U nedelju počinje 65. Beogradski sajam knjiga
BEOGRAD: Nakon dve godine prinudne pauze, sutra će biti otvoren 65. Beogradski sajam knjiga, najpoznatija, i najposećenija sajamska manifestacija posvećena knjizi kod nas. Najpoznatiji i najveći izdavači neće sigurno zaobići ovogodišnji sajam knjiga, a među njima će svakako biti i novosadske kuće.
- Izdavačka kuća „Akademska knjiga“ je od poslednjeg održanog Međunarodnog sajma knjiga u Beogradu 2019, do ovogodišnjeg objavila je preko 150 naslova među kojima su mnogobrojna kapitalna dela domaćih i stranih autora iz različitih oblasti društvenih i humanističkih nauka (filozofija, sociologija, antropologija, politikologija, psihologija, isto-
rija, ekonomija, istorija ume-
tnosti i druge), prirodnih nauka i veliki broj romana nagrađivanih svetskih i domaćih autora – navode u ovoj izdavačkopj kući.
U toku poslednjih nekoliko meseci „Akademska knjiga“ je objavila roman Sandra Veronezija „Kolibri“ koji je nagrađen najvišom italijanskom književnom nagradom „Strega“ zatim roman višenagrađivanog autora Žan-Pol Diboa „Nije svima isto na ovom svetu“, roman hrvatskog pozorišnog reditelja Damira Zlatara Fraja „Mama Medeja“, „Isijavanje“ Namika Kabila, „Taoci snova“ Anice Lazin, „Sabo je stao“ Ota Horvata, „Rat siromašnih“ (najuži izbor za Bukerovu nagradu) Erika Vijara, i mnoge druge.
Objavili su i prvu istoriju Meksika ikada objavljenu na srpskom jeziku „Nova opšta istorija Meksika“, u kojoj 24 stručnjaka tumači istoriju Meksika. Među kapitalnim izdanjima „Akademska knjiga“ izdvaja knjige: „Preobražaj sveta. Globalna istorija 19. veka“ Jirgena Osterhamela, „Agon i melanholija. Život i delo Miloša Crnjanskog“ Gorane Raičević, „Život i sudbina Isusa iz Nazareta“ Danijela Margera, „Desimir Tošić: Između ekstrema“ Mijata Lakićevića, Enciklopedija filozofskih nauka Georga Fridriha Hegela, i druge.
Dok slavi 20. rođendan, „Agora” predstavlja i svoja nova izdanja s kojima će nastupiti na Sajmu knjiga. Tu su dva naslova latinoameričke književnosti: „Etika surovosti“ Hosea Ovehera, i „Bez svedoka” Sesara Aire, zatim roman „Brod. Konzarhija“ makedonskog savremenog autora Tomislava Osmanlija. „Agora“ i u 2022. nastavlja tradiciju objavljivanja kvalitetne turske i arapske književnosti, te ovoga puta preporučuje prvi roman „Sever“ Burhana Sonmeza, jednog od najznačajnijih savremenih turskih pisaca i predsednika svetskog PEN centra.
Objavljena su u ovoj kući i četiri ostvarenja savremene slovačke literature, a od domaćih autora zbirka priča „Najgori dan za umiranje“ Rajka Lukača, zatim romani Đorđa Pisareva, Saše Radojčića, Vladana Matića, i Miodraga Kajteza. „Agora“ skreće pažnju i na englesko izdanje knjige „Novi Sad, zemlji raj“, u prevodu Vuka Tošića, koju su priredili Sava Damjanov i Lidija Mustedanagić.
Kulturni centar Vojvodine „Miloš Crnjanski” će svoju izdavačku delatnost predstaviti na štandu Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama. Među brojnim knjigama objavljenim ove godine, biće izložene i najnovije, objavljene upravo pred Sajam knjiga, navode u KCV „Miloš Crnjanski“. U novoj ediciji časopisa „Nova misao” objavljeno je nekoliko naslova.
- Prva u ediciji je knjiga Jovice Aćina „Doktor pripovedanja” – Kafka. Aćin se dugi niz godina bavi delom Franca Kafke, nedavno su u njegovom prevodu na srpski jezik izašla sabrana dela ovog pisca, a esej „Doktor pripovedanja” predstavlja tekstualni ekskurs po temama i motivima Kafkinog dela – napominju u KCV „Miloš Crnjanski“.
Druga knjiga je „Grad”, Keti Aker, američke spisateljice, treća „Čitanje Benjamina”, Semjuela Vebera, američkog filozofa, a četvrta koja će iz štamparije izaći tokom trajanja Sajma, jeste knjiga „Strategije čitanja: čitanje užasa” Mirjane Stošić. Upravo je objavljen i zbornik „Nova paradigma kreativne ekonomije: od pravičnosti ka pravednosti”, u saradnji sa Institutom za kreativno preduzetništvo i inovacije iz Beograda, koju su uredile prof. dr Hristina Mikić i prof. dr Biljana Mickov. Prva personalna enciklopedija u Srbiji „Enciklopedia Dositeana” o Dositeju Obradoviću, koju je priredio prof. dr Nikola Grdinić, biće posebno predstavljena sajamskoj publici.
Izdavačka kuća „Prometej“ najavljuje više stotina novih naslova koje je pripremila za sajam.
- Kao naš najznačajniji izdavački poduhvat izdvajamo izabrana dela Dejana Medakovića, akademika i predsednika SANU, čija se stogodišnjica rođenja navršava ove godine. Među već objavljenim naslovima su Medakovićevi kultni memoari „Efemeris“, sada u dve knjige, zatim dnevnički zapisi „Dani“, sećanja u osam tomova, kao i vredne knjige o istoriji srpske umetnosti „Barok kod Srba“, „Otkrivanje Hilandara“ i „Istraživači srpskih starina“ – podsećaju u „Prometeju“, i ukazuju i na više desetina istorijskih naslova, ediciju „Popularna lingvistika“, kao i brojna prozna dela domaćih i stranih autora.
Banatski kulturni centar biće takođe jedan od izlagača, i predstaviti produkciju koja, u protekle tri godine, od kad se beogradski sajam knjiga nije održavao, broji oko 150 novih izdanja. Iz protekle produkcije posebno se izdvajaju dva kapitalna projekta u saizdanju sa Kulturnim centrom Vojvodine „Miloš Crnjanski”: „Izabrana dela Bogdana Čiplića” (1. kolo u 6 tomova), objavljena 2021. godine, koja su uredili Milivoj Nenin, Bojana Popović i Radovan Vlahović, i „Izabrana zenitistička dela” (1. kolo u 8 tomova) koja su trenutno u štampi . N. P-j.