од стране Приштине, пре свега упад РОСУ на север КиМ, да се не зна где је противправно приведени Дејан Пантић, са којим се породица није ни чула, а да Брисел на све то ћути.
Брнабићева је истакла да је процена свих безбедносних служби да је ситуација доведена на ивицу сукоба и оружаног конфликта.
"Ја сам питала у разговорима са неколико страних званичника, чак и да се постигне неки договор у вези са барикадама, како ћете спречити да Курти само не настави те инциденте који су довели до тога да Срби изађу на барикаде и поставе барикаде како би скренули пажњу на свој статус", рекла је Брнабићева.
Она каже да се плаши ескалације и да ћемо учинити све да очувамо мир и какву-такву стабилност, иако, истиче, она не постоји за Србе на КиМ.
"Само у децембру ухапшена су четири Србина: Гаврило Милосављевић, пензионер од 63 године, расељено лице са КиМ, који живи у околини Београд а отишао је сам у полицију у општини Исток да пријави крађу и узурпацију његове имовине и ухапшен је и задржан. Затим Миља Аџић, Дејан Пантић и Слађан Трајковић. Да су имали било шта против Пантића и Трајковића, не би били припадници косовске полиције. Приведени су само да би се Срби застрашили и да би се међу њих унела нервоза, да би дошло до ескалације и то је оно што мене плаши", поручује Брнабић.
Она додаје да ће Србија наставити сталне разговоре са представницима међународне заједнице, пре свега Брисела, да су они свакодневни и подсетила да је специјални изасланик САД за Западни Балкан Габријел Ескобар био у Београду прошле недеље, а да је председник Вучић у сталном контакту са Србима са КиМ.
"Они се налазе у ужасној ситуацији и потпуно разумем да је њима доста свега. Они немају више поверења у представнике међународне заједнице и они само желе имплементацију Бриселског споразума. Зар је заиста тако много тражити од ЕУ која је потписала тај споразум и која је његов гарант да након 10 година натера Приштину да имплементира тај споразум. Ја мислим да није. Срби су на барикадама да би подсетили ЕУ на Бриселски споразум", упозорила је премијерка.
Она очекује од Брисела и Вашингона да притисну Приштину да крене са оснивањем Заједнице српских општина.
"Добили смо уверавања од Ескобара да ће они то учинити у најкраћем року. Од свих земаља ЕУ и Брисела чули смо током децембра да пре постизања било каквих нових споразума мора доћи до имплементације Бриселског споразума", нагласила је Брнабић.
Она је запитала ко ће гарантовати неки нови споразум, а који ће захтевати нове уступке од Срба, ако 10 година не могу да спроведу Бриселски споразум за који је гарантовала ЕУ.
Брнабићева је рекла да су оцене Аљбина Куртија да је захтев Београда за повратак српске војске и полиције на КиМ смешан ужасно опасне и подсетила да је Курти усред Берлина рекао да за њега не постоји Бриселски споразум и да Немачка није реаговала.
"Аљбин Курти је рекао да за њега не постоји и не важи ни Вашингтонски споразум. Нико није реаговао и он је сада и званично прекршио Вашингтонски споразум апликацијом Приштине за чланство у ЕУ, што је својеврсан преседан и брутално кршење и међународног права, европских норми и европског права, зато што једино државе могу да се пријаве за кандидатуру, европске државе, а ЕУ јесте статусно неутрална зато што постоји пет држава чланица које не признају једнострано проглашену независност Косова", рекла је Брнабић.
Наглашава је да већи проблем што то нико претерано јавно не осуђује и не позива га да прихвати постојање споразума као што је Бриселски споразум и крене у имплементацију што је њихова обавеза.
"Али Аљбин Курти када се ради о правима Срба на КиМ не поштује ни њихов устав. Нису поштовали ни када се формирала војска Косова. Нису поштовали ни сада у случају постављања представника српског народа у институцијама, то је директно кршење њиховог устава. Тако да када говорите о правима Срба на КиМ очигледно је да они у званичној Приштини и према званичној Приштини немају никаква права", истакла је премијерка.
Она је запитала међународну заједницу који од потписаних споразума треба да се поштује да би се обезбедио мир и стабилност.
"Једино је до озбиљности и одговорности Београда, председника Александра Вучића који је заиста понео највећи терет ове одговорности и који покушава стално да деескалира, да поручи Србима на КиМ 'strpite се још мало', да истовремено каже и Бриселу и Берлину и Вашингтону, људи, нема смисла. Не постоји ниједан принцип који признајете, који имплементирате када су у питању Срби на КиМ", рекла је Брнабићева.
Она је истакла да, откад имамо присуство Кфора на Косову и Метохији, 312 насеља је потпуно етнички очишћено, што је, нагласила је, супротно ономе што треба да буде улога Кфора - да обезбеди Србе и неалбанце на КиМ и мултиетничност.
Сем тога, додала је, 16. децембра шеф мисије Еулекса рекао је да не зна где је ухапшени Дејан Пантић, и запитала шта онда Еулекс уопште ради на КиМ.
Премијерка је изјавила да повећање плата и пензија у Србији не само да прати инфлацију већ је и веће од инфлације.
"Инфлација ће нам бити око 11-11,5 одсто. Видећемо још, сачекаћемо НБС да изађе са проценама, али је свакако најниже повећање плата у јавном сектору од 12,5 одсто, што је више од инфлације", рекла је Брнабић на РТС-у.
Она је навела да ће повећање за припаднике Војске Србије бити 25 одсто, а да је повећање минималне цене рада 14,3 одсто, што је све веће од инфлације.
"Кумулативно повећање пензија, заједно са овим у новембру, 20,8 одсто, значајно више од инфлације, тако да смо једна од ретких земаља у Европи, ако не и једина, која има повећање плата, пензија и минималца веће од инлације", поручила је премијерка.
Она је најавила да ће бити настављено континуирано повећање плата и пензија и током 2023. године.
"Упркос свим изазовима прошле недеље, видели сте да је председник Александар Вучић отворио једну велику и важну јапанску инвестицију. То је Тојо Тајерс, а ја ћу сутра у Новом Саду отворити развојно-истраживачки центар једне реномиране компаније, једне од најбољих у свету, а током јануара још један исто реномиране светске компаније", најавила је премијерка.