Grujičić: Drugi projekat razvoja zdravstva unapredio zdravstveni sistem
BEOGRAD: Drugi projekat razvoja zdravstva Srbije, koji se u našoj zemlji sprovodi već sedam godina, omogućio nam je da najzad postavimo standarde jednog sređenog zdravstvenog sistema i unapredimo kvalitet zdravstvenih usluga, poručila je danas ministarka zdravlja Danica Grujičić.
Grujičić je na završnoj konferenciji "Drugog projekta razvoja zdravstva Srbije" u Palati Srbija navela da je zahvaljujući tom projektu uveden elektronski recept u naš zdravstveni sistem, čime je započeta njegova digitalizacija.
"Projekat nam je omogućio i da uvođenjem informacionih sistema standardizujemo nivo zdravstvene usluge, da uvedemo pravilnike o kvalitetu tih usluga, da se uhvatimo u koštac sa problemom preteranog korišćenja antibiotika, kao i da osmislimo sprečavanje bolničkih infekcija", navela je Grujičić.
Ministarka je istakla i da je projekat omogućio da se utvrdi realna cena zdravstvene usluge i dodala da su u okviru projekta lekari i zdravstveni radnici imali priliku da prođu obuku za dobru komunikaciju s pacijentima.
"Ovaj projekat nam je na kraju pomogao i da dođemo do najranjivijih kategorija našeg društva i da njima pružimo ruku zdravstvenih radnika, Čovek u belom mantilu je sada još dostupniji starima, mladima, pacijentima koji boluju od kancera, ljudima sa posebnim potrebama, Romima", kazala je Grujičić.
Ministarka je dodala i da su zahvaljujući projektu 83 doma zdravlja u Srbiji dobila bespovratnu finansijsku pomoć, a da je četvrta nacionalna studija prevalencije bolničkih infekcija uključila čak 15.000 hospitalizovanih pacijenata.
"Ovim projektom je značajno unapređena radioterapija i pet onkoloških centara opremljeno je sa 12 novih linearnih akceleratora, a u planu je nastavak unapređenja radioterapije u Srbiji", navela je Grujičić.
"Drugi projekat razvoja zdravstva Srbije" realizovan je zahvaljujući namenskom kreditu Svetske banke u vrednosti od 54 miliona evra, a direktor Svetske banke u Beogradu Nikola Pontara naveo je da je u poslednjih 20 godina Vlada Srbije postigla veliki napredak u modernizaciji zdravstvenog sistema, kao i u primarnoj zdravstvenoj zastiti.
"Digitalizacija zdravstvenog sistema bi trebalo da bude vrsta inspiracija i za ostale zemlje regiona, ponosni smo što smo bili partneri Vlade Srbije na tom putu", kazao je Pontara.
Pontara je istakao i da je Svetska banka spremna da otvori novo poglavlje u saradnji sa Vladom Srbije koje će biti izgrađeno na uspehu dosadasnjih projekata, a u cilju daljeg unapređenja zdravstvenog sistema i zdravlja građana.
Koordinatorka projektne jedinice Biljana Kozlović navela je da je u okviru projekta održan veliki broj treninga, radionica, seminara i svih vrsta edukacija u kojima je učestvovalo više od 50.000 zdravstvenih radnika, saradnika, studenata, dece, omladine, romskih zdravstvenih medijatorki i drugih pripadnika romske zajednice, drugih ranjivih grupa i mentalno nedovoljno razvijenih osoba.
Kozlović je dodala da je kroz projekat ostvaren program grantova za unapređenje kvaliteta u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.
"Srećni smo što se projekat završava na vreme ove godine, što su sva sredstva plasirana u skladu sa programima i planovima Ministarstva zdravlja i odobrenje Svetske banke. Ciljevi koji su zacrtani pre sedam godina su ostvareni i to nam omogućava da idemo dalje u reforme", kazala je Kozlović.