Ustoličenjem u Pećkoj patrijaršiji SPC čuva tradiciju dugu 8 vekova
BEOGRAD: Kulturolog i stručnjak za verska pitanja prof Jovan Janjić ocenjuje da sutrašnjim činom ustoličenja patrijarha Porfirija u Pećkoj patrijaršiji Srpska pravoslavna crkva pokazuje da na KiM čuva i neguje svoju tradiciju dugu više od osam vekova, ali dokazuje i istorijski i duhovni kontinuitet srpskog nacionalnog bića koje svoju duhovnu vertikalu uveliko gradi kroz SPC.
U izjavi za Tanjug, Janjić ističe da tim činom i svetovne vlasti, u ovom slučaju privremena uprava u Prištini, legitimišu sebe i pokazuju da li su za poštovanje osnovnih ljudskih prava.
Janjić objašnjava da je tradicija u SPC je da se novoizabrani patrijah, posle ustoličenja u Sabornoj crkvi u Beogradu, ustoliči i u drevnom tronu Pećke patrijaršije.
"Tako je bilo i u od obnove srpske patrijaršije 1920. godine. Prvi patrijarh Dimitrije je uveden u tron u Pećkoj patrijaršiji. Kasnije je to bilo sa svim patrijarsima do današnjeg Porfirija koji će na manastirsku slavu Pokrov Svete Bogorodice biti uveden u tron srpskih episkopa i patrijaraha koji stolovali već vekovima u Pećkoj patrijaršiji", kaže Janjić.
Pećka patrijaršija ima status savropigijalne lavre, ističe Janjić, što znači da je pod direktnom upravom srpskog patrijarha.
"Patrijarh je taj koji je domaćin u Pećkoj patrijaršiji pošto je to svetinja pod njegovom upravom i kada odlazi u Pećku patrijaršiju, on odlazi svojoj kući. Ustoličenjem pokazuje se istorijski i duhovni kontinuitet i da SPC na KiM čuva i neguje svoju tradiciju dugu više od osam vekova", poručuje Janjić.
"Ne daj Bože, ukoliko bi došlo do narušavanja javnog reda i mira to bi pokazalo svetu kakva je vladavina prava na KiM, a istovremeno to bi bio veliki šamar njihovim mentorima, onima koji su sponzori albanske nezavisnosti", istakao je Janjić.
On dodaje da se mora dopustiti narodu, koji je tu vekovima i koji je sagradio najvažnije što je na KiM, da obavi jedan tako važan duhovni čin.
Naglašava da je danas 58 odsto zemlje na KiM u vlasništvu SPC, srpske države i srpskog naroda i da se Srbi nikako ne mogu tek tako ukloniti sa KiM i da su privremene kosovske vlasti dužne da to poštuju.
Svetinje koje se nalaze na KiM jesu imovina SPC, ali istovremeno svetska kulturna baština, kaže Janjić i dodaje da takve manastire, kakve Srbi imaju, niko na svetu nema.
"Kroz te manastire, ne samo Srbi, već i svi drugi narodi, uče o svojoj prošlosti, nasleđu ovog sveta, pre svega koje je sticano u srednjem veku kroz Vizantiju, a onda i srednjevekovnu srpsku državu. Zato je bitno da se to pokaže, da srpska država i crkva to čuvaju", poručio je Janjić.