Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Objavljena knjiga intervjua sa umetnikom Andrejom Tišmom

05.11.2022. 12:45 12:48
Piše:
Foto: Promo

„Akademska knjiga“ iz Novog Sada objavila je knjigu „Subverzija i isceljenje – Umetnost Andreja Tišme“, autora Milana Đorđevića, koji u uvodu podseća da ovaj umetnik slavi dvostruki jubilej ove godine - sedamdeseti rođendan i pola veka uspešnog umetničkog delovanja na domaćoj i inostranoj alternativnoj sceni u polju mejl-arta, fotografije, performansa, videa, digitalnih printova, veb-arta i elektronske muzike.

– Knjiga intervjua sa Tišmom predstavlja sistematičan doprinos deskriptivno-analitičkom i teorijsko-kritičkom istraživanju njegovog stvarala-

čkog opusa, mapiranog, istorizovanog i vrednovanog u tokovima jugoslovenske umetnosti druge linije socijalističkog i tranzicionog konteksta – napominje u uvodu autor ove knjige Milan Đorđević.

Uvod u svaki od pet objavljenih razgovora su zapravo Đorđevićeve studije o nekom od aspekata, tematici, ili oblasti Tišminog umetničkog delovanja i rada, na šta ukazuju sami naslovi ovih intervjua: „Neoavangardno iskušavanje društvene moći umetnika“, „Fotografija umetnika i umetnička fotografija u opusu Andreja Tišme“, „(Spi)rituali Andreja Tišme: bestelesni preobražaji čoveka i sveta“, „Angažovana videografija Andreja Tišme od 1985. do 2022“, „Kosovski konflikt u veb-aktivizmu i angažovanoj umetnosti Andreja Tišme – dvadeset godina kasnije“, i „Antiglobalistički tehnomuzički diskurs Andreja Tišme“. Na kraju knjige objavljene su fotografije radova Andreja Tišme, grupisanih prema naslovima poglavlja.

- Vazda kontroverzan, meko provokativan, apartno unikatan – kako ga je lična žeđ za razlikom u odnosu na art pretke i svakovrsni mejnstrim oblikovala – Andrej Tišma je za samo sedamdeset godina života i pet decenija svoje art prakse izgradio zavidan, pođednako aktivistički fokusiran, medijski razuđen i planetarno prepoznatljiv opus. To čudo od delatnosti – realizovano mahom nekanonski shvaćenim, idejno dopisanim i rasuto formalizovanim jezicima mejl-arta, fotografije, performansa, videa, digitalnih printova, veb-arta i elektronske muzike – upadljivo je poglavlje Nove umetničke prakse u nekadašnjoj Jugoslaviji i današnjoj Srbiji – piše u recenziji Vladimir Kopicl. - Sve to krasno ilustruje i potvrđuje ova nevelika i netipična, a opet dragocena dijaloško-studijska knjiga, primerno snabdevena akribičnim uvodima u svako tematsko poglavlje iz pera/njorda filozofa Milana Đorđevića, kao i njegovim dobro podešenim pitanjima za kojima slede upečatljive odgovorne verbalne kaskade samog Tišme.

Kako navodi drugi recenzent Vladimir Mitrović, „samo letimičan pregled spiskova Tišminih izložbi, samostalnih i kolektivnih, na kojima je učestvovao, kataloga, performansa, knjiga i publikacija u oblasti likovnih umetnosti, poezije i proze, videa i muzičkog delovanja, govori o autoru velikog humanog i stvaralačkog potencijala, koji svaku priliku koristi da iskaže svoj umetnički, likovni pa i društveni angažman i stav, određujući sebe kao savremenu umetničku pojavu koja korespondira sa svojim vremenom i okruženjem“.

I autor ove knjige Milan Đorđević, osvrćući se na Tišmin umetnički opus i angažman, navodi da je on „u fizičkoj i virtuelnoj stvarnosti neumorno uzbunjivao, razbuđivao i osvešćivao domaću i međunarodnu publiku. Ideološki subverzivnim slikama, stavovima, zvucima i emocijama, kritički joj je ukazivao na temeljne civilizacijske probleme i uticao na promenu njenih medijski proizvedenih mnenja u cilju izazivanja željenih promena nabolje“.

- Smatram da umetnost ima dejstvo na promenu svesti ljudi, pa samim tim i na događaje. Ne želim ovim da pridam sebi neku senzacionalnu sposobnost, meni je to sasvim normalno i razumljivo. Radio sam sa verom i ubeđenjem da se jakom koncentracijom i spajanjem duhovnih energija to može ostvariti – kaže sam Andrej Tišma u jednom od intervjua u ovoj knjizi.

N. Pejčić

Piše:
Pošaljite komentar