Počinje petodnevna sednica za razmatranje žalbi optuženih za učešće u ubistvu Slavka Ćuruvije
BEOGRAD: U Apelacionom sudu u Beogradu danas počinje petodnevna sednica za razmatranje žalbi na prvostepenu presudu kojom su, zbog učešća u ubistvu novinara i vlasnika „Dnevnog telegrafa” Slavka Ćuruvije 11. aprila 1999. godine, na ukupno 100 godina zatvora osuđena četvorica tadašnjih pripadnika Državne bezbednosti.
Presuda koju bude doneo Apelacioni sud, nakon petodnevne sesije, trebalo bi da bude konačna jer je prvostepena već dva puta ukidana.
Posebno odeljenje Višeg suda u Beogradu, odnosno Specijalni sud, osudilo je 2. decembra prošle godine na ukupno 100 godina zatvora četvoricu nekadašnjih pripadnika državne bezbenosti (DB) zbog učešća u ubistvu novinara i vlasnika „Dnevnog telegrafa” Slavka Ćuruvije 11. aprila 1999. godine.
I prema novoj presudi, Ćurviju je ubilo NN lice dok su mu DB-ovci dali logističku podršku.
Zbog podstrekavanja na ubistvo, na po 30 godina zatvora ponovo su na iste kazne osuđeni tadašnji šef DB-a Radomir Marković i šef beogradskog centra DB-a Milan Radonjić, dok su kao saizvršioci u ubistvu na po 20 godina zatvora osuđeni bivši operativac beogradskog centra Ratko Romić i pripadnik rezervnog sastava DB-a Miroslav Kurak, koji je u bekstvu, pa mu je presuda izrečena u odsustvu.
Ovo je bila druga prvostepena presuda, koja se izriče nakon što je prvu 5. aprila 2019. godine ukinuo Apelacioni sud i naložio da se ponovi suđenje, zbog uvođenja u slučaj N. N. lica koje se ne pominje u optužnici. Naime, umesto Miroslava Kuraka, koji se u optužnici pominjao kao direktni izvršilac ubistva, on u presudi nije pomenut kao takav, već nepoznato lice (N. N.), čiji identitet nije utvrđen.
Četvorica optuženih su, i posle prvog suđenja, bili osuđeni na ukupno 100 godina zatvora, ali je ta presuda ukinuta odlukom Apelacionog suda, koji je naložio ponavljanje suđenja jer je tom presudom u slučaj uvedeno N. N. lice kao neposredni izvršilac ubistva, što je suprotno optužnici.
U optužinici se tvrdi da je Ćuruviju ubio Kurak, a da mu je saučesnik bio Romić, koji je, navodno, drškom pištolja udario u glavu Ćuruvijinu prijateljicu Branku Prpu.
Njih su na to, prema optužnici, podstakli Marković i Radonjić.
Tužilaštvo tvrdi da je motiv za ubistvo bilo Ćuruvijino istupanje u domaćoj i stranoj javnosti, kao i njegova kritika tadašnjeg predsednika SRJ Slobodana Miloševića i njegove supruge Mirjane Marković.
Ćuruvija je praćen sve do ubistva, a naročito intenzivno je praćeno njegovo kretanje 10. i 11. aprila 1999. godine, kada je, prema optužnici, on likvidiran u haustoru zgrade u Svetogorskoj ulici gde je živeo. Ubijen je između 16.39 i 16.45, dok je sa njim u društvu bila njegova prijateljica i očevidac ubistva Branka Prpa u dvorštu ispred ulaza u zgradu, gde su se nalazile prostorije marketing službe „Dnevnog telegrafa”.
Podsetimo, Romić i Radonjić su bili u pritvoru beogradskog zatvora od januara 2014. do jula 2017. godine, kada im je ta mera zamenjena kućnim pritvorom uz elektronski nadzor.
Marković u KPZ „Zabela” kod Požarevca izdržava kaznu od 40 godina zatvora zbog četvorostrukog ubistva na Ibarskoj magistrali u oktobru 1999. godine.
Članovi apelacionog sudskog veća, na kojima je težak zadatak da, i pored svih opstrukcija i pritisaka, posle više od 23 godine najzad okončaju proces za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije su: Nada Hayi Perić, predsednica, Vesna Petrović, sudija izvestilac, i članovi sudije Dragan Ćesarević, Marko Jocić i Dušanka Đorđević.
M. Bozokin