Грујичић: Други пројекат развоја здравства унапредио здравствени систем
БЕОГРАД: Други пројекат развоја здравства Србије, који се у нашој земљи спроводи већ седам година, омогућио нам је да најзад поставимо стандарде једног сређеног здравственог система и унапредимо квалитет здравствених услуга, поручила је данас министарка здравља Даница Грујичић.
Грујичић је на завршној конференцији "Другог пројекта развоја здравства Србије" у Палати Србија навела да је захваљујући том пројекту уведен електронски рецепт у наш здравствени систем, чиме је започета његова дигитализација.
"Пројекат нам је омогућио и да увођењем информационих система стандардизујемо ниво здравствене услуге, да уведемо правилнике о квалитету тих услуга, да се ухватимо у коштац са проблемом претераног коришћења антибиотика, као и да осмислимо спречавање болничких инфекција", навела је Грујичић.
Министарка је истакла и да је пројекат омогућио да се утврди реална цена здравствене услуге и додала да су у оквиру пројекта лекари и здравствени радници имали прилику да прођу обуку за добру комуникацију с пацијентима.
"Овај пројекат нам је на крају помогао и да дођемо до најрањивијих категорија нашег друштва и да њима пружимо руку здравствених радника, Човек у белом мантилу је сада још доступнији старима, младима, пацијентима који болују од канцера, људима са посебним потребама, Ромима", казала је Грујичић.
Министарка је додала и да су захваљујући пројекту 83 дома здравља у Србији добила бесповратну финансијску помоћ, а да је четврта национална студија преваленције болничких инфекција укључила чак 15.000 хоспитализованих пацијената.
"Овим пројектом је значајно унапређена радиотерапија и пет онколошких центара опремљено је са 12 нових линеарних акцелератора, а у плану је наставак унапређења радиотерапије у Србији", навела је Грујичић.
"Други пројекат развоја здравства Србије" реализован је захваљујући наменском кредиту Светске банке у вредности од 54 милиона евра, а директор Светске банке у Београду Никола Понтара навео је да је у последњих 20 година Влада Србије постигла велики напредак у модернизацији здравственог система, као и у примарној здравственој застити.
"Дигитализација здравственог система би требало да буде врста инспирација и за остале земље региона, поносни смо што смо били партнери Владе Србије на том путу", казао је Понтара.
Понтара је истакао и да је Светска банка спремна да отвори ново поглавље у сарадњи са Владом Србије које ће бити изграђено на успеху досадасњих пројеката, а у циљу даљег унапређења здравственог система и здравља грађана.
Координаторка пројектне јединице Биљана Козловић навела је да је у оквиру пројекта одржан велики број тренинга, радионица, семинара и свих врста едукација у којима је учествовало више од 50.000 здравствених радника, сарадника, студената, деце, омладине, ромских здравствених медијаторки и других припадника ромске заједнице, других рањивих група и ментално недовољно развијених особа.
Козловић је додала да је кроз пројекат остварен програм грантова за унапређење квалитета у примарној здравственој заштити.
"Срећни смо што се пројекат завршава на време ове године, што су сва средства пласирана у складу са програмима и плановима Министарства здравља и одобрење Светске банке. Циљеви који су зацртани пре седам година су остварени и то нам омогућава да идемо даље у реформе", казала је Козловић.